Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Znáte slovenské Longital?Úvodník: Slovenští Longital pokřtí svoji nejnovější desku „Teraz“ na koncertě 8. prosince v pražském Rock Café. Duo (Shina Lo - zpěv, baskytara, Daniel Salontay - zpěv a hra smyčcem na kytary, elektronika + virtuální elektronický spoluhráč Xi Di Nim), označované jako „Sigur Ros střední a východní Evropy“, na něm pokračuje ve stylu, který popisují jako „kvantový folk z paralelního vesmíru – písničkářství pro 21. století“.

Článek: Album „Teraz“, již osmé řadové, vydané opět na vlastním labelu Slnko Records, obsahuje devět skladeb, které se pohybují na rozhraní elektroniky a tradice. „Platňa je o tom postaviť sa na toto miesto tu a teraz, zaujať svoje miesto, žiť radostne aj so všetkými skúškami a prekážkami, ktoré sú pred nás kladené,“ vysvětlují název oba tvůrci. „Sila Longital je v tom, že ukazujeme ľuďom, aké je dôležité vybrať si cestu srdca. Všetka naša hudba je liečivá, či už si to niekto priamo uvedomuje alebo nie a posúva ďalej,“ lákají k poslechu posluchače. O tom se budou moci přesvědčit návštěvníci právě na křtu nového alba. 8.12., Rock Café.

Longital vznikli v roce 2004 v Bratislavě (před tím oba členové hráli v kapele Dlhé diely). Brzy svojí hudbou zaujaly jak diváky, tak i odbornou veřejnost, o čemž svědčí i čerstvá cena Nadácie Tatra banky za umění v kategorii hudba. „Viděl jsem je v Budapešti. Úžasné duo... Mám jejich dvě vynikající CD“, o nich řekl například Gerald Seligman, ředitel veletrhu world music Womex 2009. Rock and Reel Magazine jejich styl okomentoval takto: „...zaujímají místo někde mezi Björk a Eurythmics. Jejich nezaměnitelná hudba se rodí ze spojení elektroniky a lidského tepla…“ Kromě mnoha samostatných koncertů u nás i v západní Evropě nedávno předskakovali i The Frames a Swell Season, se kterými se znají již dlouho, ale hráli i s Moloko, The Levellers či Medeski-Martin-Wood. Longital jsou autory hudby k několika filmům (například „Hodinu nevíš“ Dana Svátka) a divadelním představením (například divadlo Continuo). Alba vydávají na vlastní značce Slnko Records. „Je to ako prečo nejeme stále v reštauráciách. Pretože doma je to stále lepšie, máme presný prehľad, kto varí, čo do toho dal... Máme pocit, že sa vieme postarať o svoje nahrávky lepšie ako ktokoľvek iný, že si vieme všetky vstupy a výstupy ustrážiť, zarobíme si viac peňazí a nemusíme sa nakoniec s nikým dohadovať a ušetríme čas,“ vysvětlují důvody Longital.

„Teraz“ je již osmá deska kapely, pokud se nepočítá remixové album. „Na každej platni sa snažíme posunúť niekam, kde sme ešte neboli, preskúmať nejaké neznáme územie z hľadiska výrazu, nástrojov, zvukov, spôsobu komponovania,“ tvrdí Longital. Na rozdíl od předcházejících desek duo nemělo dopředu hotový repertoár, který by zpracovávali ve studiu. „Nemali sme takmer nič a tvorili sme úplne prepojene navzájom rovno na mieste (u nás doma v štúdiu). Začali sme od nejakého motívu, rifu, slov a za pár dní urobili celú pesničku,“ dodávají. Nakonec z archívu byla vytažena pouze jedna píseň. „A tá sa mi snívala, stihla som sa zo sna prebudiť a nahrať ju, to sa mi stalo jedinýkrát v živote,“ usmívá se Shina. Díky způsobu jakým deska vznikla, dostala svůj název „Teraz“. Při nahrávání Longital začali používat klavír – krátké křídlo a nejčastěji vyskytujícími se slovy jsou „Teraz“ a „Ticho“. „To nebol plán, ale zdá sa, že je to reakcia na tento hlučný uponáhľaný svet, ktorý na nás útočí z minulosti a budúcnosti a nenechá nás naozaj si užiť to čo zrovna máme, miesta kde sme, ľudí s ktorými sme, ale nás skúša a pred oči nám predsúva lákadlá toho, čo všetko by sme mohli mať, čím všetkým by sme sa mohli stať, keby…,“ uzavírají Longital.

Vstupenky jsou k dostání v síti Ticketpro za 190 Kč a také na místě před koncertem, který začíná ve 20 hodin.

Text Jiří Sedlák, Artsmarketing
Foto
www.artsmarketing.sz04.12.2010 - redakce