Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Kapela Beirut vystoupí 15. srpna v Praze v sedmičlenném složeníÚvodník: Kdo jsou Beirut? Představují zhudebněný cestovní deník Zacha Condona. Způsob, jakým vstoupil do americké rockové současnosti, nese rysy naivní umanutosti a romantických představ o místech, kam běžný Američan vstupuje pouze s hamburgerem v ruce. Právě proto na sebe okamžitě strhl značnou pozornost napříč celým světem a dočkal se pochvaly od prestižních hudebních magazínů.

Článek: Z desek Beirutu lze vlastně vyčíst příběh o tom, jak sedmnáctiletý teenager z Nového Mexika vypnul televizi s filmy Emira Kusturici a zamířil do Východní Evropy za Goranem Bregovičem. „Myslel jsem si, že world music je žert, ale něco takého skutečně existuje,“ vyznal se upřímně po návratu domů a na to v obýváku natočil debutové album šramlovitě natřesené balkánskou dechařinou s bezelstně šíleným názvem Gulag Orkestar.

Americká kapela Beirut se představí vůbec poprvé českému publiku 15. srpna v pražském KC Vltavská v sedmičlenném složení. Zakladatele a frontmana Zacha Condona, který zpívá a hraje na trumpetu a ukulele, doprovodí Perrin Cloutier na akordeon, Paul Collins na basu, Nick Petree na perkuse, Ben Lanz na trombon a tubu, Kelly Pratt na trumpetu, lesní roh a zvonkohru a konečně Jared Van Fleet na piano. Zach Condon z Nového Mexika teskně naléhavým, až naříkavým hlasem zpívá impresionisticky zaobalené texty a namísto toho, aby jako každý jiný z folkově laděné indie rockové scény stavěl na kytarách, fouká do vojenské trubky, na krku má pověšené ukulele a zbytek spoluhráčů do skladeb vstupuje s dechy, akordeonem, bubny, klavírem, zvonkohrou, cellem a mandolínami. Jako skladatel odkojený romskými trubači ale Zach neskrývá vztah ke Cocteau Twins, The Magnetic Fields a Sigur Rós.

Zach zajde do obchodu, koupí sí hromadu cédéček a doma dojmy přefiltruje do sofistikované, originální podoby a z balkánských asociací učiní zázrak, rockové minioratorium bez špetky syrovosti a punkové divokosti. V tom spočívá kouzlo Beirutu, které navíc funguje a dává smysl. Ale co budeme povídat, přesvěčte se sami.

Zdroj textu Charm music, fotografie www.janecannon.com; www.ifyonwanttoningout.com
10.08.2010 - redakce