Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Ztracená identita zraněného mužeÚvodník: Neoholený, ztrhaný a zraněný-právě tak se divákům představuje detektiv Murdoch v pilotní epizodě třetí série svých Případů, netradičně zasazené do britského Bristolu. A jak že se natáčela? Byli jsme při tom!

Článek: Jen napůl vnímající Murdoch se ocitá daleko od domova, v ulicích Bristolu. Příliš si toho nepamatuje, jen ví, že někdo má zájem na jeho smrti. Dočasné útočiště před neznámými pronásledovateli nalezne v hospodě, kde barmankou je krásná a temperamentní Anna Fulfordová. Tu okamžitě tento hezký cizinec zaujme a pokouší se zjistit, kdo se jej snaží zabít. Murdoch si bohužel nemůže vzpomenout na vlastní jméno, ani proč u něj byla nalezen lístek na vlak na trati z Montreal do Bristolu...

Zdroj: ČT

Mudrochova identita. Jakkoliv můžeme namítat, že téma ztráty paměti je už poněkud ohrané, pravdou zůstává, že láká. Hodně. Tím spíš je ovšem kvalitní zpracování nutnou podmínkou diváckého úspěchu a ten také pilotní díl třetí série Případů detektiva Mudrocha po svém uvedení zaznamenal plnou měrou. Už, na seriál vysloveně netradičně, vysílaný trailer na UKTV naznačoval, že půjde o něco výjimečného a nutno podotknout, že Případy rozhodně nezklamaly. Nakonec je přinejmenším úsměvné, že právě tento pilotní díl, nabitý akcí, romantikou a „cizím“ prostředím, uvádí Česká Televize takřka na rok přesně od jeho natáčení, které jsme měli možnost sledovat na vlastní oči v malebných zákoutích britského Bristolu.

Natáčet cokoliv rozhodně není legrace. Tím spíš, pakliže máte přestěhovat celý štáb z jednoho kontinentu na druhý, o dodržení času, který vás tlačí nemluvě. Přesto přeze všechno jsem srdečně zváni, a v půl šesté ráno ještě srdečněji přivítáni v parku blízko ústřední dominanty Bristolu, Cliftonského visutého mostu. O několik minut později přichází hlavní hvězda seriálu, Yannick Bisson. Po vzoru štábu nás odzbrojuje svým nenuceným jednáním, srdečností a stiskem ruky, během něhož se vyptává, jaká že byla cesta. Jen stěží uvěřit, že před námi stojí největší kanadská televizní hvězda současnosti, protože po hvězdných manýrech tady opravdu nenalézáme ani stopy.

Samotné natáčení začíná první den zhruba okolo šesté ráno. Na planině s dominantou malé observatoře Camera Obscura se připravuje akční scéna. Početný štáb kolem nás manévruje se světly, stínítky, kamerami, přesto dál setrvává v přátelské náladě. Ve chvíli, kdy se Bisson chystá vystřelit z atrapy zbraně, dostáváme špunty do uší, což nás minimálně pobaví. Přehnaná opatrnost? Možná. Kanaďané ovšem nic nenechávají náhodě. Následuje několik scén na kole, přesouvání scény a sjezd boční skály, na který se Bisson vysloveně těší. Následující minuty pouze dokazují, že zprávy o jeho fyzických schopnostech skutečně nelhaly. Stejně jako po celou dobu, kterou jsme v nečekaně prosluněném Bristolu strávili, také tentokrát herec nepoužívá kaskadéra a veškeré sjezdy absolvuje sám.

Po krátké polední pauze přicházíme do samého srdce Bristolu, náměstí s majestátnou katedrálou, před níž strávíme zbytek dne, abychom pozorovali Bissonovu souhru s půvabnou britskou herečkou, Lisou Faulknerovou. Přestože Faulknerová platí v Británii za stejnou celebritu jako Bisson ve své zemi, také ona ochotně odpovídá na pozdravy kolemjdoucích. Tedy těch, kteří ji v mohutné paruce z kudrlinek světlých vlasů poznávají. Poslední klapka a se zapadajícím sluncem končí první natáčecí den. Výsledek práce celého týmu je ovšem nezvratně zdokumentován a je právě na vás, divácích, abyste jej oznámkovali. Pěknou podívanou!

foto: Nicky Priest, Grenada Media

POZOR!! Chtěli byste vědět víc o seriálu, jeho tvůrcích a natáčení pilotní epizody třetí série? Právě pro vás chystá Webmagazín Rozhledna přednáškový večer v Praze s projekcí fotografií a videí z natáčení Mudrochovy identity. Protože jeho realizace záleží také na vás, prosím, abyste svůj případný zájem o tuto akci směřovali na redakční e-mail katerina.sovova@webmagazin.cz  Podle počtu zájemců uveřejníme další informace. POZOR!!

Případy detektiva Murdocha také v knižním vydání, více na www.Jota.cz


Murdochova identita
12.8.2010 ČT1 20:00Yannick Bisson a hlavní rekvizitář Craig Grant s dominantou Cliftonského mostuNení nadto svoji vášeň prodiskutovat s projíždějícími "kolegy"...


11.08.2010 - Kateřina Sovová