Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - TV tip - ANZIO - krvavá řežÚvodník: Cyklus válečných filmů v České televizi pokračuje bitvou u italského města Anzio, kde spojenecká vojska ztratila zbytečnou chybou velícího důstojníka tisíce mužů.

Článek: Anzio je město na pobřeží Lazio asi 57 km na jih od Říma. Je to oblíbené turistické středisko, rybářský přístav a výchozí bod pro převozy a hydroplány k ostrovům Ponza, Palmarola a Ventotene.
 
Anzio je město, které vstoupilo do dějin jako dějiště jedné z rozhodujících bitev druhé světové války.

Anzio je také název válečného filmu, který o těchto událostech vypráví a který nyní můžete zhlédnout prostřednictvím televizní obrazovky.

Děj se odehrává v roce 1944. Spojenečtí vojáci se vyloďují na západním pobřeží Itálie s cílem proniknout do hlavního města Říma. Bez problémů se podaří i výsadek v Anziu, ale místo okamžitého postupu se americký generál rozhodne zakopat a čekat na ostatní vojenské jednotky, které sem mají po vylodění dorazit. Hlavním hrdinou filmu je trochu cynický válečný zpravodaj Dick Ennis (Robert Mitchum), přijíždějící do Itálie s armádou. Spolu se dvěma vojáky, desátníkem Jack Rabinoffem (Peter Falk - ano, pozdější inspektor Columbo) a vojínem Movie (Reni Santoni) se dostane džípem až do Říma a zpět, aniž by narazil na sebemenší známky přítomnosti německé armády. Přestože o tom informuje generála Lesleyho (Arthur Kennedy), ten jeho zprávu zlehčuje, má strach z léčky a tak rozkaz k postupu nevydá.
 
Jeho rozhodnutí se ukáže jako fatální. Německé vojsko tím dostane čas k důkladnému upevnění pozic na cestě k Anziu. Když konečně přijde rozkaz k postupu na Řím americké vojsko narazí na připraveného nepřítele. Americkou armádu v Anziu čeká krvavá řež. Čtyři měsíce pak trvá hrůzyplný boj o každý kilometr, vykoupený krví mnoha spojeneckých vojáků. Čtyři dlouhé měsíce zbytečného umírání, než se podaří prolomit německou obranu a dorazit do Říma. Z mnohočetného pluku zbyde jen hrstka vojáků. Dick Ennis (Robert Mitchum) se spolu s dobrodruhem Rabinoffem (Peter Falk) ujímají vedení a probíjejí se do Říma skrz početné německé vojsko za každou cenu.

Film natočil v roce 1968 veterán americké kinematografie Edward Dmytryk (1908-1999 - tvůrce mj. slavného Křížového výslechu, westernu Pod kopyty stád či jiného slavného válečného filmu Mladí lvi) spolu s méně známým režisérem Duilio Colettim (1906-1999 - z jeho díla známe jen Valdezovy koně z roku 1973).
 
V záplavě válečných filmů patří ANZIO do přední skupiny, i když nepatří mezi ty nejznámější. Je akční, má spád, do dramatu se občas vmíchá trochu vojenského humoru. K nejlepším scénám bývá řazeno samotné vylodění, krvavé scény masakru a finální scéna s třemi německými odstřelovači.

Kvalitní film o velkých hrdinech i velkém krveprolití, k němuž postačil jeden fatálně chybný rozkaz amerického generála můžete vidět na ČT 1 v pondělí 31. května.

Foto: warmacher.com, film.onet.pl
************************************

ANZIO
(Anzio /Lo Sbarco di Anzio/ The Battle for Anzio)
Itálie/USA, 1968, režie Edward Dmytryk a Duilio Coletti,
v České televizi na programu ČT 1 v pondělí 31. května od 22,20 hodin.

28.05.2010 - Stanislav Polauf