Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - TV tip - HANAMI - ČAS KVETOUCÍCH TŘEŠNÍÚvodník: Řeklo by se stařečkové. Koho z diváků mohou zajímat. Ale ať jste se v sobotním večeru dívali buď na Prima Cool nebo na Novu, jistě jste si užili zábavy dost a dost. Walter Matthau s Jackem Lemmonem v rolích tanečníků na zaoceánském parníku ve filmu Marthy Coolidgeové TANEC NA VLNÁCH či Jack Nicholson s Morganem Freemanem, kteří utíkají z nemocničního pokoje si ještě "užít" ve filmu NEŽ SI PRO NÁS PŘIJDE Roba Reinera - to byly dvě perly televizního programu.

Článek: Nevěřím, že by vás tyto dvě pecky nechaly chladnými. I největší skeptik i divák o několik generací mladší je musel přijmout s nadšením. O nedávno uvedeném SEDMÉM NEBI Andrease Dresena se sexem sedmdesátiletých (!) ani nemluvě. Ten vzbudil u mladých nejen obdiv, ale také úžas, že ještě v tomto věku...

Teď se na programu ČT2 objevuje v cyklu "Současný německý film" další dílo, jehož hrdinové jsou dříve narozeni - HANAMI - ČAS KVETOUCÍCH TŘE&SNÍ. Ač to není komedie film se stal v Německu velkým diváckým hitem a měl mimořádně velkou návštěvnost.
 
Začíná ve stylu "než si pro nás příjde" - poznáme šedesátiletého obyčejného úředníčka malého německého města Rudiho (Elmar Wepper). Tomu lékaři najdou vážnou nemoc a jeho žena Trudi (Hannelore Elsnerová), amatérská učitelka baletu, se rozhodne vážnost situace před ním zatajit. Naloží muže do auta a odjede se s ním na návštěvu dětí do Berlína. Ani syn ani dcera však o rodiče nemají příliš zájem a tak se manželé rozhodnou strávit pár dní u Baltického moře. Tady se ale situace - náhle a zcela nečekaně - obrátí. Zubatá si přijde pro Trudi.
 
Zdrcený a osamělý muž vzpomíná na spolu prožitá léta, prohlíží taneční úbor své ženy, fotografie, na nichž je v kimonu a její léta sbírané pohlednice s obrázkem Fudži. Najednou si uvědomuje její přísně tajené přání - začít úplně nový život v Japonsku pod květy sakury. Druhá část filmu se pak odehraje v Japonsku, kde muž dostane možnost blíže poznat svět své ženy i tanec, který milovala, ale neměla možnost se ho naučit - Butoh.
 
Citlivý poetický film o hledání životních jistot a realizaci tajných snů, o vyrovnání se s koloběhem života patří mezi špičková díla současné filmové tvorby. Je to současně film o lásce a vzpomínkách, o hledání smyslu života a jeho krás ale také o schopnosti těšit se z krásných třeba i krátkých životních okamžiků. Symbolem pomíjivosti krásných chvil jsou právě titulní třešňové květy při vědomí jejich pomíjivosti. Čím starší je strom višně tím více má květů, říkají Jponci. A člověk? I jeho vnitřní krása by měla s věkem rozkvétat a nést plody.

&Sestapadesátiletá herečka, scénáristka, kameramanka a režisérka Doris Dörrie zaujala svět filmu již jedním ze svých prvních filmů - komedií o lásce a nevěře MUŽI (1985). O tři roky později přišla další komedie, tentokrát o ženách, hledajících v životě něco tak obyčejného jako je láska JSEM HEZKÁ? Stejně jako krimi komedii PENÍZE ji v Česku uvedla pouze televize (2002 resp. 1993). Bohužel žádné další filmy z její bohaté tvorby jsme u nás neměli možnost poznat.

Doris Dörrie ve svých posledních filmech prozrazuje, že je aktivní buddhistka a žije pod vlivem kultury Dálného Východu. Na příklad v dokumentu JAK UVAŘIT ŽIVOT (2007) pomáhá režisérce charismatický zenový mistr Edward Espe Brown vysvětlit, jak využít hlavní zásady zen budhismu při přípravě jídla stejně jako v životě obecně. Tento její zájem je také východiskem filmu HANAMI - ČAS KVETOUCÍCH TŘE&SNÍ, který je zároveň jejím nejosobnější film - věnovala ho svému zesnulému manželovi, kameramanovi osmi jejích filmů Helge Weindlerovi, který rovněž zemřel náhle a nečekaně.
Zdroj foto: fdb.cz, we-dwoje.pl
*************************************************
HANAMI - ČAS KVETOUCÍCH TŘE&SNÍ (Kirschblüten - Hanami)
Německo / Francie, 2008, režie: Doris Dörrie,
uvádí program ČT 2 v pondělí 24. ledna od 22, 40 hodin

Muž poznává v Japonsku tanečnici butohu

21.01.2011 - Stanislav Polauf