Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Na co do kina - 46. týdenÚvodník: Film o lásce bez lásky, o válce bez války a magii bez kouzel (HLAVA-RUCE-SRDCE), vizuální potěšení z celé palety fází lásky (IMAGINÁRNÍ LÁSKY) a poslední (skutečně?) návrat do Bradavic k Harry Potterovi - to je trojice filmů, která vás má zlákat k návštěvě kin.

Článek: HLAVA-RUCE-SRDCE
Film HLAVA-RUCE-SRDCE je zasazen do časoprostoru Rakouska-Uherska v době I. světové války a po ní. Doby, kdy se definitivně rozpadá řád starých hodnot, definitivně umírá svět, postavený na křesťanské tradici a do popředí se dostává iracionalita, „vymknutá z kloubů“, jakož zcela synchronně i démon racionality.

Složitý příběh začíná smrtí plukovníka von Haukwitze (Jiří Schmitzer) za záhadných okolností při okultní seanci. Jeho snoubenka, herečka Klára Knabelová (Viktorie Čermáková), při vyšetřování zjistí, že tělu byly po smrti odňaty hlava, ruce a srdce. Při hledání odpovědí na tuto záhadu naráží na nejbližší plukovníkovu osobu - poručíka Heinricha Rotha (Roman Zach) a osud je spojí dohromady. To je počátek dalších peripetií kolem okultních kruhů v armádních řadách i kolem nacházení různých částí těl. Poručík Roth provádí nesmyslné pokusy s kohouty a podniká podivné výlety do přírody, kde prožívá zvláštní snové stavy. To zdaleka není vše. čím může překvapit (nebo šokovat?) nový film Davida Jařaba (Vaterland - Lovecký deník) o všem, co podle režisérových slov "vyvolalo požár, kterým se započal rozpad starého řádu a s ním i vznik nových neřádů.“ Do kin uvádí Bontonfilm.
Hlava plukovníka
von Haukwitze 
(Jiřího Schmitzera)
- o tu tu také jde...

IMAGINÁRNÍ LÁSKY (Les amours imaginaires)
Film teprve jednadvacetiletého kanadského režiséra Xaviera Dolana, který vytváří i hlavní roli. Přátelé Francis (Xavier Dolan) a Marie (Monia Chokri) usilují o přízeň Nicolase (Niels Schneider), venkovského mladíka, který právě přijel do města a je podle dvojice obdařen antickou krásou. Jedna katastrofální schůzka následuje druhou. Ať už se odehrávají ve skutečnosti nebo v představách, žádná nedopadne dobře a Francis a Marie jsou čím dál více posedlejší předmětem jejich touhy. Druhý film Xaviera Dolana (první se jmenoval Zabil jsem svou matku) je studií zamilovanosti. Sledujeme všechna stádia typického průběhu milostného příběhu - na začátku je seznámení, na konci slzy. Film na jednoduché zápletce odhaluje celou paletu fází lásky a jejího subjektivního vnímání. - rozpoutané vášně, očekávání, smutek, ponížení a nakonec samota. Snímek nesený v lehkém komediálním tónu rámují autentické výpovědi mladých lidí o milostných karambolech a spolu s imaginativní formou z něj činí skutečnou diváckou lahůdku.Snímek se stal jedním z letošních miláčků publika canneské sekce Un certain regard. Uvádí Aerofilms.

***********************************************************************
HARRY POTTER A RELIKVIE SMRTI - ČÁST 1 (Harry Potter and the Deathly Hollows - Part 1)
„Harry Potter a Relikvie smrti“ je sedmým a posledním pokračováním dobrodružství Harryho Pottera, které je očekávanou událostí a přijde do kin rozdělen do dvou částí (napadá mi stále silněji jediný důvod - aby zájemci o film museli zaplatit nehorázné vstupné dvakrát).

První část začíná, když se Harry, Ron a Hermiona vydávají na nebezpečnou misi, jejímž cílem je najít a zničit tajemství Voldemortovy nesmrtelnosti – viteály a to už bez pomoci profesorů a bez ochrany profesora Brumbála. Má smysl prozrazovat další podrobnosti z děje filmu? Potterovští nadšenci nechť mají tajemství, které odhalí až v kině a nám, kteří Harryho Pottera nemusíme (nebo jsme z toho vyrostli) to může být ukradené. Abych však nebyl úplně strohý - ocituji poslední větu z dlouhého popisu děje, jak je uvádí společnost Warner Bros.: "Harry netuší, že jeho budoucnost byla rozhodnuta v minulosti, v ten osudný den, kdy se stal „chlapcem, který přežil“. Harry Potter je každý den blíž k úkolu, na který byl připravován od prvního dne, kdy vstoupil do Bradavic: poslední bitvu s Voldemortem." Přejme mu, ať ji vyhraje.
Fota: csfd.cz, dokina.tisceali.cz, aerofilms.cz, thedeadbolt.com15.11.2010 - Stanislav Polauf