Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - V Jazzdocku na Vltavě se točil "živák" Libora Šmoldase s Quartetem



Úvodník: A hned 3 dny. Já se tam usalašil ten prostřední, v pátek 27.8.2010. Atmosféra zdravě elektrizující, za skleněnou stěnou na řece projíždějí parníky, romantická stafáž dění uvnitř. Občas z přívětivé tmy některý zahouká, aby ti uvnitř o něm věděli. Ale uvnitř šlo o jiné.

Článek: Celý večer se hrály &Smoldasovy věci a autor zde uplatňuje osobitou invenci, jež se projevuje, mimo jiné, velkým smyslem pro muzikantský detail a niterný výběr tónů.

Řadí je k sobě v promyšlené symbióze. Z jemného přediva vystřelují razantní riffy jednotlivých nástrojů, podložené prostřenou hudební plochou, pianissimo provedenou, v pravý čas rozdělenou výraznými stoptimy. &Smoldas svou hudbou hladí rozdrásané duše a spící nohy probouzí. Když ty si začnou samovolně podupávat do rytmu, je všechno fajn.

Už 2.skladbu večera věnoval komponující kytarista Jamesi Taylorovi. Tedy kolegovi odněkud z Bostonu, rovněž skládajícímu, ale i zpívajícímu. Ale v jiné šarži. Zde si dovolím zastavení. U celé současné silné generace českých jazzových muzikantů se nikdy nejedná o hold vzoru, ale o poctu oblíbenci. Ale dál. Každý přítomný zaznamenal kompozici, nazvanou Blues In The Shower (Blues ve sprše). Jestli hudba umí (a to ona umí) navodit pocity z konkrétní situace, tak zde na mě prýštila voda všemi dostupnými kanálky. A všudypřítomný humor, který u Libora &Smoldase nezmiňuji prvně, se nonšalantně vznášel večerem a našel si své místo snad v každém nabízeném jazzovém zákoutí. Umět jej tam pustit, o to tady jde. Nádherný tvůrčí kvas v kapele je cítit všude. Jeden z posledních kousků koncertu se jmenuje New thing (nová věc). Tam, kde se jedná dřív o obsahu díla před jeho názvem, je vystaráno. Přeji tomu projektu dlouhý život. Tady se člověk dočká, doufám, jen věcí pozitivních.

Teď by se slušelo vydeklamovat strohé složení kvarteta. Poslechněte si, co říká zakladatel: “Vždycky jsem chtěl mít kapelu s piánem, myslím, že teď přišel ten pravý čas ji založit. Jsem rád, že mou nabídku přijali skvělí hudebníci. Kontrabasista Josef Fečo, bubeník Tomáš Hobzek a pianista Petr Beneš.“ Přidávám, že Tomáše Hobzeka považuji za dvorního &Smoldasova bicistu a Petr Beneš excelentně vládne fender piánem. Sledovat hru Josefa Feča je zážitek sám o sobě a ještě snad drobnost. Kapelník Libor &Smoldas vládne elektrickou kytarou. Neměl bych to asi říkat, ale na tenhle „živák“ se těším přímo abnormálně.

titulka www.liborsmoldas.com; foto autor



07.09.2010 - Jaromír Komorous