Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - TV tip - CANDY - milostný trojúhelník - on, ona a herákÚvodník: Že drogy jsou cesta přes ráj do pekla, není asi nutné připomínat. Také filmaři se už drahně let činí, aby drogovou tématiku a to, co užívání drog udělá z krásných, nadějných mladých lidí trosky, věrně a varovně zachytili. Ne vždy je to na úrovni a ne vždy seriózní. Mezi vážný příspěvek k tématice patří australský film CANDY.

Článek: Dalo by se říci, že to byly kdysi idylické časy. Ještě v roce 1967 byla cesta do rauše pomocí LSD ve filmu TRIP, kterou podnikají Peter Fonda a Dennis Hopper "krásným" dobrodružstvím, které jste skoro mohli závidět. Dnešní filmy už zdrsněly a drogovou závislost líčí v temných konturách až s naturalistickou věrností. Vypusťme pitomosti jako třeba KDO HULÍ, TEN UMÍ a připomeňme jen pár nejznámějších "vážných" filmů jako MY DĚTI ZE STANICE ZOO, TRAINSPOTTING či REQUIEM ZA SEN, z českých snímků pak stačí připomenout třeba ANDĚL EXIT či KATKA.

CANDY hrdinka australského filmu,který nyní můžete zhlédnout v televizi, je krásná mladá studentka malířství (Abbie Cornish). Právě prožívá své první vášnivé vzplanutí s příležitostným básníkem Danem (Heath Ledger). Jejich láska je opojná a oba se snaží jen o to, aby byly společné zážitky stále intenzivnější a oni se mohli plně oddat rozkoši. Aby rozkoš vystupňovali, aby našli nespoutanost, po níž touží, sáhnou po heroinu. A je z toho "milostný trojúhelník - on, ona a herák", jak se vyjádřila producentka Margaret Finková. Začátek je krásný ráj, ale brzy se ocitnou v situaci, kdy už nemají co dát do zastavárny, protože heroin je drahý a na řadu přicházejí typické atributy podobné životní cesty - krádeže,podvody nebo ponižující prostituce. Ve chvíli nejhorší je připraven pomoci otcovský profesor biochemie, homosexuál a "rekreační výrobce drog" Casper (Geoffrey Rush). Další si dovedete představit - zoufalí rodiče, těhotenství, změna psychiky, pokus o odvykací kůru. Ale sestup do pekel pokračuje...

Základem filmu Candy se stala stejnojmenná kniha australského spisovatele Lukea Daviese, která posbírala několik cen a v Evropě a Austrálii si brzy získala kultovní status. Film natočil režisér Neil Armfield, známý v Austrálii dosud jako divadelník.

Heatha Ledgera /PŘÍBĚH RYTÍŘE. PLES PŘÍ&SER, PATRIOT, LEGENDY Z DOGTOWNU, ZKROCENÁ HORA/ Armfield zpočátku do filmu nechtěl. Když však zhlédl jeho výkon ve filmu PLES PŘÍ&SER tak ho herec přesvědčil, že dokáže díky svému talentu ztvárnit i temné, provinilé a zranitelné postavy. Po setkání v Praze, kde Ledger pracoval na filmu KLETBA BRATŘÍ GRIMMŮ, herec nabídku přijal.

Do titulní role Candy filmaři hledali mladého andílka. Povahu této filmové postavu autor námětu a scénárista Luke Davies charakterizuje jako „znepokojující kombinaci síly a křehkosti, živenou divokou a nebezpečnou energií.“ Výběr dnes 29leté Abbie Cornishové považují tvůrci za šťastný tah.

A Geoffrey Rush - ten nezklame nikdy. Vzpomeňme alespoň některé jeho role - ZÁŘE, LANTANA, KRÁLOVNA ALŽBĚTA, QUILLS - PEREM MARKÝZE DE SADE (nominace na Oscara), FRIDA či NESNESITELNÁ KRUTOST
Foto: csfd.cz, theage.com.au
*************************************************
CANDY (Candy)
Austrálie 2006, režie Neil Armfield,
uvádí ČT 1 v úterý 15. března od 22,45 hodin


11.03.2011 - Stanislav Polauf