Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Oslavte perský Nový rok!
Úvodník: Oslavy svátku Nowruz se v Česku konají již potřetí. Organizátorem je Shahab Tolouie - perský kytarista a zpěvák, který se svým Quartetem a pozvanými hosty představuje perskou hudbu a kulturu. Letošního ročníku se zúčastní např. indický perkusista Trilok Gurtu - držitel Grammy, vynikající perský tanečník Shahrokh Moshkin Ghalam nebo španělská hráčka na perský santur Marina Albero.
Článek:
Praha a České Budějovice se letos stanou dějištěm oslav svátku, který po celém světě slaví více než 300 milionů lidí. Hlavní část oslav se za účasti mezinárodních hvězd uskuteční 20. března 2012 v 19:00 v pražském Divadle Hybernia.
NOWRUZ (čti: Noruz, v překladu z perštiny Nový den, íránská novoroční oslava) Od roku 2010 oficiálně zařazen do kalendáře OSN. Norouz/Norooz/Nowruz slaví na celé planetě více než 300 milionů příslušníků sedmi národů vždy 21. března. V souladu se znovuzrozením přírody, začíná vždy Nowruz právě na první jarní den. Tradiční obřady, které oslavy doprovázejí jsou symbolem dávných pojmů: konce a znovuzrození, dobra a zla.
Nowruz se slaví v den astronomické jarní rovnodennosti a je nejdůležitějším svátkem v Íránu. Přípravy začínají již měsíc předem. Některé zvyky spojené s přípravou jsou totožné s našimi českými zvyky, např.: jarní úklid domu. Peršané si pro den obřadu kupují zcela nové oblečení, prostírají slavnostně stůl a zdobí jej čerstvě vzrostlou pšenicí a pestře malovanými vajíčky. Slavnostně upravený stůl symbolizuje světlo, teplo, život, lásku, radost a blahobyt přírody. Noruz vzdává poctu matce přírodě.
Na rozdíl od předešlých ročníků oslav, kterých se zúčastnili především české osobnosti jako např. Radim Hladík, David Koller, Jiří Srnec a Pavel Ryba, přivítá ten letošní hosty zahraniční. Mezi nejvzácnější patří světoznámý indický perkusista Trilog Gurtu. Trilog spolupracoval s jazzovými hvězdami jako jsou Oregon, John McLaughlin, Joe Zawinul, Pat Metheny nebo Jan Garbarek. Dalšími hosty jsou např. vášnivý perský tanečník Shahrokh Moshkin Ghalam a temperamentní &Spanělka Marina Albero - hráčka na perský santur, která spolupracuje s rovněž velmi známým a oblíbeným španělským jazzovým pianistou Chano Domínguezem.
PROGRAM:
15. března 2012 - v restaurace Metropolitan, hotel Neruda, Nerudova 44, Praha 1:
- ve 13:00: tisk. konference kapely Shahab Tolouie Quartet k programu Oslav Perského Nového roku
- ve 14:00 zahájení výstavy obrazů Eduarda Edigariana (Arménie)
20. března v 19:00 - Divadlo Hybernia
strhující spojení perské, španělské a indické kultury
Shahab Tolouie Quartet (IRN/CZ): Shahab Tolouie (IRN), Tomáš Reindl (CZ), Tomáš Vychytil (CZ), Taras Voloshchuk (UKR)
hosté: Trilok Gurtu (IND), Marina Albero (ES), Shahrokh Moshkin Ghalam (IRN)
21. března v 18:00h Studio Zambra, U Zvonařky 9, Prah
taneční workshop Reny Milgrom “Krása a mystika perského tance”
22. března v 19:00 Kulturní dům Slavie v Českých Budějovic
Shahab Tolouie Quartet (Írán/CZ): Shahab Tolouie (IRN), Tomáš Reindl (CZ), Tomáš Vychytil (CZ), Taras Voloshchuk (UKR)
host: Marina Albero (ES)
Účinkující:
SHAHAB TOLOUIE (ÍRN) mezinárodně uznávaný perský kytarista a zpěvák svým loňským evropským debutem vzbudil zájem světových médií – např. britské televize BBC a americké Voice of America. Jeho osobitý multikulturní hudební styl EthnoFlamenco (Persko-španělská fúze) je považován za výjimečný a nadčasový a je originálním přispěvkem do žánru Ethno/World Music. Jako multiinstrumentalista Shahab Tolouie ovládá různé tradiční perské nástroje – setar, tanbour, delroba, laud, daf, dammam.
Ve své rodné zemi je Shahab Tolouie uznávaným mistrem – předním členem Domu íránské hudby (The House of Music of Iran) a je považován za jednoho z nejlepších kytaristů Iránu.
S nápadem pořádat oslavy Perského Nového roku v České republice přišel Tolouie již v roce 2009. Poukazuje na podobnost perských tradic s evropskými velikonočními zvyky.
TOMAS REINDL (CZ) hudebník, multiperkusista a skladatel. Jeho hlavním oborem jsou bicí nástroje a perkuse. Jako jeden z mála perkusistů v ČR se seriózně zabývá indickou rytmikou a sólovou i doprovodnou hrou na indická tabla. Ve své hudbě využívá též arabské bubny (darbuka, riq), didžeridu, alikvótní zpěv, středověký dulcimer, valašský pra-klarinet a mnoho dalších.
