Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Hidden Orchestra vezou do Prahy neotřelou noční hudbuÚvodník: Jak by zněl ideální soundtrack k procházkám v noci? Byla by to hudba, do které by se dalo ponořit a nechat se jí nést do půli cesty mezi bdění a sen. Pokud toužíte po podobném zážitku, už nemusíte dál hledat - skotský instrumentální kvartet Hidden Orchestra, který se 1. března představí v pražském Paláci Akropolis, takové písně k bezcílnému bloudění za tmy hraje, ostatně svoje loňské debutové album pojmenovali Night Walks (Noční procházky).

Článek:
Série Music Infinity pokračuje 1. března v Paláci Akropolis, kam dorazí skotský kvartet Hidden Orchestra. Míchají současný volnomyšlenkářský jazz s atmosférickým post-rockem a filmovou hudbou a jejich živelné koncertní vystoupení staví na kombinaci klasických jazzových instrumentů se sofistikovanou elektronikou a dvou bicích. Hidden Orchestra patří mezi největší hudební objevy loňského roku a u novinářů si vysloužili značně lichotivé srovnání s Jaga Jazzist nebo The Cinematic Orchestra.

Za originální fúzi jazzu, filmové hudby a ambientu, vydanou na značce Tru Thoughts, po zásluze sklidili ovace. Jejich pražská koncertní premiéra navíc určitě potvrdí, že Hidden Orchestra patří ve svém žánru k nejlepším kapelám současnosti.

Mozkem i duší Hidden Orchestra je skladatel a multiinstrumetalista Joe Acheson. Do Edinburghu se přestěhoval na konci tisíciletí kvůli studiím na vysoké škole a Skotsko mu učarovalo. Od roku 2003 natáčí ve svém domácím studiu hudbu pro televizi, rádio i reklamní spoty, vždy ale toužil dát dohromady také vlastní kapelu. Prvního spoluhráče našel ve své manželce Poppy Ackroyd, která je vystudovaná houslistka a zbytek kapely se rekrutoval ze dvou výtečných skotských bubeníků, které přestalo bavit vysedávat jen ve studiích na cizích zakázkách. Z Joe Acheson Quartet se během roku 2010 stal Hidden Orchestra a začalo se s přípravou natáčení debutu Night Walks.

Zní to jednoduše, nicméně Joe Acheson je puntičkář, který tvoří hudbu velmi neobvyklým způsobem. Začíná rytmem - ze starých jazzových desek naposlouchá zajímavé přechody, které pak s obrovskou pečlivostí rozebere na atomy a přepíše do notového zápisu a nechá zahrát svými bubeníky na stařičkých bicích soupravách. Podobně pak postupuje i s dalšími elementy - basou nebo hlavními melodiemi skladeb. Tento „oživený sampling“ dává tvorbě Hidden Orchestra fantastickou jiskru. Charakteristickým znakem Achesonových kompozic jsou pak zvuky přírody, které skvěle doplňují jeho náladovou hudbu - zpěv ptáků, šumění lesa nebo kroky v listí pomáhají navodit neobvyklou atmosféru, s níž Hidden Orchestra své posluchače vtáhnou do své hudby.

Hidden Orchestra z muzikální poctivosti jazzu vydestilovali něco zcela unikátního. Ostatně Acheson za své největší inspirátory prohlašuje tak odlišné hudebníky jako jsou Aphex Twin, Claude Debussy, Radiohead, Squarepusher, Madlib nebo jazzový bubeník Gene Krupa. Jeho volnomyšlenkářský přístup k žánrům či zvukům dělá z jeho kapely zcela ojedinělé těleso, které bez jakýchkoliv módních kompromisů směřuje k čisté kráse a jehož hudba přetéká energií a emocemi. Nezařaditelní, tajemní a nenapodobitelní - to všechno jsou Hidden Orchestra! Anebo, jak říká BBC: „Jejich hudba se dá popsat jako překrásný hluk.“

Hidden Orchestra hrají v obsazení:

Joe Acheson – basa, elektronika
Poppy Ackroyd – housle, elektronika
Tim Lane – bicí a perkuse
Jamie Graham – bicí a V-bicí

Skladbu Footsteps si můžete stáhnout legálně a zdrama zde:

http://hiddenorchestra.bandcamp.com/track/footsteps?action=download


Více o kapele se dozvíte zde: www.hiddenorchestra.com

Více informací o koncertě: www.palacakropolis.cz (Zdroj tamtéž)

25.02.2011 - redakce