Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Fotograf Jan Reich ve Zlaté liliiÚvodník: GambitPHOTO pořádá od 2. do 28. února v pražské galerii Zlatá lilie na Malém náměstí v Praze výstavu JAN REICH. Připomíná tak významného českého fotografa - jako krajináře i vyznavače městských, především pražských, scenérií. Komorní, ale přesto reprezentativní průřez jeho tvorbou nabízejí ukázky z kolekcí Praha, Bohemia a Krajina.

Článek: Jan Reich (1942–2009) v roce 1970 absolvoval obor výtvarná fotografie na pražské FAMU, je autorem pozoruhodných cyklů a knižních publikací, z nichž Praha byla nominována na Nejkrásnější knihu roku 1993. Za nejzralejší Reichovo dílo je odborníky považována publikace Bohemia z roku 2005 zachycující český venkov v desetiletí 1994 až 2004. Jeho fotografie jsou součástí domácích i zahraničních uměleckých sbírek. Kdo měl možnost se seznámit z jeho prací, připadá mu to logické. Sborníková publikace Dům v krajině ostatně tuto tezi potvrzuje. Jedinečným souborem sto sedmi černobílých fotografií si fotograf svůj dům do krajiny opravdu postavil. Tak, jako jiný citlivě zasadí do krajiny lípu, jež tu bude ještě za sto let, on mačká spoušť aparátu. Co spojuje oba? Umění dívat se kolem sebe. Vidět, co nám zůstává ukryto.

Můžete vidět výběr z několika autorových cyklů, které systematicky tvořil 25 let na Sedlčansku, ve starobylé oblasti Středních Čech. Ryzí česká krajina s jejími historickými místy. Původní venkovské interiéry včetně zátiší, doplněné portréty místních obyvatel. Pustit si do chalupy Reicha znamenalo ztrátu soukromí, na druhou stranu jistotu zainteresovaného oka, kterému rozhodně nepřišla divná nůše dřeva v kuchyni, nebo vějíř vrásek kolem obličeje poměrně mladého člověka, zachyceného při práci na své farmě. Ale nejhezčí jsou fotografie z měst.

Galerii Zlatá lilie provozuje Nadace českého výtvarného umění.
Jejím partnerem pro první rok nové výstavní koncepce, orientující se především na českou i světovou fotografii a design, je galerie GambitPHOTO. Program je rozdělen na 10 autorských výstav – one man show – doplněný výstavami skupinovými. Zde se jedná o první variantu. Kontakty z černobílých negativů z formátu 13 x 18 na 18 x 24 cm. Výstava je otevřena denně od 12 do 18 hodin. Reichova tvorba extravagantní není, ani se tak netváří. Vychází z nejlepších tradic české krajinářské fotografie a nebojí se portrétu ani zátiší. Pro začínající fotografy škola klasiky. A pro ostatní?

Zdroj textu i fotografií PR agentura 2media

07.02.2011 - redakce