Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Kinopremiéry - 16. týdenÚvodník: Tři plus šest - tolik novinek v kinech od 21. dubna. Tři v klasických kopiích (jedna také v 2D) zahrnující mimořádný český příspěvek a dva dobrodružně akční filmy a k tomu jako plus 6 titlů v rámci projektu na podporu evropské kinematografie a její prezentace v českých kinech nazvaného Film Europe Movie Night.

Článek: OSMDESÁT DOPISŮ
Film mnohými považovaný za zjevení v současné české kinematografii. Velice osobní film vycházející z vlastní zkušenosti režiséra Václava Kadrnky. Na drama, jímž je boj s byrokratickým asparátem v bývalém socialistickém Československu za tak zvané normalizace, mu stačí jeden den. Konkrétně 29. březen 1987. Toho dne vyráží čtrnáctiletý Vašek se svou matkou (Zuzana Lapčíková a Martin Pavluš) po úřadech, aby získali povolení odejít za otcem, který před časem emigroval do Velké Británie. Co je dnes pro mladé samozřejmostí - řeknou "tak odjedu," bylo tehdy skorem nemožné. Absurdní byrokratický systém, "železná opona" a různé psané a hlavně nepsané "zákazy" - to v systému strachu a lidského ponižování prtakticky zabraňovalo, aby se rozdělené rodiny mohly sejít. A když už se to povedlo - jako i v tomto případě - stálo to mnoho sil, vytrvalosti a nezlomnosti. Režisér Václav Kadrnka si film doslova vyvzdoroval. Natočil jej za minimum peněz, bez toho, že by grantová komise uvolnila jedinou korunu (při jejím stanovisku, že „projekt je příliš umělecký" vás maně napadne, kolik možná dobrých filmů už bylo v zárodku podobně zaříznuto). "Díky mimořádnému smyslu pro kompozici, detail a rytmus zprostředkovává (film) velice silně pocit, jaké to je být vydán na milost a nemilost byrokracii. A právě toto spojení historické přesnosti a osobní zkušenosti z něj dělá umělecké dílo," píše se ve festivalovém katalogu Berlinale 2011, kde film v sekci Forum soutěžil o nejlepší hraný debut. Do kin záslužně uvádí Artcam.
Zuzana Lapčíková a Martin Pavluš ve filmu OSMDESÁT DOPISŮ

OREL DEVÁTÉ LEGIE (THE EAGLE)
Dobrodružné drama z dob římského impéria se stoupající hvězdou stříbrného plátna Channingem Tatumem v hlavní roli.
V roce 140 n. l. se dva muži, římský voják Marcus a jeho otrok Esca, vydávají na nebezpečnou cestu na sever za hranice dosud známého světa do neprobádaných končin kaledonských hor (dnešní Skotsko), aby se tam postavili divokým severským kmenům a získali nazpět ztraceného Orla Deváté legie, který tam před dvaceti lety ztratila římská Devátá legie, z jejíchž pěti tisíc vojáků se nikdo živý nevrátil. Film OREL DEVÁTÉ LEGIE byl natočen podle stejnojmenného, velmi úspěšného románu spisovatelky Rosemary Sutcliff, režie filmového zpracování byla svěřena Kevinu Macdonaldovi (Poslední skotský král). Do kin - stejně jako další film ZDROJOVÝ KÓD - uvádí společnost Hollywood Classic Entertainment.

Typický záběr z filmu OREL DEVÁTÉ LEGIE

ZDROJOVÝ KÓD (Source Code)
Akční thriller s prvky sci-fi.
Když se kapitán Colter Stevens (Jake Gyllenhaal) probudí v sedadle příměstského vlaku, netuší, kde se tam vzal. Naproti němu sedí Christina (Michelle Monaghan). Colter ji vidí poprvé v životě, ale Christina ho očividně dobře zná. Colter Stevens zjišťuje, že se probudil v těle jiného člověka. Než se stihne z nastalé situace vzpamatovat, je vlak rozmetán silným výbuchem. V zápětí se Colter se objeví v podivném bunkru izolovaném od okolního světa. Přes obrazovku k němu mluví důstojnice Goodwin (Vera Farminga) a požaduje informace o všem, co právě viděl. Kapitán Colter Stevens zjistí, že se stal součástí náročné vládní mise, jejímž cílem je odhalení útočníka, který má na svědomí výbuch vlaku, v němž se Colter ještě před chvílí nalézal. Mise má název ZDROJOVÝ KÓD a umožňuje vyslat člověka do paralelní reality - sice na dobu 8 minut, ale opakovaně. Colter tím může získat více času, ale situace se mu může snadno vymknout z rukou...

Za chvíli to bouchne...

***********************
Film Europe Pictures, distribuční divize společnosti Film Europe Media Company, přináší návštěvníkům kin distribuční projekt Film Europe Movie Night, v něž hodlá uvádět do kinodistribuce evropské filmové novinky všech žánrů. V nabídce tohoto projektu budou převažovat hrané filmy, ale chybět nebudou ani filmy dokumentární či animované.
Film Europe Movie Night startuje ve vybraných českých kinech 21. dubna 2011. Připraveno je šest zajímavých filmů, uváděných převážně z DVD, o nichž si můžete více přečíst na stránkách
 http://www.filmeurope.cz/ movie_night.
Foto:
artcam.cz, moviezone.cz, fdb.cz18.04.2011 - Stanislav Polauf