Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Sucker Punch: I lobotomie může být sexyÚvodník: Beznaděj, dívčí slzy skryté za řasy div ne ke kolenům a fantaskní svět zuřící niternou válkou. Tyhle mladé dámy jsou krásné, odvážné a... odepsané. V bordelu převlečeném za blázinec si můžete vybírat: Život lehké holky, lobotomie, nebo rovnou smrt?

Článek:

Začíná to slibně. Skvělý střih, báječná kamera, atmosféra, která by šla krájet leda nožem z teleshoppingu a do toho pár nepostradelných kapek krve s pachutí zoufalství. Slov nebude třeba. Atmosféra málem jako v Sirotčinci bere za své s prvními slůvky. &Skoda jí, z psychologického thrilleru vykvétá akční fantasy. 

Za studenými zdmi viktoriánskou érou zavánějícího blázince pro mladé dámy skončí rozkošná Babydoll (blonďatá, maličká a řasami pomrkávající Emily Browningová). Stejně jako ostatní dívky si nese na srdci bolestnou minulost. Ukáže se, že šedivý ústav má i barevné stránky. Červenými lucernami osvětlované divadlo a malé pokojíky. Klasický nevěstinec pro smetánku, včetně té z vysokých politických postů. Ani Babydoll nečeká jiný osud. Do pár dnů má skončit jako kapitální kousek na talíři "pracháče". Z drsné reality nalezne únik - fantazijní svět na kraji toho reálného. Svět zmítaný válkou, snovou alegorii útěku. 

„Když mě Zack poprvé oslovil, říkal jsem si, že jeho nápady na tento film jsou velmi troufalé,“ říká Steve Shibuya, kterého strůjce celého snímku, Zack Snyder, přizve jako kolegu scénáristu. Snyderovi nutno oznat určitou neotřelost nápadu a dobrý nástřel. Ten se bohužel sype jako domeček z levných, pudrem posypaných karet. "Spolu se Stevem jsme prošli, jak to bude všechno do sebe dohromady zapadat. Chtěli jsme natočit film s akčními scénami bez hranic, s neomezeným prostorem pro tyto tak rozličné světy. Chtěli jsme posunout úroveň bitev tak daleko, jak to jen půjde - nebo ještě dál - všechno v rámci příběhu této mladé ženy, která doslova bojuje se svými démony na ceste k vykoupení,“ komentuje Zack. V podstatě musíme pokývat hlavou. Byl-li záměr pouze takový, pak byl naplněn. Divák přesto neodchází spokojen. Ani zástup mechanických zombie nacistů, gigantických samurajů či oheň chrlících draků neudělá nic se scénářem, který víc než co jiného připomíná gamebook, či ještě lépe levely oddělenou počítačovou hru. Babydoll spolu s dalšími bordelovými bojovnicemi - Sweet Pea, Rocket, Blondie a Amber - bojují o život i svobodu na cestě za artefakty. Reálnými věcmi zrcadlenými v nereálném světě. Konec mise? Skutečná svoboda na hony od blázince. Životy se na útěku šetřit nebude. 

Fantasijní části snímku mají pěkné efekty, ale konstrukce příběhu dělená na jednotlivé úkoly provázené dobráckými radami "strážného anděla", vnitřního hlasu Babydoll, otvírá v kapse nůž. Zvednout scénář, seškrtat monology a snímek bude mít hned o 5 procent víc. Ale ani to nestačí. Snyder si natočil po dlouhých letech rozvažování film pro radost. Na kočandy v sexy oblečcích se dobře dívá, Babydoll s katanou vyráběnou na míru její maličké ruce určitě visí nad postelí nejednoho teenagera. My chceme ale pohromadě držící příběh. A ten se zatoulal někde mezi  nesourodou depresivní poetikou začátku a konce. 

Závěrečné hodnocení? Akce střídá akci, mise se hromadí na cestě za zády hlavního zlouna, a kdyby Sucker Punch byla počítačová hra, tak shrábne hodnocení 7 z 10. Bohužel pro diváka je Sucker Punch filmem. A pokud je vám víc než 18, nelze si nevšimnout, že pohromadě nedrží. Akční podívanou nezachrání ani ladné boky krásek, mnohatýdenní bojový výcvik s dohledem bývalého člena speciálních jednotek Davida Younga. Přesto všechno dávám jen 4/10. 

Režie: Zack Snyder
Hrají: Emily Browning, Abbie Cornish, Jena Malone, Jamie Chung, Carla Gugino, Jon Hamm, Oscar Isaac, Scott Glenn, Vanessa Anne Hudgens

Premiéra: 31.3.2011

Fota: Warner bros
31.03.2011 - Michaela Wilhelmová