Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - … a za Tracym tygr



Úvodník: Divadlo Tramtarie Olomouc uvedlo novou premiéru!
Vladislav Kracík: … a za Tracym tygr.
Inscenace je již čtvrtou premiérou letošního divadelní sezóny. Předcházely jí Nikita! (brutální), Pohádka o Héraklovi a Marlboro Men Evangelium.


Článek:
Jedná se o divadelní adaptaci kultovní americké novely Willama Saroyana z roku 1951 Tracyho tygr. Ačkoliv Tracyho tygr není tradičním divadelním titulem, na českých jevištích již byl několikrát uveden a téměř vždy ve velice originálním a úspěšném zpracování. Adaptace novely  Tracyho tygr uvedlo v minulosti například pražské Divadlo Nablízko nebo ostravské Divadlo Petra Bezruče. Novela je zároveň spojena i s olomouckým divadelnictvím, neboť ji zde v půlce osmdesátých let uvedl pod názvem A od toho tygra vy strach nemáte? pedagog a spoluzakladatel HaDivadla Jan Roubal. Tato inscenace je dodnes považována za jednu z nejlepších amatérských inscenací v historii.    
 
Autor:
William Saroyan (1908–1981) je americký prozaik, básník a dramatik arménského původu. Je autorem řady většinou autobiograficky laděných povídek a románů. Mezi charakteristické rysy jeho tvorby patří typické nostalgicko-humorné pojetí, dále všudypřítomná laskavost, optimismus a neotřesitelná víra v dobro člověka. William Saroyan získal za svoji prvotinu jako vůbec první v historii dvojici nejcennějších amerických dramatických ocenění - cenu New Yorských kritiků (1939) a Pulitzerovu cenu (1940). Jeho nejznámějšími díly jsou Odvážný mladý muž na létající hrazdě, Lidská komedie a právě Tracyho tygr.
 
Obsah:
Novela Tracyho tygr je křehkým, magickým, lehce surrealistickým vyprávěním o mladíkovi jménem Thomas Tracy. Ten již od malička toužil po něčem, co by mu patřilo a zároveň bylo jeho součástí. Po dlouhém hledání to „něco“ konečně našel – jeho společníkem se stal neviditelný tygr. Thomas si se svým tygrem povídá, hádá se s ním i radí, tygr dělá Tracyho silnějším, zábavnějším i odvážnějším. Společně pak odjíždějí do New Yorku, kde Tracy začíná pracovat v továrně na výrobu kávy. Zde také za nějaký čas potkává Lauru Luthiovou, která má také svého tygra. A Tracy se do Laury zamiluje. Po krátké známosti je ale Tracy sveden Lauřinou matkou Violou a Laura Tracyho opouští. Tracy zůstává sám, neboť ho s Laurou opustil i jeho tygr. Tracyho tygr totiž není tygrem, ale láskou.    
 
Režijně-dramaturgická koncepce:
Tygr je v novele Williama Saroyana metaforou. Saroyanův tygr je láska, ale také optimismus, životní energie, touha zažívat nové věci i odvaha čelit nepříjemnostem. Saroyanův Tracyho Tygr je krásná dívka, dobré jídlo, vůně kávy, slunce, sobota,  čokoláda, prostě všechno to, co tvoří jeden neurčitý  pocit – být rád na světě.  Mít tygra, znamená mít chuť žít, ať se děje cokoliv. 
 
Základním dramatickým principem inscenace ...a za Tracym tygr je kontrast dvou protichůdných charakterů. Tím prvním je Tracy, sedmadvacetiletý mladík, který je bez rodiny, bez známých i bez peněz, ale přesto plný života a energie. Tím druhým je šedesátiletý doktor Rudolf Scatter, známý psychiatr, muž se skvělou kariérou, dobrým platem a mladou ženou, který si ale někde uvnitř pomalu začíná uvědomovat tíživou prázdnotu své existence. Je znuděný, mrzutý, nemotivovaný. V práci ho předhánějí mladší, žena ho nejspíš podvádí.  Oba hrdinové se potkávají v psychiatrické léčebně. V New Yorku totiž utekl z cirkusu panter, což způsobilo všeobecnou paniku. Jediný, kdo se nebezpečného zvířete nebojí, je Tracy, neboť se domnívá, že uprchlý panter je jeho tygr. Lidé však Tracyho považují za blázna, a tak se Thomas Tracy dostane do psychiatrické léčebny, kde se má rozhodnout, zda bude Tracymu nařízena ústavní léčba. Tím, kdo má rozhodnout o Tracyho nepříčetnosti, je Doktor Scatter.  Ten je zpočátku přesvědčen o Tracyho závažné diagnóze, brzy se ale stane něco neočekávaného - Tracyho vyprávění o tygrovi začne pomalu ale jistě měnit doktorovi život, a ten znovu začíná nacházet chuť do života…
 
Inscenační tým
Inscenace Divadla Tramtarie sází na osvědčené postupy moderního divadla, jako je střihová forma, využití filmových projekcí či rychlý způsob vyprávění. Způsob adaptace nahrává výrazným hereckým osobnostem. V roli doktora Scattera vystoupí Marek Zahradníček (člen Divadla Tramtarie, dříve Moravské divadlo Olomouc, Slezské divadlo v Opavě atd.), v roli Tracyho jako host Tomáš David (člen brněnské Husy na provázku). Další postavy ztvární Jana Posníková, Zuzana Zapletalová, Marek Hajžman, Barbora &Sebestíková a Veronika Löflerová.   
 
Autory adaptace ...a za Tracym tygr je režisér Vladislav Kracík spolu s dramaturgyní Lenkou Jorníčkovou. Autorem filmových projekcí bude filmař Andy Fehu. Tato tvůrčí trojice již stojí za úspěšnými inscenacemi I na Batmana občas padne smutek, Tajemný hrad v Karpatech, či Válka s mloky. Tyto inscenace se již prezentovaly na řadě prestižních festivalů (Colours of Ostrava, Grand festival smíchu v Pardubicích, Festival 13+ v divadle V Dlouhé v Praze atd.) a s úspěchem byly hrány na mnoha místech České republiky. Autorkami scény a kostýmů jsou dvorní výtvarnice Divadla Tramtarie Markéta Rosendorfová a Dagmar Maturová, autorey hudby jsou známé tváře olomoucké hudební scény Martin Peřina a Lukáš Mareček.



(foto www.divadlotramtarie.cz)


22.03.2012 - redakce