Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Marlowovské drama, nebo béčkový krvák?Úvodník: Divadlo DISK na pražském Starém Městě se 9. 3. 2012 promění pod taktovkou režiséra Braňa Holička v dějiště alžbětinského dramatu „trochu šmrnclého“ béčkovými krváky.

Článek:
Masakr v Paříži je téměř neznámá a u nás dosud neuvedená hra Christophera Marlowa, současníka Williama Shakespeara, která zpracovává události masakru protestantských hugenotů v roce 1582, takzvané Bartolomějské noci, a toho, co po ní následovalo - totiž občanská válka a boje o trůn mezi třemi rody francouzských šlechticů. Hra měla poměrně zvláštní osudy - původní text se ztratil a byl rekonstruován asi deset let po premiéře z paměti herců, kteří v něm původně hráli. Díky tomu se text dochoval pouze fragmentárně. Pro režiséra Braňa Holička je to vítaná příležitost k velmi volnému nakládání s textem - na Marlowově půdorysu fabuluje krvavý příběh lásky a nenávisti, zrady a nenasytné touhy po moci. Inspiruje se přitom tzv. béčkovými filmy tvůrců, jako je Quentin Tarantino, Peter Jackson či Nicolas Winding Refn. Diváci se tedy můžou v DISKu těšit na dynamickou, výrazně stylizovanou a velice krvavou podívanou. K tomu přispějí i soubojové scény choreografa Martina Vraného. Scénu vytvoří Karel Czech, kostýmy Klára Syrůčková.
 
Masakr v Paříži je čtvrtou a poslední inscenací absolventského ročníku KALD DAMU sezóny 2011/2012 v DISKu. V inscenaci bude účinkovat celý herecký ročník, za všechny zmiňme třeba Evu Burešovou v roli Kateřiny Medicejské, Josefa Jelínka jako krále Karla IX. či Sofii Adamovou jako Markétu z Valois, slavnou královnu Margot.
                      
 
Další informace k Inscenaci
 
překlad a úprava:  Jan Tošovský, Braňo Holiček
režie: Braňo Holiček
choreografie: Martin Vraný
scéna: Karel Czech
kostýmy: Klára Syrůčková

Obsazení
Karel IX - Josef Jelínek
Kateřina Medicejská - Eva Burešová
Markéta z Valois - Sofie Adamová
Jindřich z Anjou - Mikuláš Čížek
Epernon - Andrea Ballayová
Maugiron - Barbora Kubátová
Vévoda de Guise - Jiří Böhm
Dumeien - Marek Menšík
Admirál Colygni  - Petr Vydarený
 
 
Kdo je Braňo – pan režisér?
 
V roce 2006 absolvoval herectví na Pražské konzervatoři. V současné době je studentem 5. ročníku režie KALD DAMU.
Ve Studiu Ypsilon režíroval autorské inscenace „Meeting Point“, „V sedmém pádu“, „Tmavomodrý svět (naruby)“ či „Deadline“. Jako režisér hostoval v libereckém Divadle F. X. &Saldy („Googling and Fucking“, „Přísně tajné: hrubá nemravnost“, „Kabaret R.I.P. aneb Drahý Kadle, kampak dneska po divadle?“), v kladenském Divadle Lampion („Cesta za barevným snem“) a spolupracoval s Divadlem v Dlouhé i Divadlem Letí. Režíroval několik videoklipů (Sony Music, Vyměntepolitiky.cz), či reklamních spotů (Seznam.cz)
 
 
Premiéra: 9. března 2012 v 19:30 v divadle DISK
Nejbližší reprízy: ne 11., ne 18. a čt 22. března v 19:30 v divadle DISK


Zdroj: Disk
 

02.03.2012 - redakce