Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Legenda The Cult za pár dnů v PrazeÚvodník: Koncert legendárních britských The Cult se rychle blíží! Kapela, která si získala v Británii a USA početný zástup příznivců a obdivovatelů v oblasti postpunkové a gotické scény, vystoupí včele se zpěvákem Ianem Astburym již 10. srpna v pražském Divadle Archa. Do své hudby vstřebali vlivy mysticismu, psychedelie, severoamerických indiánů, kytarové riffy Led Zeppelin i energie AC/DC.

Článek: Prorazili v Anglii díky singlům jako „She Sells Sanctuary“, později v USA dokonce na metalové scéně s písní „Love Removal Machine“. V roce 1989 se zde The Cult dostali i do top ten s úspěšným albem „Sonic Temple“. Většímu úspěchu bránily časté změny ve složení kapely a spory mezi členy. V roce 1995 se po sérii neúspěšných nahrávek The Cult rozpadli, Ian Astbury kromě jiných projektů zpívá s kapelou bývalých členů The Doors, Rayem Manzarekem a Robbiem Kriegerem. V roce 2007 se Astbury a kytarista Billy Duffy dávají opět dohromady s dalšími - Chrisem Wysem na baskytaru a Johnem Tempestou na bubny.

Pražský koncert The Cult je tak výjimečnou příležitostí vidět naživo tuto legendu. Vstupenky na pražský koncert jsou v prodeji v pokladně Divadla Archa a v sítích Ticketpro a Ticketportal. Koncert uvádí agentura Charm Music a Divadlo Archa. Více informací na www.charm-music.cz a www.divadloarcha.cz.

Kořeny The Cult sahají do roku 1981, kdy zpěvák Ian Astbury založil kapelu Southern Death Cult. Díky pobytu v Kanadě ho začala v dětství fascinovat původní kultura severoamerických indiánů, jejíž vliv se pak prolíná celou tvorbou kapely. Po usazení v Yorkshiru se připojil jako hlavní zpěvák k formaci složené z Davida Burrowse, Barry Jepsona a Haqi Quereshiho. Již na jejich pátém koncertu dorazilo přes 2.000 lidí a brzy předskakovali Bauhaus na turné. I přes úspěchy (nebo právě proto) Ian kapelu rozpustil, zkrátil její jméno na Death Cult a najal kytaristu Billyho Duffyho, který původně hrál s Morrisseym. V roce 1983 vydali eponymní EP a o rok později vypustili slovo „Death“ z názvu kapely. První album „Dreamtime“ vyšlo ve stejném roce a singl „Spiritwalker“ dosáhl na vrchol britské hitparády. Letní singl „She Sells Sanctuary“ se stal v Británii velkým hitem. V roce 1985 vydávají desku „Love“. Pro třetí album najali nového producenta, Ricka Rubina, který desce „Eletric“ dal zatím nejtvrdší charakter. První singl z této desky, „Love Removal Machine“, se stal v roce 1987 hitem a získal zároveň kapele početné fanoušky v USA.

V roce 1988 po další obměně složení kapela vydala desku „Sonic Temple“, která se stala nejúspěšnější nahrávkou v historii kapely. Díky jejímu úspěchu kapela brzy začala hrát se jmény jako Mötley Crüe nebo Aerosmith, předskakovala také Metalliku. Přes skvělé prodeje docházelo k rozporům mezi členy a dalším změnám. Následující deska „Ceremony“ z roku 1991 zaznamenala slabé prodeje i velmi vlažné ohlasy. Na další tři roky si kapela dala pauzu přerušenou pouze vydáním největších hitů. Nová deska „The Cult“ z roku 1994 si nevedla o moc lépe než ta předcházející a v roce 1995 se kapela rozpadá. Doba nečinnosti byla přerušena pouze koncertem v roce 1999 na festivalu za svobodu Tibetu a v roce 2001 vydáním CD „Beyond Good and Evil“. Ian Astbury se v té době přidává jako zpěvák k bývalým členům The Doors, Robbie Kriegerovi a Rayi Manzarekovi. V roce 2007 se Ian dává dohromady s kytaristou Duffym v nové sestavě The Cult, kde je doplňují Chris Wyse na baskytaru a John Tempesta na bubny. Podepisují smlouvu s labelem Roadrunner a v té době vydávají zatím poslední desku „Born into This“.

Zdroj textu Charm music, zdroj fotografií www.100xr.com ;www.last.fm
27.07.2010 - redakce