Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Rabín žehná ukradené knizeÚvodník: Rabín Karol Efraim Sidon (v ikonce) požehná českému originálu knihy, kterou „uloupila“ holandská autorka Miep Diekmannová dnes již zesnulé Dagmar Hilarové, lásce bratra Oty Pavla. Ve válce pokračuje její syn...

Článek:
Třicet let trvající boj Evžena Hilara, syna autorky terezínského deníku Nemám žádné jméno, se blíží snad ke šťastnému konci. České vydání knihy jeho matky Dagmar Hilarové představí v úterý 21. září v pražském Domě knihy Kanzelsberger.

Knize požehná vrchní pražský a zemský rabín Karol Efraim Sidon, svoje svědectví o autorství knihy zde přednese Jiří Pavel, bratr spisovatele Oty Pavla. Jiří je jednou z hlavních postav knihy – v Terezíně byl Dagmařinou láskou.

Překlad pod názvem Ik heb geen naam vyšel už v roce 1980 v Holandsku. Jako autorka knihy je ale uváděna Miep Diekmannová. Od té doby skutečná autorka Dagmar Hilarová a po její smrti i její syn Evžen Hilar marně usilovali o nápravu.

Nyní konečně vychází kniha, která získala několik významných ocenění, v původní české verzi. Evžen Hilar doufá, že se prezentací příběhu literární loupeže století podaří dosáhnout nápravy.

Miep Diekmannová je významná nizozemská spisovatelka, jedna z nejznámějších autorek knih pro děti. Mnohé její tituly vyšly i v češtině. Autorství Dagmar Hilarové odmítá uznat. Ve svém doslovu vysvětluje, že knihu napsala ona, protože Dagmar Hilarová byla pouze básnířka, která ale prózu psát nedovedla.

Dagmar Hilarová byla členkou Syndikátu novinářů i Svazu spisovatelů.
Psala verše, povídky, aforismy, epigramy i dětské knížky. Za svůj život publikovala na šest desítek knih.

Deník Dagmar Hilarové Nemám žádné jméno v malém nákladu vydal Svoboda Servis formou faksimile rukopisu. V současnosti připravuje Nakladatelství Lidové noviny vydání knihy, která by se měla objevit na pultech knihkupectví ještě před vánočními svátky.

 
Vlevo autorka nizozemská (Miep Diekmannová), vpravo pak česká (Dagmar Hilarová)  
Fotografie:  www.vspsv.cz, www.leesplein.nl
Zdroj:
Zdeněk Fekar | marketing & public relations Kanzelsberger, a. s. 15.09.2010 - redakce