Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Čestmír Suška vystavuje Skulptury v Lomnici nad PopelkouÚvodník: Od 3. července do 4. září jsou sklepení a nádvoří zámku v Lomnici nad Popelkou plné soch Čestmíra Sušky. V nově upravených prostorách i pod širým nebem spatříte skulptury z let 2000-2011. Námět? Nové konfigurace, originální artefakty ze železa, dřeva, skla, bronzu a pálené hlíny.

Článek: Fantazijní objekty, které nepostrádají preciznost. Skulptury, jež vypadají jako z jiného světa. Sochy Čestmíra Sušky vás neoslní jen kreativitou umělce, ale také přesnými liniemi, které dávají objektům určitý řád. Práce se železem, dřevem sklem, bronzem a hlínou ukáže, že s těmito materiály dá bohatě experimentovat. Jednotlivé objekty vás pak ohromí i svojí velikostí a oceníte tak titěrnou práci, kterou musel autor dílu věnovat. O to je ale výstava zajímavější.

Čestmír Suška (1952) je absolventem pražské AVU. V roce 1981 stál u zrodu Výtvarného divadla Kolotoč. V letech 1987-1991 byl členem umělecké skupiny Tvrdohlaví, která významně ovlivňovala výtvarnou scénu v bývalém Československu a úspěšně vystavovala i v zahraničí. Často pracuje s dřevem, volně interpretuje přírodní tvary kamene, zabývá se povrchem a vnitřním prostorem plastiky. Úžas a obdiv vzbuzují jeho rozměrné kovové artefakty, v umělecká díla proměněné rezavé cisterny. Inspirován studijním pobytem v USA založil v roce 2000 Sochařské studio Bubec v prostorech bývalé skladové haly v Praze–Řeporyjích, kde pracují umělci z České republiky i ze zahraničí. S výsledky jejich tvorby je veřejnost seznamována prostřednictvím pravidelných Art Safari. Art Safari 22 se uskuteční 17. a 18. 9. 2011. Čestmír Suška vystavuje v domácích i světových galeriích (např. pražská Thámova hala a České muzeum výtvarných umění, Birmingham Museum of Art, O. K. Harris Gallery, New York).

Výstava Čestmír Suška Skulptury je otevřená vždy ve středu až pátek od 10 do 16 hodin, v sobotu od 9 do 12 hodin a v neděli od 13 do 16 hodin.
Zdroj a foto: 2media.cz

07.07.2011 - redakce