Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - KRÁSA DNEŠKA je cyklus moderní a soudobé hudby



Úvodník: Krása dneška startuje dnes večer v 19:30 hodin se ve &Svandově divadle. Sólistou večera bude klarinetista Jan Brabec a programovou nabídku doplní soubor Prague Modern. Zajímavostí zahajovacího večera budou nejen skladby světových autorů Pierra Bouleze (Domény pro sólový klarinet) nebo Earla Browna (Four Systems), ale i současných českých skladatelů.

Článek: Autor skladby Chaosmos Miroslav Pudlák si klade otázku o spolehlivosti, ale i možné krutosti řádu a naopak o vlídnosti a zároveň uchopitelnosti chaotického kosmu (chaosmu). Závěr večera bude patřit dalšímu českému skladateli Miroslavu Srnkovi a jeho skladbě Fictitious Ham, inspirovaný básní Emily Dickensonové. Hosty večera jsou například flétnistka Clara Nováková nebo hobojista Jan Thuri. Skladba inspirovaná lidskými vlastnostmi? Interesantní. Chápu inspiraci básní. Zvlášť tou od Emily Dickensonové. 

                                                                                        
                                                                                                                                       Pierre Boulez
Představme si blíže autora z Francie. Pierre Boulez není pražskému publiku neznámý. Skladatel a dirigent, který sám sebe bere spíš jako skladatele se přestavil na Pražském jaru už dvakrát. Poprvé v roce 1990 a letos. Ale považte! Jako dirigent. Jeho krédo, „zachovat současnou hudbu pro budoucnost lze jen pomocí koncepčního programu, dokonale profesionální interpretace a trvalé pravidelnosti setkávání s posluchači, tedy na základě jejich důvěry,“ přiblížil už v květnu 1990, ale platnost má pořád. Od roku 1971 byl šéfem Symfonického orchestru BBC a současně si ho jako Bernsteinova nástupce zvolila Newyorská filharmonie, později se s úspěchem zaměřil i na opery Richarda Wagnera, které dával výrazně nepateticky. A v poslední době také na Leoše Janáčka, abych nevynechal české mistry. 
                                                                                        
                                                                                                                                            Earl Brown
Earl Brown
se narodil ve státě Massachusetts v Americe. Ve státech, pokud vím, žije dodnes. Studoval evropskou hudbu. Sám tvrdí, že je ovlivněn prózou Jamese Joyce a v poezii vzhlíží ke Gertrude Steinové, jejíž tvorbu, bohužel, neznám. Oddanost takzvaně nové hudbě prokazuje každou svou skladbou, každým vystoupením za dirigentským pultem. Sázka na spontanietu, je jeho největší trumf v rukou, energií nabitá hudba je pak největší odměna pro interprety. Žádané! Inklinuje ke komunitě filosofů. Jeho hudba rozhodně není prvoplánová.

Prague Modern je ansámbl pro novou hudbu, složený z předních hudebníků Pražské komorní filharmonie a jejich hostů. Prague Modern vyrůstá přirozeně ze sedmileté historie koncertní řady PKF "Krása dneška" a zúročuje tak zkušenosti hráčů s interpretací soudobé hudby dále i na festivalech mj. Pražské premiéry, Les Musiques Marseille, YOUrope together Philharmonie Essen a dalších.
 
                           
                                                                      Prague Modern

Vstupenky jsou ještě k dostání v kanceláři Pražské komorní filharmonie, Krocínova 1, Praha 1. Je možné je rezervovat telefonicky na čísle 224 267 644, e-mailem na vstupenky@pkf.cz nebo prostřednictvím webových stránek www.pkf.cz.

titulka Jan Brabec, www.pkf.cz; fotografie www.ionarts.blog.spot.com; www.pkf.cz










05.10.2010 - Jaromír Komorous