Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Bouřivý aplaus pro KryštofÚvodník: Už na svých prvních koncertech dávala skupina Kryštof jasně najevo, že to umí pěkně roztočit (roztančit). Její právě doznívající poslední turné, KRY&STOFF/ ON - Kino Tour 2011, před plánovanou roční pauzou, zase jasně dokazuje, že nastavenou vysokou laťku pánové bez problémů podrží i dnes.

Článek: Vlastně jsem ani neměla v plánu tuhle… řekněme reflexi… na pražský koncert skupiny Kryštof v rámci do posledního místa vyprodaného KRY&STOFF/ ON - Kino Tour 2011 vůbec psát. Jenže pokud vypadá současná česká hudební scéna… tak jak vypadá, je povinností každého solidního kulturně zaměřeného média poukazovat na výjimečně povedené kousky. A tím ten poslední Kryštofů rozhodně je.

Skupina Kryštof pravidelně překvapuje originálními projekty (Kryštof v opeře aj.) a dá se říct, že doposud v podstatě pokaždé uspěla. Letošní jarní Kino Tour, jak název napovídá, probíhalo v netradičním prostředí kinosálů, konkrétně multiplexů CineStar. Kryštofové tentokrát, prostřednictvím promítaného dokumentu, prokládaného živými vstupy s jejich největšími hity, nechali své fanoušky nahlédnout do historie skupiny, ale i do soukromí jednotlivých členů kapely. A právě na tomhle místě je potřeba zvlášť ocenit jak vlastní dokument, jdoucí stručně, jasně, přitom vtipně, k jádru věci, tak vkusné a příjemné načasování naživo zahraných songů. Díky zjevně značnému úsilí, které skupina do projektu vložila, přihlížející obecenstvo opravdu zažilo nevšední a přitom velmi oddechový večer, kromě jiného zcela oproštěný od únavných reflexí současné politické situace v naší zemi, jak tomu dnes často bývá u ostatních českých skupin či interpretů…

První živý koncert skupiny Kryštof jsem navštívila de facto náhodou před několika lety. Přestože mě jejich písničky neoslovují natolik, abych se mohla považovat za jejich skalního fanouška, živá show mě onehdá příjemně překvapila a soudě dle reakce kamarádky, která v obdobné pozici stejné pocity sdělovala o několik let později, určitě nejsem jediná. Přitom recept na úspěch není nijak objevný: hodně (a dobře) hrát, málo mluvit, a když už mluvit, tak chytře anebo vtipně. Jinými slovy, podat slušný výkon a nebýt trapný. Nevím jak jinde, nicméně Kryštofům tenhle „plán“ zatím vychází. Sympatické vystupování (nejenom) frontmana Richarda Krajča, spíš než na ohrané prokládání vulgarismy sázející na obyčejnou lidskou, až „empatickou“, komunikaci s publikem, navíc skupině evidentně zajišťuje náklonnost posluchačů takřka všech věkových skupin – a to je opravdu co říct!

Co napsat závěrem? KRY&STOFF/ ON - Kino Tour 2011 dopadlo nad očekávání dobře. Ti, kteří se zúčastnili, vědí. Těm ostatním doporučuji nepromeškat další příležitost, byť si na ni budou muset nějaký ten pátek počkat. V roční plánované pauze si kluci chtějí odpočinout a věnovat se svým rodinám. Budiž jim to ze srdce přáno. Osobně nepochybuji o tom, že fanoušci na ně rádi počkají.

foto: sedmicka.cz, people.cz26.04.2011 - Kateřina Sovová