Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Na co do kina - 49. týdenÚvodník: Dvě české novinky přicházejí do kin - dokument a sitcom. K tomu jeden film o lásce pro sentimentální dívky (a nejen pro ně) a třetí díl populární (?) série Narnie. Opět máte z čeho vybírat.

Článek:
LETOPISY NARNIE: PLAVBA JITŘNÍHO POUTNÍKA (The Chronicles of Narnia: Voyage of the Dawn Treader)
Po úspěchu PÁNA PRSTENŮ si Hollywood hledal další téma z žánru fantasy, kterým by zaujal diváky. Posloužila tomu sedmidílná sága Tolkienova současníka spisovatele, filozofa, filologa a učence Clivea Staplese Lewise LETOPISY NARNIE (The Chronicles of Narnia). Po animované verzi se společnost Walt Disney Pictures rozhodla v roce 2005 pro hraný film, který pod názvem LETOPISY NARNIE: LEV, ČARODĚJ A SKŘÍŇ pronikla i do našich kin (však se také část filmu u nás natáčela). Film převzal z knihy téměř vše - představuje se šedesát ras tvorů, zlá bílá čarodějnice, čarovní hovořící bobři, kentauři, jednorožci, minotauři a ve světě magie se nacházejí i čtyři mladí hrdinové.

I když film byl určen především pro skupinu dětských diváků slavil v kinech úspěch, jaký nikdo nečekal. O tři roky později proto byl natočen (také částečně u nás) druhý díl s českým názvem LETOPISY NARNIE: PRINC KASPIAN. Čtyři sourozenci, kteří se zasloužili o záchranu fantaskní říše Narnie před zlou čarodějnicí - Králové Petra a Edmund a královny Lucinka a Zuzanka se po návratu domů po víc než třinácti stech letech (čas v Narnii plyne odlišně od pozemského) pokoušejí sjednotit zemi a odstavit od moci zlého Miraze. Podle názoru kritiky se film (opět v režii Andrewa Adamsona, který před Narnií měl za sebou jen animovaného Shreka) nepovedl. Dlouho se tak uvažovalo o případném třetím dílu.

Pak padlo rozhodnutí, že Adamsona nahradí Michael Apted, který si již poradil v různých žánrech (Causa Wardových, Jeden svět nestačí, Enigma, Dost). Jak filmově zvládl osudy dětí Edmunda a Lucinky, trápených nesnesitelným bratrancem Eustacem, jejich zvláštní přenos do Narnie, jak tam pomohou králi Kaspianovi desátému (jemuž dluží za záchranu života) plovoucímu na lodi s podivným názvem Jitřní poutník k nalezení sedmi ztracených lordů z Narnie - to už uvidíte v třetím dílu série s názvem LETOPISY NARNIE: PLAVBA JITŘNÍHO POUTNÍKA (Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader), který do kin uvádí od 9. prosince Bontonfilm. O řadu velkých dobrodružství opět nebude nouze a dostat se až na samý konec světa - řekněte, komu se to podaří? Kouzelné království se poprvé představí i ve 3D. Hrají:Ben Barnes, Skandar Keynes, Georgie Henley, Will Poultner, Liam Neeson a d.
 
Záběr z filmu LETOPISY NARNIE: PLAVBA JITŘNÍHO POUTNÍKA

RODINKA
Pod názvem TAKOVÁ NORMÁLNÍ RODINKA se před třiceti devíti lety objevil v naší televizi první český sitcom (zkratka pro situační komedii). Autorkou scénářů byla Fan Vavřincová, režisérem Jaroslav Dudek. V roce 1971 šlo o hit a jisté kvality se u tohoto seriálu dají bez problémů najít i dnes. V roce 2005 se pod stejným názvem objevila filmová verze, vycházející volně z románu, který Fan Vavřincová na podkladě svých scénářů později napsala. Film s kvalitním hereckým obsazením - Eva Holubová, Jaroslav Dulava, Jiří Mádl, Lilian Malkina, Ivana Chýlková, Vanda Hýbnerová, Luboš Kostelný či Marián Labuda - však u diváků i kritiky propadl a režiséru Patriku Hartlovi slávu rozhodně neudělal.

