Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Národní galerie v Praze – Benefice pro JaponskoÚvodník: Národní galerie v Praze pořádá v neděli 20. 3. od 10 do 18 hodin v rámci benefice PRO JAPONSKO den otevřených dveří do nové stálé expozice Umění Starého světa v paláci Kinských na Staroměstském náměstí, kde jsou čtyři z dvaceti sálů věnovány japonskému umění. Výtěžek z dobrovolného vstupného skrze veřejnou sbírku Humanitární organizace ADRA bude zaslán lidem postiženým zemětřesením a cunami v oblasti Tóhoku.

Článek: Prohlídku doprovodí přednášky o japonském umění od 11 a od 16 hodin a řada dalších programů, které přiblíží japonské umělecké památky, japonskou hudbu a japonská bojová umění. Po celý den bude možné podepisovat při vstupu do paláce Kinských archy na morální podporu obětí přírodní katastrofy a klást dotazy studentům japanologie Univerzity Karlovy. V Ateliéru ve druhém patře paláce Kinských mohou účastníci benefice pod vedením kaligrafů napsat osobní vzkaz pro postižené obyvatele Japonska a od 14 hodin se v Ateliéru koná přednáška a diskuse na téma současné katastrofy s japanology z Národní galerie, Česko-japonské společnosti a Univerzity Karlovy. Od 15 hodin zazní koncert na flétny šakuhači za duše obětí cunami v podání doc. Vlastislava Matouška a jeho školy.

Harmonogram benefice :

1)  10–18 hod. – den otevřených dveří v nové expozici Umění Starého světa v paláci Kinských

2) 10–18 hod. – průjezd paláce Kinských – u bronzové lucerny – podpisy na Kondolenční archy na morální podporu Japonců a dotazy na studenty japanologie  Univerzity Karlovy a členy Česko-japonské společnosti

3) 10–18 hod. – Ateliér, 2. patro paláce Kinských šhy;– Vzkazy pro národ v tísni – pod vedením kaligrafů z Česko-japonské společnosti.

4) 11–12.30  hod. – Přednáška Krása japonské krajiny – sraz u palácových lvů – Dr. Markéta Hánová, NG v Praze.

5) 10.30, 13.30 a 15.30 – před vchodem do paláce Kinských - Cesta samurajů - ukázky bojového umění – Česko-japonská společnost.

6) 14–15 hod. Ateliér, 2. patro – Přednáška a diskuse o katastrofě v Japonsku – Dr. Helena Honcoopová, NG v Praze – Dr. Robin Heřman, Česko-japonská společnost.

7) 15–15.30 hod. – Sál tibetského umění, 1. patro expozice – Koncert pro duše obětí na japonské flétny šakuhači – Doc. Vlastislav Matoušek, žáci a dcery.

8) 16–17 hod. – Obrázky z Japonska – Ateliér, 2. patro – dataprojekce uměleckých a architektonických památek Japonska z cest našich japanologů – Dr. Helena Honcoopová, Dr. Markéta Hánová.

9) 10–18 hod. – Knihkupectví Franze Kafky – prodej katalogů a pohlednic na téma japonského umění.

 

 

 


(Kacušika HOKUSAI. Velká vlna v Kanagawě, 1831, barevný dřevořez, NG v Praze) 

Benefice PRO JAPONSKO

neděle 20. 3. 2011 od 10 – 18 hodin

palác Kinských

Staroměstské náměstí 12, Praha

 

(foto www.ngprague.cz)

18.03.2011 - redakce