Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Baletní Miniatury na jevišti Stavovského divadlaÚvodník: Balet Národního divadla prezentuje nejen díla renomovaných choreografů, ale pravidelně dává prostor také začínajícím tvůrcům. Právě jim jsou věnovány Miniatury, komponované večery složené z několika aktuálních choreografií mladých umělců.

Článek:
V Miniaturách své tvůrčí nápady na jevišti realizují především současní členové či sólisté baletního souboru Národního divadla. Díky tomuto projektu dostávají možnost aktivně prožít celý tvůrčí proces. A na výsledku je znát, jak moc je to baví. Miniatury jsou pokaždé jiné, pokaždé plné osobitých nápadů, invenčních záměrů, nadšení a mládí, emocí... Vše interpretováno samotnými choreografy nebo tanečníky Národního divadla, kteří mají chuť se pohybově a výrazově rozvíjet. Skutečná perlička na repertoáru!

Iniciátorem Miniatur v Národním divadle byl šéf baletu Petr Zuska, inspirován svými zkušenostmi ze světových tanečních scén, kde jsou podobné choreografické dílny naprosto běžné. Mladí choreografové tímto způsobem dostávají šanci dál rozvíjet svůj talent a diváci zase možnost poznat současné baletní umění.
 


Los Sueňos - Magda Matějková a Alexandre Katsapov
Foto Pavel Hejný

Zdroj: Národní divadlo – balet: Helena Bartlová / via 2media.cz


19.12.2011 - redakce