Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Na co do kina 35. týdenÚvodník: Opět doporučuji navštívit kino. Zajímavý dokument DRNOVICKÉ CATENACCIO, film pro ctitele tanečního umění LET´S DANCE 3D a skoro pohádka pro dospělé ONDINE - to je trojice nových titulů, které mají šanci zaujmout. K nim pak mimořádný životopisný film z Itálie ZVÍTĚZIT, pro nějž se vyplatí zakoupit si legitimaci filmového klubu a některý ve svém okolí navštívit.

Článek: Společnost SPI nabízí divákům zajímavý hodinový dokument režiséra Radima Procházky. Nese název DRNOVICKÉ CATENACCIO ANEB CESTA DO PRAVĚKU EKONOMICKÉ TRANSFORMACE (plakát v perexu) .

Pokud se nezajímáte o fotbalové dění pak možná asi nevíte, kde Drnovice leží. Připomeňme si tedy, že je najdete nedaleko jihomoravského Vyškova a že nemají ani celých dva tisíce obyvatel. Ale právě tady - k podivu všech - vyrostl fotbalový stadion pro osm tisíc diváků. Je to pyramida zaniklé fotbalové civilizace, jíž kdysi vládla slavná jména Karla Brücknera či Radka Druláka. Vzestup a pád drnovického fotbalového klubu je typický pro český fotbal, politiku a podnikání 90. let – jsou za ním nejen krásné góly, ale taky tajemní sponzoři, korupce či doping. Tvůrci filmu zvou diváky: "Pojďme se společně vydat do dob, kdy topné oleje od benzínu ještě nerozeznali ani nejvyšší ministerští úředníci a kdy čeští fotbalisté hráli o evropský titul."

Jako bonus k filmu je přidán krátký film NÁ&S PRVNÍ HOSPODÁŘ, k němuž společnost SPI sděluje: "Před pěti lety prezident Václav Klaus dorazil na dožínky do Polabí, kde za volantem kombajnu sklidil poslední klasy tehdejší úrody.Tamní přivítání a uctívání Klause odkazuje, ať už vědomě či nevědomě, hned na dva jeho předchůdce. Něco vzešlo z terminologie komunistické, něco naopak oslavuje první republiku."
*****************************
Druhou premiérou společnosti SPI je dramatický taneční film LET´S DANCE 3D (STEP UP 3-D). V režii Jona Chu budou diváci v 3D formátu sledovat příběh Luka - osiřelého streetového tanečníka, který se zoufale snaží vyhnout vystěhování z jediného domova - starého skladiště v New Yorku. Není zde sám - skladiště je rájem pro mladé tanečníky z celého světa. Tato de facto rodina má taneční skupinu (dance crew) House of Pirates. Aby skupina přežila, musí porazit své dlouholeté rivaly, House of Samurai, v blížící se soutěži World Jam Competition, kde nejlepší týmy z celého světa soupeří o obrovskou finanční odměnu. Luke v různých undergroundových tanečních scénách ve městě hledá nové talenty, které pomůžou Pirátům vyhrát World Jam. Nakonec najde přesně dva tanečníky, které potřebuje: Natalii, tajemnou streetovou tanečnici a komediálního tanečníka Moosa. Piráti dají dohromady úžasnou taneční sestavu, kterou jim ale Samurajové ukradou. Jak se čas krátí, Moose se obrátí na svou starou skupinu MSA o pomoc. Budou Piráti a MSA schopni dát dohromady nové taneční číslo na poslední chvíli? A bude to dost dobré, aby porazili nejlepší streetové tanečníky světa? To už se dozví diváci v premiérových kinech.
Foto z filmu Lets Dance 3D (Step Up 3D) nepotřebuje komentář
**********************************************************

Byl jednou jeden rybář a ten vylovil mořskou pannu. Tak nezačíná pohádka, ale film s názvem ONDINE, s nímž do premiér přichází Bontonfilm. Irského rybáře Syracuse vytváří Colin Farrell (Hartova válka, Alexaander veliký, Minority Report), krásnou ženu s příznačným jménem ONDINE, což znamená "ta, která přichází z moře" hraje polská herečka Alicja Bachleda-Curuš. Syracuse tajemné krásce nabídne přístřeší a ona se usadí nejen v jeho domě, ale postupně i v jeho srdci. Neznámá cizinka vyvolává řadu otázek, ale rybářova malá dcerka Annie (Alison Barry) má okamžitě jasno. Ondine je podle ní vodní víla, kouzelnou mocí obdařená bytost, která vystupuje z vod proto, aby lidem nosila štěstí. Annie věří, že Ondine přišla kvůli ní, aby zachránila její selhávající ledviny. Syracuse sice na pohádky nevěří a zůstává nohama pevně na zemi, ale záhy i on podlehne jejímu kouzlu a je nucen si připustit, že od té doby, co s nimi Ondine přebývá, dějí se zvláštní věci. Mohli by spolu žít šťastně až do smrti, jenže Syracuse na šťastné konce už dávno nevěří. Ať Ondine je či není mořskou pannou, má za sebou temnou minulost, která ji za žádnou cenu nechce pustit na svobodu. Dokáže ji láska Syracuse zachránit, nebo se vrátí do hlubin zapomnění? 

ONDINE je novodobou lyrickou pohádkou, milostným příběhem mezi mořem, zemí a nebem, kterým režisér Neil Jordan navazuje na linii mystických příběhů, kterou v jeho díle zastupují horor Společenství vlků (1984), vampýrské drama Interview s upírem (1994) či krimi Přízraky ze snů (1999).

Dvojice hlavních představitelů filmu ONDINE
***********************************************************************

Členům filmových klubů je určen nejnovější příspěvek Národního filmového archivu ZVÍTĚZIT (Vincere). Jde o životopisný film, který začíná na začátku minulého století v Itálii, kde poznáte mladého Benita Mussolini jako redaktora levicového deníku Avanti. Budete sledovat jeho první kroky v politice, ale není to film o pozdějším vůdci fašistické Itálie. ZVÍTĚZIT musí jeho první manželka Ida Dalserová. Ta se do něho ve dvaceti letech šíleně zamilovala. Prodá veškerý majetek a získaný obnos věnuje na Mussoliniho nový projekt – založení vlastních novin. Strmá politická kariéra ambiciózního muže začíná. V jejím rozhodujícím momentu se však Mussolini své první ženy zříká, snaží se ji vymazat z dějin a spolu s ní zavrhne i svého prvorozeného syna. Ida však neúnavně bojuje za svou pravdu a za uznání Duceho syna... Co však znamenala pravda v období rozkvětu fašismu?


Významný italský režisér Marco Bellocchio (Pěsti v kapsách, Čína je blízko, Dobrý den, noci) přetavil skutečný příběh do operně pojaté tragédie ženy, jež se pokouší dovolat svých práv a naplnit potřebu lásky. Hrdinka naráží na neotřesitelnou zeď fašistického aparátu vedoucí až k její internaci v ústavu pro mentálně postižené. Zároveň vznikl rozsáhlý portrét jedné epochy, v níž většina národa byla – stejně jako hlavní ženská postava – uchvácena (a podvedena) vedoucím politikem i vládnoucí ideologií. Film je postaven na vynikajícím hereckém výkonu Giovanny Mezzogiornové. Benito Mussoliniho vytvořil Filippo Timi.
Foto v článku: bontonfilm.cz, playall.cz, fdb.cz, nfa.cz
30.08.2010 - Stanislav Polauf