Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Není sova jako sovaÚvodník: Dost možná, že právě tahle myšlenka napadla spisovatelku Kathryn Lasky, když se dala do psaní dnes již světoznámé Legendy o sovích strážcích. Její filmové zpracování dnes startuje v tuzemských kinosálech. Abyste věděli, zda-li máte startovat také vy anebo svůj let odložit na jindy, vypravili jsme se na tuhle 3D podívanou s předstihem.

Článek: Soren je soví kluk, přesněji řečeno sova pálená. Přestože skutečně létat ještě nedokáže, v oblacích, řečeno přeneseně, létá neustále. Jeho fantazii podněcují především legendy o sovích strážcích – skupině sov, mající za úkol chránit rovnoprávnost všech sovích druhů, a to především před nepřátelskými Čistými – sovím druhem, který sebe nadřazuje nad ostatní a ostatní sovy zotročuje (že vám to něco připomíná?). Poté, co jednoho dne vypadne spolu s žárlivým bratrem Kluddem z hnízda, ocitají se obě sovy nedobrovolně v zajetí skutečně existujících Čistých. Protože však díky svému rodu patří právě mezi „vyvolené“, namísto rozklovávání sovích vývržků je jim nabídnuta služba v soví armádě. V tento moment pak vzniká rozkol mezi oběma bratry, kdy nedoceněný Kludd chápe svoji šanci, zatímco „hodný“ Soren raději přechází na stranu utlačovaných, se šlechetnou myšlenkou osvobodit všechny zbylé porobené sovy.

Ano, morální podtext se Legendě o sovích strážcích rozhodně upřít nedá. Nutno podotknout, že filmové zpracování (knihy se nám doposud do rukou nedostaly) se s tímto úkolem vyrovnalo velmi dobře a tak Legenda, oslovující především dětské publikum, zůstává přes závažné téma především pohádkou, disponující nepřeberným množstvím brilantně spodobněných sov nejrůznějších druhů. Jednotlivé sovy jsou provedeny tak detailně a věrně, že v divákovi vzbuzují nefalšovanou chuť si „sáhnout“. Také jejich pohyby v nejrůznějších situacích dokonale kopírují skutečné ptactvo. Také díky umírněným pohybům zobáku, v Hollywoodu nezbytným pro navození skutečnosti, že ptáci „mluví“, je vizuální stránka sov prakticky perfektní. A to je důležité, protože jinak těžko hledat další důvod, pakliže ovšem nechcete dítě předučit o hrůzách holocaustu, proč se na Legendu vypravit.

Ve srovnání s ostatními dětskými filmy posledních let na mě Legenda o sovích strážcích působí nudně. Také početné množství vedlejších postav, s nimiž se Soren kamarádí, bojuje anebo které posléze likviduje, mě nikterak nenadchlo a poraženecky musím přiznat, že navzdory snaze o akční scénář jsme měla co dělat, abych do konce devadesáti minutové stopáže filmu v sále neusnula. Několik dní po jeho shlédnutí si tak vybavuji pouze vzhled několika roztomilých sov, perfektní český dabing a scénu vyvrhávání sovích vývržků, o níž jsem se doposud nerozhodla, jestli byla vtipná anebo nechutná.

Nejlepším „testrem“ Legendy o sovích strážcích tak budou nakonec patrně děti samotné. Lze očekávat, že Legenda zaujme, už díky populární technologii 3D; osobně se ovšem domnívám, že vyšší záměr filmařů zůstane nenaplněn a Legenda o sovích strážcích upadne, a to bohužel po právu, mezi ostatní, těžce zapomenutelné fantaskní podívané.

PS: Pakliže máte chuť otestovat také anglický dabing, máte díky několika originálním kopiím možnost. Je totiž skutečně co poslouchat. Mezi dabéry sov nalézáme taková jména, jakými jsou Helen Mirenová anebo herecký veterán Sam Neill.

Osobní hodnocení: 60%


Legenda o sovích strážcích
Režie: Zack Snyder
V původním znění: Emily Barclay, Abbie Cornish, Emilie de Ravin, Ryan
Kwanten, Jay Laga’aia, Miriam Margolyes, Helen Mirren, Sam Neill, Geoffrey
Rush, Jim Sturgess, Hugo Weaving a David Wenham
Scénář: Emil Stern a John Orloff
Námět: Kathryn Lasky

foto: WB

14.10.2010 - Kateřina Sovová