Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Útěk ze SibiřeÚvodník: „Než zažít ruský gulag, raději zemřít na na nekonečném útěku.“ Peter Weir a jeho drsná pravda o jedné válce, která, navzdory historickým letopočtům, neskončila roku 1945...

Článek: Drama, založené na skutečné události z roku 1940, popisuje útěk mezinárodní skupinky vězňů z ruského gulagu. Uprchlíci se vymaní ze sevření nelítostné sibiřské zimy, projdou oblastí jezera Bajkal a překročí Transsibiřskou magistrálu. Před sebou však mají ještě mnohem krutější zkoušky lidské odolnosti a vůle, poušť Gobi, Himálaje a Tibet. Zachrání se až po 4 000 mílích v Indii.
(oficiální text distributora)


Jeden z nejzajímavějších hostů letošního Febiofestu, režisér a scénárista, Peter Weir, tentokrát použil svůj um, aby poukázal na hrůzy koncentračních táborů – gulagů - bývalého Sovětského svazu, ale také na obrovskou odvahu lidí, kteří se mu rozhodli, i za cenu vlastního života, těchto zařízení uprchnout. Film Útěk ze Sibiře vychází z knihy Slawomira Rawicze, polského důstojníka, který byl v roce 1939 zatčen NKVD a odvlečen do lágru na Dálném severu.

Přes obrovskou popularitu jeho knihy, v roce 2006 britská BBC odhalila, že Rawiczův příběh patrně není jeho vlastní, ale pouze čerpá ze skutečného případu skupinky uprchlíků, která dokázala během své dlouhé cesty urazit oněch neuvěřitelných 4000 mil a uniknout tak jisté smrti v zemi nikoho. Svoji výpovědní hodnotu tedy Rawiczův román určitě má, stejně jako na jeho motivy natočený film, který můžeme ode dneška shlédnout také v českých kinech.

Přestože na povedeném plakátu na první pohled upoutá jméno Colina Farrella, hlavní role – neohroženého a laskavého Janusze – se zhostil nepříliš známý Jim Sturgess (Králova přízeň). Svoji úlohu zvládá velmi dobře – ostatně stejně jako zbytek hvězdného obsazení, v němž hned po skutečně vyjímečném Farrellovi, coby mazaném ruském trestanci Valkovi, zaujímá mladičká Saoirse Ronan (Pevné pouto) v roli polské uprchlice, Ireny.

Útěk ze Sibiře disponuje velmi autentickou atmosférou, a to bez nutkavé potřeby současných režisérů ukazovat naturalistické (rozuměj nechutné) záběry následků mučení atd. Svým dílem tady naopak přispívá chytře zvládnutá kamera, snímající záběry zamrzlé sibiřské pustiny anebo nekonečné rozpálené pouště.

Co mě na filmu trochu vadilo, bylo použití angličtiny jakožto hlavního dorozumívacího jazyka mezinárodní skupinky uprchlíků. Je pravda, že jsem doposud neměla možnost knihu přečíst, a tak nedokážu s jistotou říct, jaká že byla realita (nicméně, vzhledem k výše zmíněným faktům ohledně Rawicze, dost možná ani on ne…). Každopádně, takřka dokonalá angličtina, v níž uprchlíci mezi sebou komunikují, mě dost rušila a na autenticitě jinak velmi poutavého příběhu rozhodně ubrala nějaké ty bodíky. (Samozřejmě chápu, že anglicky mluvící obecenstvo, jemuž režisér svůj film otevřeně adresoval, nehodlá číst titulky…).

V konečném hodnocení nicméně považuji Útěk ze Sibiře za další z dobrých filmů s válečnou tématikou. Snímek zároveň vcelku překvapivě otevřeně poukazuje na roli bývalého Sovětského svazu v novodobých dějinách, za což Weir jistě zasluhuje patřičný obdiv. Celkový dojem z jeho filmu podtrhuje výčet historických událostí v závěru, následujících po konci druhé světové války, mezi nimiž nechybí ani záběry Rusy okupované Prahy.

Osobní hodnocení: 80%

Útěk ze Sibiře (The Way Back)
USA/133 min/ do 12 let nevhodný
REŽIE: Peter Weir
SCÉNÁŘ: Keith R. Clarke, dle románu The Long Walk - Slavomir Rawicz
HRAJÍ: Jim Sturgess, Colin Farrell, Dragos Bucur, Ed Harris, Saoirse Ronan a další
PREMIÉRA ČR: 7.4.2011
DISTRIBUCE: Bioscop

foto: Bioscop


07.04.2011 - Kateřina Sovová