Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Kinopremiéry - 12. týden - ODCHÁZENÍ a...Úvodník: Do kin přichází očekávaný film exprezidenta Václava Havla ODCHÁZENÍ, který určitě vzbudí rozporuplné názory. Zajímavým příspěvkem k žánru hororu a do filmografie slavného Roberta de Nira je film V&SEMOCNÝ. Trojici premiér toho týdne doplňuje animovaný 3D snímek MÁMA MEZI MARŤANY.

Článek: V&SEMOCNÝ (Limitless)
Antihrdina fimu V&SEMOCNÝ se jmenuje Eddie Morra (hraje ho Bradley Cooper) a jde o líného (a tím také neúspěšného) spisovatele, jemuž se začne hroutit život pod rukama. Nic mu nevychází, v práci má problémy hrozící vyhazovem a přestává fungovat jeho vztah s přítelkyní Lindou (Abbie Cornishová). Dojde k přesvědčení, že "život je pes" a "že ho nikdo nedonutí, aby ho žil." Jenže pořádné drama potřebuje zvrat. Ten přichází v okamžiku, kdy Eddieho navštíví jeho starý přítel z dětství Vernon (Johnny Whitworth) a nabídne mu malý zázrak - pilulky NZT - utajovanou "chytrou" drogu, která umožňuje využívat mozek na 100 % a dodává člověku extrémní sebevědomí. Eddie se nechává zlákat neodolatelnými účinky NZT a naprosto droze propadne. Všechno najednou ví a umí to použít. Takže stačí chvíle a dosud bezvýznamný Eddie je katapultován mezi elitu finančního sektoru. Jeho nadlidský výkon a úspěch přitáhne pozornost finančního magnáta Carla Van Loona (Robert De Niro), který v drogou posíleném Eddiem vidí příležitost, jak vydělat miliardy. Zázračná droga má ale nebezpečné vedlejší účinky a... a je z toho horor jako vyšitý, dokonce - jak psal tisk po hollywoodské premiéře "paranoidní horor".

Film zjevně útočí na divácké touhy jak bez cílevědomého úsilí se stát chytřejšími a schopnějšími (třeba se naučit cizí jazyk během jediné noci a podobně). "Prášky podobného typu prý lidé stejně již berou,"říká scénáristka Leslie Dixonová, "jen nepůsobí tatko radikálně." A nebezpečí je většinou lidí podceňováno. Podle představitele Eddieho Bradley Coopera "jde o nejlepší scénář, jaký kdy četl" (je otázkou jaké scénáře se mu dostaly do rukou) a lákadlem pro diváky je miliardář - přechytralý byznysmen Robert de Niro, jehož postavu musel scénář podstatně rozšířit, aby velký "Pan Herec" neměl nedůstojný štěk. Režie měl Neil Burger, film uvádí Hollywood classic entertainment.
Robert de Niro a Bradley Cooper ve filmu V&SEMOCNÝ

MÁMA MEZI MARŤANY (Mars Needs Moms!)
Další zjevně zbytečný film v našich (a nejen v našich) kinech. Možná přitáhne pár děcek, ještě lačných formátu 3D, ale i ta budou kroutit hlavou (rodiče možná usnou nebo odejdou) co si o příběhu a stylizaci tohoto amerického animovaného snímku režiséra Simona Wellse mají myslet. Zlí Marťané zase řádí - unášejí ze Země maminky, aby jim "vysáli" dar mateřství(?!) Devítiletému Milovi unesená maminka chybí a tak se vydá ji najít. Jak uvádí distributor Falcon: "Podnikne divoké dobrodružství, které zahrnuje cestování načerno na vesmírné lodi, řízení komplikované víceúrovňové planety a ovládnutí mimozemského národa a jejich vůdce. S pomocí technické inteligence, pozemšťana jménem Gribble, který žije pod zemí a rebelské Marťanské dívky jménem Ki se Milovi podaří najít cestu zpátky ke své mamince – více než jedním způsobem."

