Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Tvůrčí psaní 33 - ClusteringÚvodník:

Jedná se o techniku tvůrčího psaní, která pomůže se sestavením textu na dané téma. Dokáže také usnadnit hledání, o čem vlastně psát.Článek:
Podstatou metody je najít téma prostřednictvím přirozených asociací. Nejprve zvolíme klíčové slovo (můžeme si jej vybrat tak, že prostě zabodneme prst do textu, ale raději zvolíme slovo, které nás první napadne, které se nás týká, irituje nás). Toto slovo pak napíšeme doprostřed papíru a kolem něj děláme tzv. pavouka (viz obrázek). Ke klíčovému slovu napojujeme slova, slovní spojení, pocity, zkrátka vše, co nás napadne, co si představujeme, že s klíčovým slovem souvisí, přičemž každý pojem můžeme dále rozvíjet. Mělo by se jednat o souvislost logickou, ovšem v případě tvorby básní je výhodná i souvislost zvukomalebná, tvoříte si tak vlastně již rýmy.

Když je cluster připraven, vytvoříme s jeho pomocí text. Snažíme se využít většinu námi vytvořených asociací, ideálně všechny, ale nutné to není. Záleží jen na nás, jak hluboce téma rozvineme a zda bude tvořit podklad pro další tvorbu. Cluster neberme ani jako šablonu, ani jako zavazující pakt, je to jen návod, který nám pomůže utřídit myšlenky, aby nám šla tvorba lehčeji. 

Příklad:

 
Když fouká (text vytvořený na základě clusteru ke klíčovému slovu FOUKAT)
Už se to sem vtírá. Dobývá se to. Strká to prstíčky škvírou v okně. Ale už nemám strach, vím, že mě se to netýká. Tady je teplo. Oheň praská v kamnech, z něho to krade sílu, ze mně ne. Vytahuje ji to komínem a pak se to dovádivě raduje. Vlastně se mi líbí, jak to fouká. Jak to pohazuje listím a kroutí to stromy v rytmu poryvů. Kdyby foukalo víc, mohla by z toho vzniknout i katastrofa, stromy by přestaly tančit a začaly se klanět. Ale neklaní se, dnes ne, užívají si to podzimní foukání stejně tak jako já. Je to přátelské foukání, vítr stromy lechtá, starostlivě fouká do bebíček dutin, jako maminka své ratolesti. Ne že by to pomáhalo proti bolesti, ale stromy to mají stejně rády. Nastavují se tomu, vzpínají k tomu větve a vypadá to, jako by se k tomu modlily jako k neviditelnému bohu. A po celou dobu je to jen vítr, který stromům pročeše koruny. 


Pokud metodu vyzkoušíte, podělte se s námi  o vaše texty, vytvořené pomocí clusteringu. Můžete psát i své dojmy z  práce s touto metodou. Vše připojujte  do komentářů pod článek.

Pokud máte chuť si místo těchto malých jednohubek vyzkoušet celý a hlavně aktuální kurz tvůrčího psaní ONLINE, máte možnost. Získáte zkušenosti a důležitou zpětnou vazbu: https://literarnistrom.cz01.09.2010 - Renata Šindelářová