Vystupuje s autorským projektem Didymos, Amit Chatterjee, Shahab Tolouie Trio, projekt indického tance Damaru, Radek Krampl Trio...
TOMAS VYCHYTIL (CZ) je aktivním jazz kytaristou a studiovým hudebníkem. Za dobu své hudební působnosti spolupracoval s celou řadou interpretů jako Yvonne Shanchez, Lubomír Nohavica, David Kraus, Ester Kočičková, Ivan Myslikovian, Ready Kirken.
TARAS VOLOSHCHUK (CZ) narodil se v roce 1972 v Kyjevě. V letech 1979-90 absolvoval Lysenko Music School v Kyjevě – obor housle. V letech 1990-95 absolvoval Hudební akademii P.I. Čajkovského v Kyjevě Za dobu své hudební působnosti v České republice spolupracoval s celou řadou interpretů – např. s Naj Ponk Trio, Yvonne Sanchez, René Trossmanem, Limbo, Romanem Pokorným, Eb Davisem, Janem Kořínkem, Gregory Nemirovskijem. V roce 1998, kdy jej hluboce oslovily jazzové hudební proudy začal hrát na kontrabas.
PAPIS NYASS (GB) perkusista pochází z Gambie, z kmene wolof. Jako dítě ve volném čase tančil s bubenicko-tanečním souborem tance v rytmu Manding. Brzy se začal věnovat i hudbě a jako perkusista vystupoval s mnoha projekty.
Hosté:
TRILOG GURTU (IND) Gurtu je mistrem indické hudby interpretované na tabla, percussions a „západní“ bicí. Jeho hudební projev je unikátní směsí bubenických stylů Východu a Západu. Je skvělým skladatelem, představitelem špičkové fúze indické hudby spojené s jazzem, rockem, klasikou a etnickými inspiracemi z celého světa. Spolupracoval s Donem Cherrym, Johnem McLaughlinem, Joem Zawinulem nebo Patem Methenym. Trilog Gurtu se poprvé proslavil ve Spojených Státech coby člen slavné kapely Oregon. Českou republiku již navštívil - byl hlavní hvězdou závěrečného večera na Bohemia Jazz Festu a na festivalu Colours of Ostrava doprovázel saxofonistu Jana Garbarka.
Trilog Gurtu má na kontě mnoho prestižních cen: Best Overrall Percussionit winner, Drum Magazine, 1999; Best Overall Percussionist winner, Carlton Television Multicultural Music Awards, 2001; Best Percussionist winner, Down Beat's Critics Poll for 1994, 1995, 1996, 1999 , 2000, 2001,a 2002, Best Asia/Pacific Artist nominee, BBC Radio 3 World for 2002, 2003 a 2004.
MARINA ALBERO (ES) pochází z Barcelony, studovala hudební teorii na Conservatorio Isaac Albéniz (Girona) a symfonické bicí na Conservatorio de Barcelona. Během svého působení na Kubě se podílela na festivalu Internacional de Coros de Santiago de Cuba (1995), kde rovněž nahrávala se Silvio Rodríguezem. V současné době žije ve &Spanělsku. Je členkou kapely La Folata. Marina Albero spolupracuje s významnými hudebníky jako jsou Glen Velez, Chano Domínguez, Agustin Carbonell "Bola", Llibert Fortuny. V roce 2005 spolu s Marcem Egea a Mariona Sagarrem založila experimentální hudební trio "Maram“. Podílí se na hudebních projektech známého pianisty Chano Domíngueze, "New Flamenco Sound", "Flamenco Hoy".
SHAHROKH MOSHKIN GHALAM (IRN) perský tanečník a choreograf žije ve Francii, kde vystudoval vysokou školu - obor Historie umění a divadla. Je členem prestižního Národního divadla komedie v Paříži La Maison de Moliére. Jeho taneční styl je založený na perské klasické hudbě. Budete strhnuti magickou atmosférou, kterou svým pojetím a spojením mytologie, poezie a tance na jevišti vytvoří.
EDUARD EDIGARIAN (ARM) Edigarian (národní umělec) se narodil v roce 1943 v Gjumri. V devadesátých letech se přestěhoval do Prahy. Vedle arménských a pražských motivů maluje Edigarian především postavy sedících nebo ležících žen, jejichž symbolický význam dostává působením zlaté barvy a ultramarínu nejasně orientální nádech. V obrazech je velmi osobitý výtvarný jazyk, v němž se figurální prvky (žena, hudební nástroje, krajina, kočky, různé předměty) záměrně mísí s hustou spletí znaků. Vystavoval v Grumji, Německu, Nizozemí, Norsku, Itálii, Belgii. Jeho obrazy jsou zastoupeny v různých soukromých sbírkách v USA, Austrálii, Kanadě, Anglii, Skandinávii a Jihoafrické republice.
RENA MILGROM (CZ) profesionální lektorka, tanečnice a choreografka, která se své profesi věnuje od roku 1998. Prošla výukou stylu raks sharqi, tunisian shaabi, morocan shaabi, perského tance, flamenka a cikánských tanců u několika významných lektorek u nás i v zahraničí. Rena je oddanou sběratelkou tradičních a současných stylů etnických tanců, které studuje na svých pobytech v rodinách v Indii, Asii, středním východě a Africe.
12.03.2012 - redakce