Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Eva Braunová - Život s HitleremÚvodník: Kdo byla Eva Braunová? Záhadný příběh Hitlerovy tajné milenky bylo zapotřebí podrobit téměř detektivním metodám. Výsledkem je první akademická biografie, která vrhá překvapivé světlo nejen na Evu Braunovou a na ženy nacistických pohlavárů, ale i na "vůdce" samého.

Článek:
Eva Braunová zůstává v dosavadních Hitlerových monografiích jen okrajovou postavou a jejich čtenáři se o ní většinou mnoho nedovědí.
Často je představena jako žena, která milovala módu, film a jazz, knihy Oscara Wildea, zakázaného v Německu samotným Hitlerem. Ráda cestovala a v oblibě měla sport. Její život tedy neodpovídal měřítkům kladeným na ideální německou nacionálně socialistickou ženu, matku a pečovatelku o dům a rodinu. 
V obrazu vytvořeném nacistickou propagandou měla být životním údělem "vůdce" jedině "Říše", pro smrtelnou ženu vedle něj nebylo místo. A přece existovala. Braunová bývá vedle Hitlera často zobrazována jako politicky naivní, povrchní, bezvýznamná mladá žena kdesi na okraji událostí v Mnichově a na Berghofu. Kdo však skutečně byla žena po Hitlerově boku, jejíž existence zůstávala přísně střeženým tajemstvím až do posledních hodin existence "třetí říše"?A právě "normální" vlastnosti Braunové byly pobídkou k rekonstrukci jejího příběhu.

Heike Görtemakerová nás provází životním příběhem ženy
, jejíž cesta vedla z maloměstských poměrů přes nejužší kruhy nacistických pohlavárů až ke svatbě s vůdcem v berlínském bunkru a ke společné sebevraždě 30. dubna 1945.
Jaký byl život s Hitlerem? Jakou roli hrála milenka v Hitlerově osobním životě? A co vůbec věděly manželky nacistických vůdců o zločinech svých manželů?
Autorka zkoumá všechny tyto otázky a vykresluje první zevrubný portrét berghofského společenství. Görtemakerová v knize popisuje, jak Braunová pracovala pro Hitlerova fotografa Heinricha Hoffmanna a jak jí školil. Během té doby se seznámila s Hitlerem, kterému tehdy bylo 40 let, Evě 17. Samotný Hoffmann využil vztah Braunové k pořízení soukromých snímků pozdějšího diktátora, protože Hitler se nechal od Braunové fotografovat i natáčet. Velké množství těchto fotografií je použito i v této knize.

Görtemakerová pracovala na první akademické biografii Braunové několik let. Podle historičky ale navždy zůstanou pochybnosti o sexuálním vztahu dvojice, protože Hitler o této věci neponechal žádné důkazy. Hitlerův intimní život s Braunovou totiž filmy i publikace často zpochybňují. 

Autorka vystudovala historii, národohospodářství a germanistiku. Nacionálním socialismem se zabývá už ve svém předchozím díle. Působí jako historička v Berlíně.

Eva Braunová - Život s Hitlerem
Heike Görtemakerová
vydalo nakladatelství Paseka v roce 2011
(www.paseka.cz)

20.09.2011 - Veronika Švarcová