Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Výběr z programů ČESKÉ TELEVIZE - pondělí 12.4. 04Úvodník: Listujete bezradně televizním programem a nevíte, jaký film, či jaký pořad si vybrat? Nabízím vám několik zajímavých tipů na pondělí 12.4. včetně podrobných informací o čem daný program bude, koho v něm uvidíte, či co zajímavého se v něm dozvíte.

Článek:

PO 12.4.

10.00 hod ČT 1
Josef - král snů
Od oscarových tvůrců animovaného hitu Princ Egyptský, přichází nová celovečerní pohádka Josef - král snů. Tento okouzlující nadčasový příběh vypráví o chlapci Josefovi, který je obdařen výjimečným darem - schopností vidět budoucnost ve svých snech. Bratři mu závidí otcovu přízeň, a tak ho prodají do otroctví projíždějícím obchodníkům. Josef se ocitne daleko od domova, ve starobylém Egyptě, nedorozuměním pak dokonce ve vězení. Když Faraón zaslechne o uvězněném muži se zvláštními schopnostmi, povolá Josefa, aby vyložil jeho královské sny a tím zachránil národ. Josef má dostatek lásky i štěstí, ale když se po letech opět setkává se svými bratry, musí se rozhodnout, zda jim odpustit nebo je potrestat.

20.00 hod ČT1
Místo nahoře (2/13)
Dům
Ve druhém díle novinář Kadlec dále doslova bojuje o střechu nad hlavou, zatímco se svou ženou přespává v garáži u Lukešových. Na povrch začínají vystupovat zákulisní souvislosti, rodí se nová přátelství, ale i nenávist a hněv, při kterém dojde až na pěsti. Nejde o malé věci, v sázce je hned celá továrna anebo zdánlivě šťastné manželství. Začíná se zdát, že krásný sen se o novém bydlení se změní na noční můru, jenže začíná se také nenápadně rodit křehká láska...
Opakování: 13.04., ČT1

18.15 hod., ČT2
Román lásky a cti
Intimní korespondence dvou velkých spisovatelů Karoliny Světlé a Jana Nerudy v dramatické montáži Jindřicha Honzla je dramatem boje o lásku jako jediný důvod a naplnění života, zápasu s maloměšťáckou omezeností a společenskými předsudky své doby. Autentické dopisy nejsou dnes pro nás jen dokumentem, ale jsou především svědectvím o velikosti myšlenek, citů a cílů, které v šedesátých letech předminulého století nemohly dojít uplatnění. Inscenaci v roce 1972 nastudoval Jiří Bělka.


20.00 hod., ČT2
Otvírání studánek

Hudební skladatel a dlouholetý dramaturg Laterny magiky Oldřich F. Korte vyprovokoval bývalé spolupracovníky k vytvoření rekonstrukce představení režiséra Alfréda Radoka Otvírání studánek Bohuslava Martinů, která byla připravována pro Laternu magiku v letech 1960 a 1966. Osud této inscenace byl opravdu velmi chmurný. Její první provedení, v roce 1960, bylo znemožněno tehdejším ministrem kultury, druhé, v roce 1966, bylo ukončeno příjezdem okupačních tanků. A tak tato inscenace opět spatřilo světlo světa v prosinci roku 2003. Na její přípravě se sešli téměř všichni původní tvůrci, bohužel už bez A. Radoka, kteří toto představení nastudovali s mladými tanečníky současné Laterny magiky. Jako červená nit se tímto dokumentem táhnou vzpomínky především na skladatele Bohuslava Martinů, který touto nádhernou kantátou vyjádřil svůj vřelý vztah k domovu, který bohužel neměl možnost po únoru 1948 už nikdy navštívit, ale i na skvělého režiséra Alfréda Radoka a jeho tehdejšího asistenta Miloše Formana. Obnovená premiéra Otvírání studánek v našem dokumentu evokuje i další základní myšlenku - a tou je domov .
Opakování: 14.04., ČT1

20.55 hod. ČT 2
Krásný ztráty
Na Velikonoce pozval do baru Krásný ztráty Michal Prokop dvě osobnosti, které se svým životem a prací dotýkají vyšších principů lidské existence: spisovatele Zdeňka Mahlera a kněze Jana Schwarze.
Když se spisovatel, scenárista, ale také charismatický televizní průvodce Zdeněk Mahler dá do vyprávění, strhne svou poutavou přesvědčivostí snad pokaždé takřka všechny posluchače. Ke cti mu slouží, že si vybírá potřebná, ale vůbec ne lehká témata: osudy Tomáše Gariquea Masaryka, Antonína Dvořáka, ale také katedrály sv. Víta na Pražském hradě. Vedle těchto televizních cyklů má však za sebou coby scenárista i nečekaně pestrou škálu výrazných filmů: Svatbu jako řemen, Amadea, Božskou Emu. A k tomu ještě celoživotní fascinaci hudbou.
Na velikonoční pondělí se mu stane vděčným posluchačem nejen Michal Prokop, ale i patriarcha Československé církve husitské Jan Schwarz. Ani on, nejvyšší představitel "Masarykovy církve" se však nenechá coby vypravěč zahanbit, jako kněz s velmi pestrým životním příběhem je ostatně pro podobné setkání velmi dobře vybaven. V jeho osudu lze narazit na třináct let strávených v maringotce v dělnických profesích, ale také na zkušenost vězně v plzeňské věznici na Borech, porevoluční novinářskou zkušenost, ale také na letmý dotek se světem politiky.
Opakování: 13.04., ČT2., 14.04., ČT1


00.00 hod., ČT2
Swinguj!
Nezadržitelný, taneční pohyb vpřed, speciální "výslovnost" jednotlivých tónů, nevšední akcentování, stručně řečeno: swing.
To je heslo galavečera, kde zazáří dámy jazzového vokálu Rosemary Clooney (1928–2002), Dee Dee Bridgewater, vibrafonista Lionel Hampton (1909 – 2002), zpívající klavírista Big Kahuna, altsaxofonista a šéf bigbandu Copa Cats, kde v saxofonové sekci je mladá copatá barytonsaxofonistka Jennifer Lovejoy.
Samozřejmě vše bez playbacků a spontánně i v závěrečném jam sessionu.
Záznam ze Stuttgartru v roce 1999 natočil renomovaný hudební režisér Stanley Dorfman.
10.04.2004 - redakce