Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - 100 her - neher proti nudě



Úvodník: Dle hesla „Kdo si hraje, nezlobí.“ vydává nakladatelství Fragment další publikaci  plnou luštěnek, doplňovaček a omalovánek, určenou především všem hravým dětem. Slovíčkem HRA v názvu publikace se raději nenechte moc zmást…

Článek:

Pozitivní zpráva úvodem: ačkoliv titulek shodně s názvem knihy anoncuje her 100, v knížce najdete ještě o tři víc. Můžete se těšit na primitivní omalovánky (s překladatelským oříškem v podobě nadpisu "Vybarvi tento pěkný obrázek", aniž by se kdokoliv odvažoval soudně zhodnotit estetickou úroveň daného díla – a to i s přihlédnutím k cílové skupině publikace, tedy dětem od sedmi let výše), ale i klasická celostránková bludiště, početní úlohy, sudoku, dokreslovačky či hledání shodných řad. Ve výčtu můžeme samozřejmě ještě dlouho pokračovat, chybí v něm například číselné spojovačky, slovní vyřazovačky, poznávačky předmětů dle stínu a další hlavolamy, které se ale opakují v různých variacích, a tak, ač vás zprvu ovládne pocit skvělé rozličnosti, za polovinou publikace již nadšení opadne a zoufale čekáte na čerstvý vítr šifrovacích nápadů. Ten ale přijde jen coby letmé pohlazení vánkem, jen marně se snažícím o opětovné napnutí plachet směrem k přístavu úspěchu a zábavnosti. 

Jaký je rozdíl od prvního dílu? - recenzi na něj si můžete přečíst zde:

http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=10156


V podstatě žádný. Stejný druh hádanek nás provází i sešitem s červeným nadpisem. Cena se také od minulého vydání nevyšplhala do nebes, a tak lze s uspokojením konstatovat, že mozektrénující publikaci může z obchodu domů donést skutečně každý. Změnila se však titulka, a to bohužel tak, že musím palec na ruce obrátit směrem k zemi. Ne kvůli vzhledu jako takovému, ten stylem obrysové kresby a volbě výrazných barev naopak k publikaci skvěle pasuje, ale kvůli konkrétnímu motivu. A jsme opět u slovíčkaření. Co mi vadí? Hra. Dokud první díl nesl název 100 HER proti nudě a dolní obrázek ukazoval páreček dětí luštících náruživě křížovku, dalo se chápat, co je termínem "hra" myšleno. Nicméně, posuďte sami, co je vlastně hra? Na wikipedii se dočteme, že "Hra je činnost jednoho či více lidí, která nemusí mít konkrétní smysl, ale přitom má za cíl radost či relaxaci. Hry se hrají především pro zábavu, ale můžou také sloužit například ke vzdělávání." Více lidí. 100 her proti nudě je však typickou zábavou jednotlivce. Ano, i křížovka se dá luštit ve více lidech, ale přesto není od podstaty kolektivní zábavou. Nepomůže nám ani podkapitola zvaná klidové hry: "Klidové hry, které slouží vytříbení pozornosti a schopnosti pozorování či k činnosti ducha; patří mezi ně karetní hry, deskové hry a hry společenské či seznamovací." Opět nic. A co hůř, druhé vydání má coby konkrétní motiv několik dětí hrajících stolní hru, tedy s herním plánem, kostkou a žetony. Posuďte sami - co byste čekali, že najdete uvnitř této knížky? "Zábavné úkoly" avizované v nadtitulku knížky bych interpretovala poněkud jinak...
 

Dočetli-li jste až sem, určitě nemáte problém rozlišit, co v sešitu skutečně najdete. Pokud se ohlížíte po mozkovém tréninku pro potomka, není 100 her od věci koupit. Jen luštění dávkujte a dítě do něj nenuťte násilím, ať je naplněna alespoň poslední definice hry: "Činnost člověka není hrou, pokud je vynucená nebo účelově vázaná. Nemůže být spojená s plněním povinnosti, nějaké potřeby. "

 

100 her proti nudě – červená
Překladatelka:  Kateřina Čuřínová 
Rozměry v mm: 140x210
Počet stran: 112
Doporučená cena 69,- Kč; e-shop Fragmentu 61,- Kč

http://www.fragment.cz/novinky/pop-naucna-pro-deti-a-mladez/bystra-hlava/100-her-proti-nude/100-her-proti-nude-cervena-s101004907

(zdroj tamtéž)


 

 



29.10.2010 - Michaela Wilhelmová