Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Nejkrásnější pohádky od Boženy NěmcovéÚvodník: Co číst dětem před spaním? To samé, co četly babičky a maminky nám. Tradiční české pohádky. Ty nejlepší poznáte jednoduše. Svou oblibu neztratí ani za dlouhé desítky let. U příběhů zapsaných Boženou Němcovou jde o střípky dětského světa plného princezen, prověřeného hned stoletím a půl.

Článek:
Krásná princezna se zlatou hvězdou na čele se ukryje v ohavném kabátu z myších kožíšků. Utíká ze svého zámku, prchá světem a zastaví se až v kuchyni u prince dalekého království. Jak to dopadne, víme všichni. Láska, svatba a žili spolu šťastně, až do smrti. A nyní zásadní otázka, na kterou bych osobně již po letech odrostu dětským střevíčkům před opětovným přečtením knížky nedokázala odpovědět: Proč princezna Lada utekla od svého dvora potajnu pryč?

Kdo hádal, že je za tím nechtěný sňatek, trefil do černého. Vždyť si ji chtěl vzít její vlastní otec – byla totiž stejně krásná, jako nebožka matka. Zajímavé, jak dítě hrozící incest vůbec nevnímá, a z pohádky zůstane jen kožíšek, zlatá hvězda a samozřejmě zamilovaný princ.

Pokud po letech máte také drobné mezery v pohádkách, bude pro vás jejich předčítání stejným překvapením. Čeká na vás Čertův švagr, respektive Petr nespravedlivě odsouzený k vojenské službě, ale i Pyšná princezna a její moudrý zahradník, nebo mlčenlivý a odvážný Princ Bajaja. Stále vám to není dost? Pro nejmenší nezapomíná Slávka Kopecká, která pohádky upravila a na papír převyprávěla, ani na Kohoutka a slepičku. Po méně známé pohádce o labuti se těšte na Popelku, nebo taktéž zfilmovaného Slunečníka, Měsíčníka a Větrníka.

Větší písmenka v publikaci zajistí, že si role hned po první třídě můžete se svým robětem prohodit – ať čte i ono vám. Zač vydavatelství Fragment pochválit a zač naopak ne? Kresby, někdy s pevnou linkou, jindy provedeny rovnou malbou, mají průměrnou kvalitu. Možná by jich mohlo být více, přeci jen, jde o dětskou knížku v podstatě pro začínající školáky i předškoláky. A jinak? Jinak jde o klasické vydání pohádek, jehož koupí nic nezkazíte. To víte, Vánoce jsou za pár měsíců, ale objednat v e-shopu, abyste ji doma měli včas, si ji můžete klidně už teď…
 


Nejkrásnější pohádky
Božena Němcová, převyprávěla Slávka Kopecká
Ilustrátorka:    Psohlavcová Linda
ISBN:    978-80-253-1125-7
Počet stran:    80


25.10.2011 - Michaela Wilhelmová