Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Velké vášně v Národním divadleÚvodník: &Skrcení i celá kolekce emocí na vás číhá na prknech, která znamenají svět. Othello i Emotion Collection již netrpělivě čekají...

Článek:
Poslední možnosti zhlédnout v Národním divadle velký celovečerní balet Othello, vytvořený podle Shakespearova slavného díla, se divákům naskytnou do konce sezony již jen zřídka. Efektní balet o vášni, lásce a intrikách s něžnou Desdemonou a mužným žárlivým vojevůdcem vytvořil světoznámý choreograf Youri V?mos zcela originálně na hudbu Leoše Janáčka. Petr Zuska, umělecký šéf baletu ND, vyzval „posledního vypravěče baletu“, jak bývá tvůrce maďarského původu nazýván, k dílu šitému tanečníkům pražského ND na míru. Je to již třetí V?mosova práce v Národním divadle po populárních inscenacích Louskáček – Vánoční příběh a Romeo a Julie, které však byly převzaty z Německa. Od vybraných tanečníků V?mos vyžadoval i herecký kumšt - silný, dramatický výraz, „neboť se jedná o postavy z masa a krve, s nohama v bahně, hlavou v oblacích a mečem v ruce“, jak prohlásil. Hudbu uslyšíme živě v podání orchestru ND pod taktovkou Davida &Svece. Scénu a kostýmy navrhl Pet Halmen, světelný design Klaus Gärditz.

Zcela jiný, klubový ráz má v pražském Divadle Kolowrat projekt Národního divadla a Agentury DoDo: Emotion Collection (Sbírka emocí). Vtipné mladistvé pohybové divadlo pětice účinkujících režíruje Tereza Helšusová. Nápaditá choreografka a demisólistka baletu ND Zuzana &Simáková zapojila také další tanečníky z Národního divadla a známá jazzová zpěvačka Elena Sonenshine zpívá písničky oblíbeného herce Jana Budaře. Hlavní postavou revuálních mikropříběhů je žena, ženská duše. „Klubové prostředí jednoho pokoje v Kolowratu, „jedné půdy“, je pro hru emocí příznivé. Divákům vymýšlíme vhodná místa, aby lépe viděli, a titulky pro cizince promítneme na zadní fólii,“ vysvětlují autorky. „Ale humor u toho nesmí chybět!“ dodávají. Atmosféru dokreslí projekce starobylým projektorem. Balet ND tak pokračuje v hledání nových cest a neotřelých pohledů na tanec a pohyb – k potěšení mladého a zvídavého publika.

Othello v Národním divadle: 
22. 3. v 19.00, 30. 4. ve 14.00 a 19.00 hodin

Emotion Collection v Divadle Kolowrat:

26. 3., 9. 4., 14. 5., 26. 5., 13. 6. – vždy v 19 hodin


Zdroj: Národní divadlo – balet: Helena Bartlová, P.R. / 2media.cz
14.03.2011 - redakce