Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - KINOPREMIÉRY - 32. týdenÚvodník: PLANETA OPIC, &SMOULOVÉ - po kolikáté již? Když se poněkolikáté opakuje vtip přestává být směšný. Když se neustále dokola vysílá hit stává se nenáviděnou odrhovačkou. Když se do nekonečna natahují televizní seriály baví to už jen ty nejotrlejší diváky. V kinech sice seriály jako takové nejsou, ale řada úspěšných titulů se stále znovu dostává v mírně obměněných podobách k divákům.

Článek: Staří Čechové říkali "v nejlepším přestaň" a neplatí to jen ve sportu. Přesto si někteří distributoři nedají říci a snaží se z dřívějších úspěchů vytřískat další peníze a nalákat nové diváky na staronové hrdiny. Sice nevznikají (jako v televizi) 250. díl páté série něčeho, ale návraty v podobě dvojky, trojky atp. jsou časté.

Omlouvám se čtenářům za tento úvod, ale má svůj důvod. Tento týden se totiž do kin dostávají nové verze už zažitých a ještě nezapomenutých filmů. Čert ví, proč producenti vzkřísili "PLANETU OPIC," když slavný film Franklina J. Schafnera z roku 1968 se dočkal jak kvalitního remaku v roce 1991 pod stejným názvem (režie Tim Burton) ale i čtyř rozmělňovacích pokračování DO NITRA PLANETY OPIC, ÚTĚK Z PLANETY OPIC, DOBYTÍ PLANETY OPIC a BITVA O PLANETU OPIC. Kromě toho také vznikly dva TV seriály - hraný v roce 1974 a animovaný v letech 1975-1976.

Nyní vás v kinech - pokud budete mít zájem - čeká ZROZENÍ PLANETY OPIC (Rise of the Planet of the Apes). Distributor Bontonfilm k němu uvádí: "Pořekadlo, že cesta do pekla bývá dlážděna dobrými úmysly, platí v tomto příběhu přímo ukázkově. Mladý vědec Will Rodman (James Franco) vyvíjí lék proti Alzheimerově nemoci, kterou trpí i jeho otec (John Lithgow). Slibný výzkum se ovšem zadrhává kvůli nežádoucím vedlejším účinkům, které vykazují pokusní živočichové po aplikaci léčebné látky. Zklamaný vědec opouští výzkum, odchází pečovat o otce a jako bonus si tajně odnáší šimpanzí mládě, jehož rodiče zemřeli při Willových pokusech. U šimpanze Caesara se postupně začne projevovat vysoká inteligence a Will zjistí, že za to zřejmě může působení jeho léku. Začne mu ho tajně podávat a tím nechtěně otevře bránu k lidské zkáze. Čím dál inteligentnější zvíře se po čase ocitne v přírodní rezervaci, kde začne v čele ostatních opic pomaloučku připravovat vzpouru proti těm, kdo zabili jeho rodiče a jeho zavřeli do tohoto „fešáckého kriminálu“. Tedy proti lidem." A dodává ještě: "Chtěli jsme zdokonalit lidskou rasu, místo toho jsme přišli o pozici pánů tvorstva. Zrození planety opic barvitě a napínavě líčí revoluci, která vedla k tomu, že nás na piedestalu civilizace vystřídali nižší primáti. Remake kultovní klasiky je unikátní v tom, že je z větší části líčen z pohledu opic, a také tím, že v něm nehrají herci v maskách, ale primáti, kteří jsou jako živí. Slůvko „jako“ je velmi důležité, protože většina z nich existovala pouze v počítačích trikové společnosti Weta Digital, která celý svět okouzlila Avatarem."


Stejná otázka - proč znovu? - by mohla zaznít při slově &SMOULOVÉ. Kdo by je neznal - tyhle maličké dva couly vysoké modrásky v bílých kalhotách a podobné jeden druhému? Pamatují už komiks, z něj pak vznikl film (ještě černobílý) v roce 1965, ale hlavně je proslavil seriál vysílaný s velkým ohlasem i u nás v osmdesátých a devadesátých letech a opakovaný Televizí Barrandov. &Smoulové kdysi ovládli vše a našli jste je na tričkách, omalovánkách či samolepkách, dostali se do písniček a dodnes se v cukrárnách prodává modrá "šmoulová" zmrzlina. A nejnověji si je - podle barvy - český národ překřtil na "ódeesáčky."

Pod názvem &SMOULOVÉ (The Smurfs) s dovětkem 3D se nyní do kin dostává film v režii Raja Gosnella a v americko-belgické produkci. Distribuční společnost Falcon film charakterizuje jako "rodinnou komedii, ve které se pojí animovaný i hraný film, která uvádí na plátna kin všem dobře známé modré hrdiny, &Smouly. Zlý čaroděj Gargamel vyžene &Smouly z jejich vesničky a během následného pronásledování všichni společně projdou kouzelným portálem, který je zavede do našeho světa, přímo doprostřed newyorského Central Parku. Malí modří &Smoulové musejí dát hlavy dohromady a najít způsob, jak se dostat zpátky domů do vesničky dříve, než je Gargamel znovu vystopuje." Máte-li chuť, nebo spíše když vás vaše děti přinutí se na tyto tyto infantilně žvatlající pidižvíky jít podívat, kina jsou připravena za tučný obnos vyhovět.


Film OBHÁJCE (The Lincoln Lawyer) s Matthewem McConaugheym, Marisou Tomei a Ryanem Phillippem zato slibuje slušnou porci thrillerového napětí. Distributor Bioscop přináší původní příběh Michaela “Micka” Hallera, charismatického trestního advokáta v Los Angeles, jehož kanceláří je zadní sedadlo vozu Lincoln Continental. Skvěle ho ztvárnil Matthew McConaughey. Po tom, co většinu své kariéry strávil obranou drobných kriminálníků, dostane z ničeho nic svůj velký životní případ: obhajobu bohatého playboye z Beverly Hills (Ryan Phillippe), který je obviněn z pokusu vraždy. To, co se ze začátku jeví jako jasný případ s velkým finančním výnosem, se rychle obrátí v děsivý souboj dvou mistrů manipulace a krizi Hallerova svědomí. Film režíroval Brad Furman podle scénáře Johna Romana, který vyšel z literární předlohy Michaela Connellyho. Otázky jak se dá pracovat ze zadního sedadla automobilu, proč si boháč vybere právě takového advokáta či zda si ze soudní síně odskakuje do kanceláře v Lincolnu, zaparkovaného před soudní budovou - to už si zodpovíte v nejbližším premiérovém kině, kde se film, stejně jako ty předchozí, hraje od čtvrtka 11. srpna.
Fota: falcon.cz, bioscop.cz, bonton.cz08.08.2011 - Stanislav Polauf