Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Divadlo Kámen zahraje pro lidi s duševním onemocněnímÚvodník: Divadlo Kámen zahraje ve čtvrtek 6. října benefiční představení Zvěstování Bohunce pro občanské sdružení Fokus Praha, které poskytuje moderní komunitní služby lidem s vážnou duševní nemocí. Jeho výtěžek bude věnován na provoz čtyř chráněných dílen Fokusu.

Článek:
Představení proběhne v rámci Týdnů pro duševní zdraví, kdy je po celý měsíc zaostřeno na duševní zdraví a organizace, které o něj pečují. „Ročně vyhledá péči psychiatra půl milionu Čechů a číslo se stále zvyšuje. Za uplynulých deset let počet lidí, kteří potřebovali pomoc psychiatra, vzrostl o 43 procent. Jak čísla napovídají, toto téma není možné podceňovat,“ upozorňuje Kateřina Hlatká z Fokusu Praha.

Benefiční představení Zvěstování Bohunce zahraje Divadlo Kámen 6. října 2011 od 19.30 hodin ve Studiu Divadla Kámen, Nekvasilova 2, Praha 8 (u metra Invalidovna). Benefiční vstupné je 100 Kč a více dle uvážení. „Výtěžek představení bude věnován na provoz chráněných dílen Fokusu Praha, jež jsou důležitou součástí služeb pro lidi s duševním onemocněním. Práce znamená realizaci, určitý pocit sebevědomí a soběstačnosti. Pevný režim a sociální kontakty našim zaměstnancům pomáhají uzdravovat se, nezůstávají tak v izolaci a pasivitě,“ vysvětluje Slavomíra Pekanová, mistrová chráněné dílny Výtvarné, význam práce v dílnách pro klienty Fokusu Praha.

Provoz dílen bude možné podpořit také zakoupením jejich výrobků u stánku, který bude v Studiu Divadla Kámen otevřen před a po představení.


O Týdnu pro duševní zdraví

Smyslem celé akce Týdnů pro duševní zdraví je co nejvíce informovat veřejnost o problematice duševně nemocných, mentální hygieně jako prevenci duševních onemocnění i o aktivitách organizací působících v sociálně zdravotní oblasti a tím přispět ke zlepšení postoje k duševně nemocným a větší toleranci společnosti. Poprvé se akce konala v roce 1990 a setkala se s ohlasem a úspěchem, proto se z ní stala tradice. Program Týdnů pro duševní zdraví probíhá pravidelně každý rok vždy od 10. září do 10. října, tedy dne, který je Světovým dnem pro duševní zdraví. Akce týdnů pro duševní zdraví jsou financovány Ministerstvem kultury ČR, MČ Praha 7 – Trója, Fokusem Praha, o.s. a Fokusem – sdružením pro péči o duševně nemocné.

O Divadle Kámen

Alternativní a experimentální Divadlo Kámen působí od podzimu roku 1998. Za tu dobu zinscenovalo 11 her, z nichž většina je autorských. Od roku 2007 skupina obhospodařuje vlastní prostor Studio Divadla Kámen v Karlíně. Tvorba divadla se vyznačuje především svou specifickou formou a přístupem k utváření a prezentaci divadla a nesoustředí se pouze na samotné divadelní ztvárnění, ale také na hudební složku, která je nedílnou součástí každé inscenace. Zatím poslední hra Divadla Kámen s názvem Ras Al Chajma měla premiéru 15. března 2011.

Více informací: www.divadlokamen.cz

05.10.2011 - redakce