Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Adolf Born vám to osolí. Krásným uměním ve Slaném.Úvodník: Máte-li rádi obrázky Adolfa Borna, určitě byste měli navštívit jeho novou výstavu litografií, která právě probíhá v Galerii Ikaros ve Slaném. A pospěšte si, čas se krátí, poslední šanci máte prvního října...

Článek:
Ve Slánské galerii Ikaros jde už o čtvrtou výstavu tohoto umělce. Předchozí potěšily návštěvníky v letech 1999, 2003 a 2008.
 
Adolf Born přišel na svět 12. 6. 1930, chtělo by se říct, že již s tužkou v ruce. Jeho osobitá kresba se proslavila v kresleném humoru, karikatuře a ilustracích, kterými nás výtvarník těší od roku 1955. Do roku 1995 ilustroval 228 knih a řadu knižních obálek. První litografii ve volné grafice zveřejnil v roce 1960, v animovaném filmu se s ním setkáváme od roku 1964. Podle Luboš Hlaváčka za úspěch vděčí nevšednímu umění kresby, jež mu není jenom záležitostí zručně osvojeného řemesla, ale přímo součástí specifické metody myšlení. Na Světové výstavě v Montrealu – Člověk a jeho svět 1974 byl Adolf Born vyhlášen nejlepším karikaturistou roku 1974. Nominovalo ho 600 karikaturistů z celého světa.

Americké nakladatelství Witty World Books v roce 1994 uspořádalo průzkum mapující kreslený humor v celosvětovém měřítku, v němž anonymně hlasovalo 5000 výtvarníků. V kategorii tvůrců výtvarných kreací realizovaných volnou technikou obsadili Adolf Born a Ronald Searl společně 1. místo.


Motto:  G. B. Shaw: …šest ze sedmi divů světa náleží architektuře a sedmý je obrovská socha…

„Chápu židli jako sochu, na které se dá i sedět…“

„Umění nevisí jen na stěně…“

 

Pro výstavu je připraveno 35 originálních litografií, které si můžete prohlédnout i na internetové adrese www.galerie-ikaros.cz, neboť galerie funguje jako kamenná a internetová.

 

Litografie Adolfa Borna pak budete moci zhlédnout do 1. října 2011 v Galerii Ikaros ve Slaném (Fügnerova 667 ve Slaném, nad sokolovnou).

Současně s litografiemi Adolfa Borna se představí objekty Designového nábytku – STUDIA TESKA, architektonického a designerského ateliéru zabývajícího se návrhy a realizací solitérních objektů i komplexním designem interiérů. Vlastimil Teska (*1945) a Mgr. Artis Marek Teska (*1967) své umění odvozují od předka, který v devatenáctém století vytvořil na zámku Orlík Teskův sál.

 

  
Zdroj: Galerie Ikaros
 

    

26.09.2011 - redakce