Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Tchyně, šéf a Pivrnec mezi křížovkamiÚvodník: Profesionální ožrala Pivrnec coby archetyp české hospodského povaleče středních let se v naší kultuře ujal takřka stejně, jako třeba &Svejk nebo Jára Cimrman. Tentokrát se vydává mezi křížovky. Ne poprvé a jak se zdá, tak ani ne naposledy.

Článek:

Ruda Pivrnec co do slávy nemá daleko k tomu, aby předčil i svého stvořitele, kreslíře z Jizerek, Petra Urbana. Toho každý jen s tužkou v ruce, ale zapomíná se, že je také atlet a famózní sáňkař a protřelý olympionik. Paradoxně, v čepici a sportovním zápalu si jej pamatuje málokdo. Zato Ruda Pivrnec, věčně opilý domácí povaleč, jehož nejhorší noční můrou je tchyně a prázdný sud, vynesou atletického kreslíře na výsluní. Stejně tak si ale nikdo nevšímá autorovi vedlejší tvorby - olejomaleb, mezi nimiž najdeme i několik vydařených aktů.

Urban se vrhne i na ilustrování &Svejka nebo třeba klasických pověstí. Male fatale pivní pěny ale nic nepřekoná. Ruda Pivrnec na nás každoročně říhá z kalendáře, směje se z knížek vtipů i stránek časopisů, vidíme ho na tričkách i zdech některých hospod. A teď, teď na vás čeká i mezi pořádně zapeklitými křížovkami. 

Košilaté, normální i antitchynoidní. Mezi křížovkami v novém vydání nakladatelství Fragment najdete od každé z tváří Pivrnce kousek. Chcete babičce nové křížovky donést na luštění? Raději zvažte, zdali je tohle zrovna její šálek humoru. Jednotítko mezi vtípky přesto najdeme. Je jím již zmínená matinka manželky a také všichni šéfové. 

Mezi stránky humoru samozřejmě nechybí to ještě důležitější - křížovky. Najdete jich tu rovných 100. Položit je můžete třeba na promáčený hospodský ubrus, zatížit plnou sklenicí a hurý do luštění! Anebo můžete Pivrnce vzít sebou na dovolenou. Alespoň opět zjistí, že české pivo je to nejlepší. 


Pivrncovy křížovky
Ilustroval: Petr Urban


Počet stran: 128, cena 99 korun, v e-shopech 84,-

Vydalo nakladatelství Fragment

ikona: fragment.cz19.05.2011 - Michaela Wilhelmová