Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Tajemství do kamenů ukrytáÚvodník: Kdo by někdy neslyšel o mysteriozním Stonehenge či dlouhosáhlých alejích menhirů v Carnacu? Toužíte se na podobná místa podívat? Nemusíte nikam daleko. Otomar Dvořák vám hravě ukáže, že podobných míst najdete v Čechách tolik, až zůstane rozum stát!

Článek:

Herec, scénárista, dramaturg i novinář Otomar Dvořák. Autor černobílé publikace Kamenné otazníky české historie s vydařenou obálkou patří mezi všestranné talenty. K mnoha svým zájmům neváhá přibrat i pátrání po tajuplných místech Čech. V těžké konkurenci mnoha publikací na trhu obstojí. Jediná výtka tak náleží nenápaditému zlomu a absenci barevných fotografií, které po nalákaní slibnou titulkou čtenář vyloženě očekává. Některým záhad lačným čtenářům, kterým esoterismus dvakrát nevoní, může vadit i příklon autora k alternativním myšlenkám a časté nastolení duchovna coby cesty objevu. Publikace také zavání přílišnou subjektivitou, není vyloženě faktickým čtením, neboť nechává proniknout i do autorových zážitků, dojmů a soukromí. Takový přístup určitě není na škodu, vyžaduje však specifické a na tuto skutečnost připravené publikum.

Kam povede pisatel již 22 publikací, který momentálně tvoří na volné noze, naše kroky? Čekají na nás záhady knížecího stolce Přemyslovců, &Semíkova kamene v Neumětelích, fascinujících Kounovských řad i mohutných pravěkých mohyl, v nichž lze objevit podobné konstrukční prvky jako v egyptských či mayských pyramidách. Za těmi nejkrásnějšími ale musíme udělat jen pár krůčků za německou hranici.

Pátrat budeme po menhirech, tedy vztyčených kamenech kultovního charakteru a nenecháme bez povšimnutí ani legendy, které se k nim váží. Určitě zjistíte, že i ve vašem kraji narazíte alepoň na jednu takovou pozoruhodnost. Zakroutit hlavou musíme i nad kamennými koulemi, které se vyskytují v mnoha zemích světa a nikdo neví, kde se vlastně vzaly - prý padají z nebe. Těšte se i na pražský magický trojúhelník, zakleté poklady, mohutné rozpaky archeologů a přehledná vysvětlení moderních čarodějnic. Kdo ví, možná objevíme i bránu do samotných pekel! Pak se určitě vyplatí mít tohoto průvodce vším kamenně tajemným u sebe...Menhir Zkamenělý slouha v Dolních Chabrech
(ilustrační foto)

U obce Domoušice narazíte na unikátní kamenné řady, které dodnes nedají vědcům spát. Stačí vystoupat na náhorní plošinu Rovina a před vámi se rozkládá 14 rovnoběžných řad poskládaných z více než dvou tisíc neopracovaných kamenů. Většina archeologů tvrdí, že jde o dílo přírody či vyhrazení polí před dvěma staletími. Opravdu byste ale chtěli 11 hektarové pole rozdělené na dvoumetrové pásy? Některé kameny navíc tvoří hornina, jaká se na kopci vůbec nevyskytuje! Může jít o starověkou observatoř či jiné kultovní místo. S Kamennými otazníky v batohu se můžete hned o víkendu vydat na průzkum sami.


Kounovské řady alias malý český Carnac

Otomar Dvořák: Kamenné otazníky české historie
274 stran
vydalo nakladatelství XYZ v roce 2010
(www.xyz-knihy.cz - ikonka převzata tamtéž)
Fotografie: www.wikipedia.org 


29.07.2010 - Michaela Wilhelmová