Nyní se zkušený režisér Dušan Klein pokouší o "rodinku" do třetice. Jeho film se zkráceným názvem RODINKA slibuje zábavu ve stylu klasického seriálu, vrací se i někteří z herců, a tak se fandové snad konečně dočkají pořádné zábavy. Otázkou je, kolik se jich u nás vůbec najde a kolik jich bude ochotno obětovat těžce vydělaný peníz za film...

Distributor Falcon dal filmu podtitul "Rodinná komedie o příhodách z domu, kam se vejdou všichni bez rozdílu věku!" V oficiálním textu uvádí: "Želvičky, rozepsané detektivky, taneční pro dospělé, vražda na pět způsobů, capuccino se šlehačkou a jedno velké stěhování z Ameriky do Čech... to vše a ještě mnohem více prožívají hrdinové v laskavé (rodinné) komedii Rodinka. Soužití několika generací přináší kuriózní situace. Ztřeštěná puberťačka, pěstitel orchidejí na penzi, vášnivý kutil s katastrofálními následky, studentka univerzity třetího věku, které se stále zapalují lýtka, archeolog bez práce a další členové docela normální a přesto krásně praštěné (bláznivé) RODINKY se rádi sejdou za každých okolností u společného stolu, ke kterému se vždy dají přidat další židle..."

Herecká esa filmu ani nejde všechny vyjmenovat: Jana &Stěpánková, Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík, Petr Forman, Lucie Vondráčková, Lenka Vlasáková, Josef Polášek, Naďa Konvalinková, Radek Zima, Tereza Kostková, Petr Kostka, Agáta Zimová, Veronika Svobodová, Markéta Frösslová, František Němec, Josef Alois Náhlovský...

RODINKA - pěkně pohromadě

NESVATBOV
je dokument režisérky Eriky Hníkové (Ženy pro měny, Sejdeme se v Eurocampu), který zavede diváky do středně velké "normální" vesnice mezi starousedlíky. Vesnice leží na Slovensku, jmenuje se Zemplínske Hámre a pomalu osiřuje a vymírá. S tím se ale starosta, generál ve výslužbě, nemíní smířit. Dělá to svým osobitým způsobem po svém, dost tragikomicky. Snaží dát dohromady třicátníky, kteří zbyli na ocet a svádí boj s jejich třicátnickou samotou - nabízí nemalou finanční odměnu za každé nově narozené dítě, nabádá místní rozhlasem k plození dětí a nakonec uspořádá seznamovací večírek pro „nezavrabčené“. Najdou si naši hrdinové konečně životní partnery? Podtitul filmu, uváděného společností CinemArt říká, že "Srdce si nedá poroučet." Tak nevím...
Starosta to myslí dobře, ale dopadne to dobře???

KRÁSNÁ JUNIE (La Belle personne)
&Sestnáctiletá Junie (Léa Seydoux) po smrti své matky přechází v pololetí na jinou střední školu. Ocitá se ve stejné třídě jako její bratranec Matias (Esteban Carvajal-Alegria), který ji seznámí se svými přáteli. S Junií by chtěli všichni kluci randit, ale ji zaujme ten nejtišší - Otto Cleves (Grégoire Leprince-Ringuet). Nicméně brzy poté nachází svou velkou lásku života, Nemourse (Louis Garrel), svého italského učitele. Vášeň, která mezi nimi vzplane, je však odsouzena k zániku. Junie, která nechce podlehnout svým citům, tvrdošíjně odmítá štěstí, které je v jejích očích pouhou iluzí.

Kdosi napsal stručně: "Film o těžkostech mládí. O hledání lásky a míjení se. O nezralosti. O tragických následcích. O ztrátě odvahy milovat." Podle jiného diváka je film "sladkobolný příběh o tom, jak 17 leté děti hledají své lásky a sexuální orientaci a věnují tomu veškerý svůj čas na škole," ale dodává, že to není špatné. Těžko soudit, když jsme film ještě neviděli. Připomenu tedy jenom to, že scénář filmu je moderní adaptací jednoho z vůbec prvních (psychologických) románů - La Princesse de Cl?ves od Madame de La Fayette. Režie: Christophe Honoré, do kin uvádí Film Europe.

Láska, romantika, mládí... KRÁSNÁ JUNIE
06.12.2010 - Stanislav Polauf