Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Meryl Streepová jako Železná lady: Odnese si Oscara?Úvodník: Film, o kterém se mluví kontroverzně nejvíce za poslední roky, zobrazuje Lady Thatcherovou trpící ve stáří mírnou demencí a díky flasbackům vidíme, jak se dostala k moci.

Článek: „Kdyby to byla Američanka, už by o ní teď bylo natočeno 15 filmů. Nechápal jsem to, proč to dosud nikdo neudělal,“ říká Damian Jones, producent filmu Železná lady. To bylo v roce 2006. „V Americe jsem pracoval už deset let a viděl jsem, jak dobrý ohlas měl film Královna. Bez ohledu na politiku, nemůžete popřít, že Margaret Thatcherová měla na tuto zemi velký vliv. A pak jsem si představoval, kdo by ji na plátně hrál. Byl to takový nesplnitelný sen, ale jako Maggie jsem viděl Meryl Streepovou. Neměl jsem ani tušení, jestli by o tom vůbec uvažovala.“

A za pět let Meryl Streepová tuto roli zahrála a očekává se, že za roli dostane rekordní 17. nominaci na Oscara. Celé týdny před uvedením do distribuce se už o filmu mluví. Film, o kterém se kontroverzně mluví nejvíce za poslední roky, zobrazuje Lady Thatcherovou trpící ve stáří mírnou demencí a díky flasbackům vidíme, jak se dostala k moci.

Klíčové postavy filmu vzpomínají na natáčení. Jak našli recept na kuře v nejslavnější kabelce na světě;  proč si Geoffrey Howe celá roky prohledával kapsy saka, jak Carol a Mark Thatcherovi odmítli nabídku filmařů shlédnout soukromé promítání filmu a jak nejbližší důvěrník Thatcherové prozradil režisérce a hlavní herečce, co je v celé roli klíčové jediným pronikavým slovem: ani moc, ani pohlaví, společenská třída či ocelově modré šaty, ale jak řekl: „Její osamělost...“

Film zobrazuje baronku Thatcherovou od dob jejího mládí, kdy překonává bariéry společenských tříd i pohlaví a stává se premiérkou, až do jejího politického pádu v roce 1990. Ve filmu Železná lady také hraje Jim Broadbent v roli manžela Denise Thatchera. Richard E. Grant a Anthony Head hrají ministry kabinetu Geoffreye Howea a Michaela Heseltinea. Thatcherovská éra od roku 1979 do roku 1990 byla pro Británii obdobím sociálních a ekonomických změn. Zvolena byla po období všeobecných stávek, kterému se říkalo zima nespokojenosti, Železná lady a její konzervativní vláda  zahájila tvrdé reformy, aby se vypořádala s inflací a s odbory. Její politika rozdělila zemi, Británie zažila nárůst ve službách a vlastnictví domů a zároveň úpadek výroby hodně vysokou nezaměstnanost.Damian Jones, producent: Původně to mělo být jen o Falklandských ostrovech. Měli jsme scénář, ale bylo jasné, že ten námět nemá dostatečný záběr. Nikdy bychom nezískali režisérku a herečku takových formátů, které teď máme. Tak jsme se s tím potýkali ještě ve dvou verzích scénáře a  v květnu 2010 jsme mohli oslovit s hlavní rolí herečku, kterou jsme na tu roli chtěli nejvíc. To, že Meryl roli přijala, jsem zjistil z esemesky od režisérky Phyllidy Lloydové (se Streepovou spolupracovala na filmu Mamma Mia!), kterou mi poslala ze schůzky s Meryl v New Yorku…

Meryl Streepová (Margaret Thatcherová): Phyllida říkala, že má film o Margaret Thatcherové. Hned jsem řekla, že to chci dělat. Kolika lidem se poštěstí hrát první ženu ve vrcholné funkci v západním světě? Myslela jsem si, že budu mít spoustu času na přípravy, ale manžel měl řadu vážných operací a pak zemřela moje nejlepší přítelkyně. Byly to hrozné Vánoce i silvestr. Pamatuji si, že jsem přistála letos v lednu v Londýně a musela se na týden zavřít do malého obýváku s elektrickým krbem, abych se ponořila to pocitu, jaký musela vést Thatcherová život  - být naprosto soustředěná, intenzívně se připravovat, protože věděla, že musí být 10x rychlejší, lépe připravená, než všichni ostatní. Když jsme začali, byla jsem připravená.

Damian Jones: Sehnat peníze nebylo jednoduché. Thatcherová je ikona, zná ji celý svět. Doufali jsme, že  to všechno přispěje ke komerčnímu potenciálu; ale nevím, jestli by se tento film s jinou herečkou natočil. Film stál 20 milionů dolarů. Kdyby se natáčelo v USA, určitě byste k tomu museli jednu nulu přidat.

Phyllida Lloydová, režisérka: Potřebovali jsme superstar, která bude Margaret Thatcherovou hrát, protože Thatcherová byla superstar. Meryl chápe, jak byla ve funkci osamělá, co to znamená být sledována veřejností. Nikdy jsem se s Margaret Thatcherovou nesetkala, ačkoliv bych si to přála a neměli jsme ani šanci promluvit s jejími dětmi, ale hodně jsme mluvili o tom, jak je to citlivé tento film o ní natočit. Chtěli jsme s její postavou zacházet důstojně a myslím, že hlavně Denis a Carol jsou ve filmu empatické postavy. Samozřejmě, že rodina bude skeptická. Nebyla jsem si ani jistá tím, jestli  bude chtít Margaret Thatcherová ten film vidět. Když se dozvěděla o jednom z nejnovějších dramat o svém životě, řekla prý: „Ach, další program…“  Filmy o sobě Thatcherová nesleduje.
 Zdroj: Ludmila &Sťastná - Magic Box a.s. - divize Bioscop


14.01.2012 - redakce