Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - John Bok, člověk vzpřímenýÚvodník: Homo erectus, pokud potřebujete oprášit vědomosti. Označil jej tak JUDr. Josef Lžíčař, advokát, autorův dlouholetý přítel. John Bok přichází s knihou Léčba Bokem. O křtu knihy jsme psali (klikni). Křtí se prvotiny. O tu zde nejde. Spíš o eseje, fejetony, myšlenková zastavení a komentáře probíhajícího, povýtce negativního společenského dění.

Článek: Kniha má podtitul O spolku &Salamoun a jeho předsedovi Johnu Bokovi. O spolku taky od začátku čteme. Ne, nejsou tu stanovy sdružení, k tomu by se Bok nesnížil, jsou to hluboké sondy a bezskrupulózní zabývání se stavem v české justici, o kterém jen bláhovci si mohou myslet, že se nás netýká. Napováženou je fakt, že se tak děje ještě dvacet let po revoluci. Ale: „Být občanem není jen právo a výsada, ale i úkol, který je jedním z nejtěžších,“ říká Bok hned někde v třetině knížky a na to konto já k tomu hlásám, že šlo, v mých očích, o řízený (a jistěže kýžený) převrat, nikoli o revoluci, takzvaně sametovou, jak se dozvídáme ze všech stran. Leitmotiv našeho chování, vhozený sem autorem, podepisuji bez dovětku.

S úžasem čtete, že korupce a mafiánský kšeft má nárok na odhalení jen v tom případě, kdy si politici a jejich prodloužené výkonné ruce, policisti, vlezou navzájem do zelí. Bok komentuje: „Moc nejen korumpuje, ale nekontrolovatelná degeneruje do svévolné arogance.“ V přesné citaci sledovaných zde caus, jejich rozuzlení, u neuzavřených průběh každé, v připojených hojných komentářích autora, vidím největší přínos publikace. Potřebná kniha, studijní materiál pro abonenty právnických fakult zejména, ale i jako čítanka nižších stupňů našeho školství. Pokud se dá o něm v intencích oboru ještě uvažovat. Přesvědčte mě, že ano. Nechám se, s  vřelými díky na rtech. Ono nic moc, pohybovat se v justiční a školské džungli dlouho a před tím už celý život. A znáte to … Když se ucho utrhne? 

Nedivím se, že se John Bok stal jedním s kandidátů na post ombudsmana. Přímost a rezolutnost, s jakou ventiluje své názory, podepírá fundovanými argumenty. V neposlední řadě předsedá spolku &Salamoun. Vede mě to k domnění, že jeho kandidatura je namístě. Ale je tu ikona Otakara Motejla a rozhodující se politici. Co oni? (Dne 7.9. se John Bok dostal v palamentu do druhého kola volby, ale tam neuspěl. Poz.aut.)

Na rovinu. Číst Boka jednomu nepřidá. Ale dozví se o praktikách české justice, potažmo o jednání českých politiků víc, než by si přál. A dodávám: Lepší jedna, nepříliš objemná kniha, než všechny noviny dohromady. Soustředěnost na jednu stránku našich životů! O to jde!

John Bok: Léčba Bokem
Vydalo nakladatelství ČAS v roce 2010

titulka www.nakladatelstvicas.cz


08.09.2010 - Jaromír Komorous