Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Potřebujete na lyžování klasické brýle? Máte problém...Úvodník: Ostré sluníčko a poletující sníh. Ženete se po černé sjezdovce vstříc dnu samého údolí. Děkujte všem svatým, pokud vás netrápí zrak. Ale co všichni ostatní, kteří bez brýlí do sněhové nadílky zkrátka vyrazit nemohou? Že není nic jednoduššího, než si vzít dioptrické brýle pod ty lyžařské? Jenže to není žádný med...

Článek:
Lyžařské brýle patří hned po lyžařské přilbě mezi základní součást lyžařské bezpečnostní výbavy. Lyžaři s dioptrickými brýlemi ovšem mají výběr značně ztížený. Pro jízdu na sjezdovce potřebují speciální lyžařské brýle, které umožní použití dioptrických brýlí. Jak odhalil test časopisu dTest, většina těchto brýlí se ale pro použití spolu brýlemi nehodí.

Základním problémem lyžování s dioptrickými brýlemi je jejich zamlžování. Lyžařské brýle mají speciální úpravu proti zamlžování, dioptrické ovšem takto upraveny nejsou. Většina testovaných modelů nedokáže zabránit zamlžování dioptrických brýlí pod brýlemi lyžařskými, a proto nejsou pro praktické použití vhodné.

Jak prokázal test časopisu dTest, řešení přesto existují. Jedním je speciální ventilátor, který vhání pod brýle čerstvý vzduch, a zamlžování tak zabrání. Redaktor časopisu dTest Václav Beneš ovšem doplňuje: "Ventilátor svou základní funkci plní a pro mnoho lyžařů s dioptrickými brýlemi je účinným řešením. Současně může být bzučení a vibrace větráčku spolu se studeným vzduchem pro mnohé osoby nepříjemné."

Dalším řešením je klip, který je součástí lyžařských brýlí, případně lze dokoupit i samostatně, a jejž lze po osazení dioptrickými skly bez povrchové úpravy a po ošetření protizamlžovacím prostředkem použít jako náhradu dioptrických brýlí.

Test prokázal, že pro lyžaře s dioptrickými brýlemi představují nejlepší řešení modely Adidas a162 50 6050 ID2 + Clip-in a Smith Phenom Turbo + ODS RX, které jsou kvalitní a pohodlné a navíc vybaveny zmíněným klipem. Ostatních osm testovaných brýlí deklarovaných jako vhodné pro lyžaře s brýlemi bylo podrobně hodnoceno v jednotlivých kategoriích, ale výsledné hodnocení nezískaly, neboť nedovedly zabránit zamlžování dioptrických brýlí.
 

 
Test lyžařských brýlí přináší časopis dTest 1/2011
Časopis dTest dále přináší ve svém lednovém vydání testy čteček elektronických knih, tlakoměrů, monitorů, nabíjecích baterií a srovnání životních pojištění.

Zdroj: Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Ikonka: columbusdirect.com.au


31.01.2011 - redakce