Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - TV tip - MANŽELÉ Z ROKU II.Úvodník: Jean-Paul Belmondo a Marléne Jobertová v hlavních rolích francouzské historické komedie - už to by mohlo postačit k zapnutí vašeho televizoru. Přidáme-li k tomu ještě vtipnost, eleganci, duchaplnost, lyriku, romantiku, pár soubojů a přehršel dobrých gagů, jimiž film MANŽELÉ Z ROKU II doslova hýří, pak o zapnutí vašeho přijímače nepochybuji.

Článek:


Snímek MANŽELÉ Z ROKU II vznikl v roce 1971 ve francouzsko-rumunsko-italské koprodukci, přičemž podíl Rumunska spočíval především ve využití romantických exteriérů nedaleko města Brašova. Jako řada francouzských filmů zasazuje dramatický a humorem odlehčený příběh do historických kulis. V tomto případě do let 1786 až 1793 zahrnujících Velkou francouzskou revoluci dobře známou z hodin dějepisu. Nečekejte ale, že se zde objeví jména Dantona či Robespierra ani neuvidíte dobytí Bastilly. Ambice historického velkofilmu tvůrci nemají. Možná by se příběh, který si za chvíli popíšeme, mohl odehrát i jinde, ale francouzský esprit by mu rozhodně chyběl.

Film je příběhem nalezence Nicolase Philiberta. Vyroste v rodině obchodníka s vínem a když dospěje ožení se s jeho dcerou Charlottou. Jenže Charlotta míří výše, cíkánka jí kdysi prorokovala, že bude šlechtičnou a tak prostý dělný synek není její gusto. Její srdce si vyvolí bohatého barona. Nicolas jako sice chudý, ale hrdý Francouz učiní to, co mu velí čest - vyzve barona na souboj. Vyhraje, ale musí rychle zachránit svůj život útěkem. Jako černý pasažér přepluje oceán do Ameriky. Ta je, jak známo, zemí neomezených možností, a tak Nicolas, přijíždějí bez šilinku v kapse, se krátce rozhlédne a... už si vede k oltáři dceru největšího boháče v kraji. Ale ouha, prozradí se, že už je jednou ženat a tak se musí vypravit zpět do Francie a požádat tam o rozvod. Jenže tam právě zuří revoluce a tak Nicolas musí prožít přemnoho dobrodružství a smrtelných nebezpečí než se konečně se svojí zrádnou první manželkou setká. Rozvedou se? Bude svatba v Americe? To už se nesluší říkat, zbytek dopoví televize.
Výbornou francouzskou komedii má na svědomí režisér Jean-Paul Rappeneau. Ten už předtím zkusil zasadit humorný tón do doby německé okupace Francie ve filmu ŽIVOT NA ZÁMKU s Catherine Deneuveovou, Philippem Noiretem a Pierrem Brasseurem. Možná budete znát jeho přepis známé Rostandovy hry CYRANO Z BERGERAKU s Gérardem Depardieuem nebo dramatický příběh italského revolucionáře na útěku v době epidemie cholery v třicátých letech devatenáctého století HUSAR NA STŘE&SE s Juliette Binocheovou a Olivierrem Martinezem, případně válečné drama &SŤASTNOU CESTU s Isabelle Adjaniovou a Gérard Depardieuem.
A ptáte-li se jak je to s tím rokem "dva" v titulu filmu pak mi dovolte trochu poučení. Dne 14. července 1789 dobyl pařížský lid Bastillu a srovnal ji se zemí. 22. září 1792 byla Francie prohlášena republikou. A právě od tohoto dne zavedla nová vláda republikánský kalendář, který platil až do konce roku 1805. Podle tohoto kalendáře je letopočet II uvedený v titulu snímku - přeloženo do srozumitelné řeči - rokem 1793 našeho letopočtu.
Foto: sms.cz, linternaute.com, csfd.cz, imdb. org, fdb.cz
******************************************************************************
MANŽELÉ Z ROKU II
(Les Mariés de l’an II / Mirii anului II)
Francie, Rumunsko, Itálie 1971,
režie Jean-Paul Rappeneau
na obrazovce v pátek 21. ledna na programu JOJ CINEMA od 21.55 hodin
 

 
 

14.01.2022 - Stanislav Polauf