Záběr z animovaného filmu MÁMA MEZI MARŤANY


ODCHÁZENÍ
Dlouho očekávaný film, který zjevně vstoupí do dějin filmu. Bývalý dizident a pozdější (dnes již také bývalý) prezident Václav Havel napsal před čtyřmi lety divadelní hru stejného názvu. Hra se s různým úspěchem hraje v mnoha divadlech a Havel sám pokorně snášel její různé interpretace. Až dospěl k názoru, že nejlépe bude, když vznikne za jeho asistence film, který bude vyhovovat jeho pohledu. Zkušený producent Jaroslav Bouček (Je třeba zabít Sekala, Babí léto) se pokusil najít režiséra, kterého by Havel akceptoval. Neúspěšně a tak nezbylo nic jiného než aby si Václav Havel natočil film jako režisér sám. Bude pravděpodobně prvním bývalým prezidentem, který si natočil "svůj" film a určitě tento fakt bude silným lákadlem pro diváky nejen u nás ale také v zahraničí.
 
Havel sice říká, že celý život chtěl být filmařem, ale byl především divadelníkem. A to je na filmu na první pohled patrné. Divadelní stylizace každé scény je neskrývaná, film se odehrává prakticky v jednom prostředí přepychové vily a jejích zákoutí. Stylizovanými kostýmy je děj záměrně zasazen do neurčité doby a styl mluvy hlavní postavy, jeho "svět" a blízcí sice přinesou řadu paralel s dneškem, ale v podstatě jde o nadčasový text. V centru divákovy pozornosti je bývalý kancléř dr. Vilém Rieger (v podání Josef Abrháma). Se ztrátou pozice ve vysoké politice je odsunut na vedlejší kolej do státní vily, kde tráví čas se svými nejbližšími - maminkou (Vlasta Chramostová), úslužným všehoschopným a nakonec i zrádným sekretářem (Oldřich Kaiser), věrným sluhou (Jiří Labus), oddanou, leč rozkazovačnou a chladnou přítelkyní (Dagmar Havlová) a její přítelkyní (Eva Holubová).

Postupně sledujeme úpadek kdysi slavného a obdivovaného člověka, který žije už jen gesty a frázemi politické kariéry a ztratil jakýkoli vztah k realitě. Jakoby to byl bývalý "panovník" se zbytkem svého "dvora", který stojí za pozornost jen dvěma připitomělým novinářům a bulváru. Smutek ze ztráty pozic, moci i pozornosti okolí je tragicky všudypřítomný. Přichází poslední nabídka jeho politického rivala - cynického politika v podání Jaroslava Duška: přidat se k jeho nové straně a veřejně ji podpořit. To by však byl konec nejen politika ale i člověka. A tak dojde k tomu, co říká titulek...

Názory kritiky pravděpodobně budou rozporuplné či rozpačité. Divácký ohlas si netroufám odhadnout. Jisté je, že film má mnoho paralel k politickému dění, k výkonu funkce, že z něho pochopíte jak aktivní podíl na politice ovlivní člověka i jeho okolí. Přesto si myslím, že chytrý text Havlovy hry má větší šanci uspět na jevišti (byť v různých často i pro autora méně přijatelných interpetacích), nežli ve filmovém vyjádření. Tak jak je film předkládán působí strojeně, nefilmově, staticky a až uvolněně rozmáchle. Některé postavy jsou jakoby až z "jiného" světa (maminka, obdivovatelka-múza, jiné se z filmu vymykají (nejmladší dcera), novináři (Jiří Macháček a Stanislav Milota) jsou toporně směšní a přehnaně groteskní. I další postavy působí značně odtažitě (třeba Marián Labuda jako velitel "carské" gardy). Film není groteska ani crazy komedie, která by podobnou stylizaci snesla. Není ani absurdní drama. Ale co je vlastně? To už si musí zodpovědět divák sám. Jisté je, že bývalý prezident a nyní režisér Václav Havel si splnil svůj velký sen. Zjevně ke své spokojenosti. A vlastně proč ne? Film uvádí Bontonfilm.
Foto: csfd.cz, filmserver.cz, falcon.cz, lucerna.cz
Úvodní scéna filmu ODCHÁZENÍ uvádí na scénu čtyři hlavní postavy...21.03.2011 - Stanislav Polauf