Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Staré pověsti českéÚvodník: Pojďte a poslyšte pověsti dávných časů. Poslyšte o našem praotci, o předcích, jak přišli do končin naší vlasti a usadili se na Labi a Vltavě i po jiných řekách této země. Slyšte i, co více se dochovalo z temnoty věků, co zůstalo z báječných vypravování přešlých pokolení.

Článek:

" O Daliborovi

Při opravě Pražského hradu dal Vladislav II. Jagelonský vystavět věž, která měla sloužit jako vězení. Název měla dostat po svém prvním vězni. Sedláci se proti svému krutému pánovi vzbouřili a v zajetí jim musel slíbit, že je nepotrestá. Sedláci požádali o pomoc laskavého a spravedlivého Dalibora z Kozojed, aby se jich ujal. Dalibor se střetl s vojáky a následně byl uvězněn v oné věži na Pražském hradě. Z dlouhé chvíle se naučil hrát na housle a lidem se to tak líbilo, že každý den stáli pod věží a poslouchali hru Dalibora. Vždy mu do pytlíčku, který pouštěl na šňůrce z okna dávali nějaké drobné mince a jídlo. Protože se prý nedovoleně zmocnil majetku, byl odsouzen k smrti. Věž nese jméno Daliborka."Pojďme si připomenout, jak získaly české země do znaku lva, kdy se stavěl staroměstský orloj nebo jména všech našich bájných knížat. Nestárnoucí příběhy potěší, možná i překvapí a hlavně osvěží pozapomenuté vědomosti.
Alois Jirásek vypráví nejstarší historii českých zemí. Nové reprezentativní vydání doplňují ojediněle jemné a snivé kresby Josefa Kremláčka.
Knižní ilustrátor a český malíř, člen surrealistické skupiny LAKOSTE v Brně, doplnil toto vydání pověstí vkusně svými kresbami a dostál tak své mezinárodní úrovně.Alois Jirásek, ilustrace Josef Kremláček
vydalo: Nakladatelství XYZ, 2011
www.xyz-knihy.cz


 


13.01.2012 - Veronika Švarcová