Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Výběr z programů ČESKÉ TELEVIZEÚvodník: Listujete bezradně televizním programem a nevíte, jaký film, či jaký pořad si vybrat? Nabízím vám několik zajímavých tipů na čtvrtek 15.4. včetně podrobných informací o čem daný program bude, koho v něm uvidíte, či co zajímavého se v něm dozvíte.

Článek:

ČT 15.4.

21.40 hod., ČT1
Draculův švagr (2/12)
Uškrcená laborantka

Jakpak je asi takovému zcela průměrnému spisovateli? Jakpak se mu asi žije, když si na něj zasedne vlivný a vážený literární kritik? Co všechno musí podstoupit ? Jaké ústrky je mu souzeno vytrpět? A proč je to taková škoda, že některé kritiky je třeba vyvádět z jejich omylů tak drsným způsobem...?To je jen několik otázek, na které najdete odpověď, pokud se necháte bavit absurdně vypointovanými situacemi, kterým nechybí nadsázka i napětí. A protože autorem předlohy je mistr hororu a humoru v jedné osobě Miloslav Švandrlík, můžete si být jistí, že to bude stát za to. Druhý z jeho neobvyklých příběhů z cyklu Draculův švagr je tu. Pro sběratele kuriozit je tu ještě jedna otázka: "Kdo všechno v této povídce hraje sám sebe ?" Máme na mysli spisovatele a scenáristy....
Opakování: 16.04., ČT1., 17.04., ČT1

23.20 hod., ČT1
Přízraky ze snů

Claire Cooperová by mohla žít spokojeným rodinným životem se svým manželem Paulem, kdyby ovšem do jejího života nevstupovaly velmi zvláštní sny. Vize o zmizelé dívce, kterou policie marně hledá, vize o jabloňovém sadu a dávno zatopeném městě se neustále vracejí. Claire má zvláštní schopnost předvídat zločiny a postupně se snaží přesvědčit policii i svého psychiatra dr. Silvermana. Její schopnosti však sahají ještě mnohem dál. Claire je schopna převtělit se do mysli vraha. Má jedinou šanci vypořádat se s mužem, který se jí zjevuje už od dětství a který dokázal krutě zasáhnout do osudů celé její rodiny. Ve snímku Neila Jordana, pohybujícím se na hranici psychothrilleru a hororu, uvidíme vynikající Annette Beningovou a Aidana Quinna.

20.00 hod., ČT2
Zázračná planeta: Vesmír (3/3)
Naše budoucnost
Třetí díl britského dokumentárního cyklu "Vesmír" nám představí "životadárné" Slunce
v poněkud jiné roli, a to jako našeho potencionálního nepřítele. Pro svou záchranu bude muset lidstvo jednou Zemi opustit. Našim potomkům nezbude nic jiného, než vyvinout nová kosmická plavidla a technické prostředky pro to, aby našli nový domov na jiné planetě.
Opakování: 16.04., ČT2

21.40 hod., ČT2
Filmový klub
Pamatuj si mé jméno
Neil Curry žije šťastně se svou tichou manželkou Barbarou na předměstí a pracuje jako sezonní dělník na stavbě. Jednoho dne je nepříjemně zaskočen příjezdem své bývalé ženy Emily. Ta strávila dvanáct let ve vězeňské cele, k nimž ji soud odsoudil za vraždu. Přes tak dlouhou dobu ji s Neilem však stále spojuje láska a pocit zrady. Kvůli nim se před lety dokonce odhodlala k zoufalému činu, odstranění manželovy milenky. Ani se svojí současnou situací se Emily nehodlá příliš smířit a stále hledá způsob, jak se pomstít... Psychologicky laděný thriller natočil režisér Alan Rudolph (Paní Parkerová a začarovaný kruh). V prostředí ospalého amerického maloměsta pomalu odkrývá vzájemné předivo partnerských vztahů a důmyslným způsobem střídá atmosféru napětí a situace plné hysterie. Kameru vedl kameraman Tak Fujimoto (ten se podílel například na realizaci slavných snímků Zapadákov, Philadelphia a Šestý smysl). Úlohu Neila vytvořil Anthony Perkins, známý nejvíce z Hitchcockova Psycha a dalších dvou pokračování. Postavu nevyrovnané a pomstychtivé Emily ztvárnila Geraldine Chaplinová (Svatba, Eliso, můj živote!, Nashville, Chaplin). Vedle této dvojice manželku Barbaru hraje debutující Berry Berensonová, která svoji hereckou dráhu uzavřela v hororu Kočičí lidé.


23.25 hod., ČT2
Blues ze Staré pekárny – Staří psi
Útulné, leč malé prostory klubu zažily při natáčení dalšího dílu cyklu Blues ze Staré pekárny nový rekord: na pódiu se sešlo hned 8 hudebníků, kteří předvedli blues-rockovou smršť. Staří psi prezentují poměrně ojedinělý zvuk v rámci tuzemského blues – kde se většina kapel orientuje spíše na tradiční (až akustickou) podobu blues. Pojetí Starých psů je ryze rockové – nabroušený zvuk dvou elektrických kytar (Lubomír Juhaňák, Miroslav Sova), které se střídají v sólových exhibicích, je podpořen přesnou rytmikou (bicí – Petr Žůrek, baskytara – Zdeněk Novák). Celkový, velmi kompaktní, tvrdý projev dávající vzpomenout na vývoj blues-rocku sedmdesátých a osmdesátých let doplňuje výtečně aranžovaná dechová sekce, zejména saxofonista Zdeněk Marušák směle sekundoval v improvizovaných sólech běhům kytar. Na trombón hrál Lukáš Moťka, Ivo Thurner doplňoval klasickou dechovou sestavu s trubkou. Energii kapela dokázala přenést na své posluchače nejen instrumentální souhrou: zpěvák skupiny Pavel Svoboda demonstroval, že motto kapely „bluesmani srdcem, rockeři projevem“ je naprosto přesné. Muzikanti Starých psů patří už po několik desetiletí k respektovaným postavám českého blues (skupina má kořeny v raných sedmdesátých letech), na pódiích se objevili i po boku věhlasných zahraničních skupin, např. Yarbirds, Ten Years After, Nazareth aj.
Opakování: 17.04., ČT1., 18.04., ČT214.04.2004 - redakce