Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Vodicí pes Bad bude v brněnské Olympii předán svému pánoviÚvodník: Brněnská škola pro výcvik vodicích psů deset let pomáhá zrakově postiženým, kteří se i přes svůj handicap snaží v co největší míře zapojit do běžného života. Během této doby speciálním výcvikem prošlo téměř dvě stě psů. S jejich pomocí jsou nevidomí schopni samostatně vyřizovat soukromé i úřední záležitosti a bezpečně se pohybovat po ulicích.

Článek: Kulaté narozeniny škola oslaví nejlepším možným způsobem, veřejným předáním vodicího psa Bada jeho pánovi Jaroslavu Knejpovi. Stane se tak v sobotu 9. října v 16.30 hodin, v prostorách oblíbeného nákupního a zábavního centra Olympia Brno – partnera celé akce (na tzv. BMW prostranství nedaleko vchodu od Olympia parku). Uvedení Bada „do služby“ bude přítomen primátor města Brna Roman Onderka.


Rok a půl starý labradorský retriever Bad bude mít v té době za sebou více než půlroční výcvik a panu Knejpovi pomůže zvládat překážky a nástrahy, se kterými se nevidomí lidé denně setkávají. A není jich málo. „Nevidomí lidé si svou trasu musí dopředu naplánovat. Vodicí pes je vede na základě povelů, které si osvojí během výcviku. Pohybuje se tak například vpřed, dovede rozlišit levou a pravou stanu, nalézt a označit chodník, vstup a výstup z vozovky, dveře, schody, eskalátory, místo k sezení či jízdu v dopravních prostředcích. Rovněž musí ovládat adekvátní chování v interiérech a další povely, kterých jsou téměř čtyři desítky,“ popisuje náročné úkoly vodicích psů Milan Dvořák z brněnské školy pro výcvik vodicích psů a dodává: „Pes všeobecně a vodicí pes obzvlášť je pojítkem mezi světem vidících a těmi, kteří zrak v jeho plné míře využívat nemohou. Spojuje je potřeba mít u sebe živého tvora, pečovat o jeho potřeby, projevovat cit a lásku a na oplátku využívat jeho schopností umocněných speciálním výcvikem.“

Více informací o životě nevidomých, aktivitách brněnské školy pro výcvik vodicích psů i náročném „povolání“ čtyřnohých pomocníků, nabídne pozoruhodný doprovodný program, který začne ve 14 hodin. Zájemci si například budou moci vyzkoušet, jak náročné je zdolat překážku, když člověk nevidí, zhlédnout ukázky výcviku, posoudit dovednosti vodicích psů a dokonce si pohladit štěňátka... Připravena je také prezentace filmu Alma vyprávějícího příběh mladé nadějné klavíristky, která postupně přichází o zrak a každým dnem do jejího života stále intenzivněji vstupuje vodicí pes Alma. „Jde o hraný celovečerní film natočený v roce 2009, ve kterém si ústřední postavy zahráli Alois &Svehlík, Pavel Řezníček a Tereza Nvotová. Hlavní psí role ztvárnily fenky labradorských retrieverů Ira a Betty,“ pyšně se ke svým svěřencům hlásí Milan Dvořák. V Olympii film představí přímo jeho režisérka Olga Dabrowská a herec Pavel Řezníček.

Mediální servis 2media.cz, s.r.o.
Obrázky
www.2media.cz

02.10.2010 - redakce