Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Bezstarostní The Dø léčí optimismemÚvodník: Někdy je lepší při hudbě přestat dumat nad žánrovými škatulkami a jen si užívat. Skupina The D? svým nakažlivým svobodomyslným mixem pobláznila Francii i Skandinávii a určitě mu podlehne i srdce českého posluchače.

Článek:
Dubnové EuroConnections přivítají jaro s výstředním indiepopem finsko-francouzské dvojice The D?. Jejich volnomyšlenkářské písničky bezstarostně vystřelují do folku, rocku či hip hopu a posluchače okouzlují svým bezprostředním optimismem. Hvězdy letních festivalů a jeden z největších hudebních importů Francie budou dobrou náladu servírovat v Paláci Akropolis 17. dubna. Jako předkapela se představí v exklusivním poloakustickém setu domácí Toxique. Stálice českého electropopu, v jejichž čele stojí nepřehlédnutelná Klára Vytisková, oslavily na jaře pět let své existence a k výročí si nadělily novou desku nazvanou Tip for Grown Up Kids. Toxique v roce 2009 získali cenu Anděl za objev roku a nedávno se podíleli na kritikou velmi chválené desce Lenky Dusilové nazvané Baromantika.
 
Duo D? nazvané podle solmizační slabiky noty C tvoří zpěvačka Olivia Merilahti pocházející z Finska a francouzský multiinstrumentalista Dan Levy a svůj bláznivý popový mišmaš zatím namíchali na dvou dlouhohrajících deskách. Debut A Mouthful byla vůbec první anglicky zpívanou nahrávkou domácího interpreta, která dobyla číslo jedna francouzského albového žebříčku.
 
Olivia a Dan se potkali před sedmi lety při práci na doprovodné muzice k filmu Říše vlků (Empire of the Wolves) a o několik měsíců později už za sebou měli první EPčko. Zkušenosti sbírali psaním hudby pro divadelní představení, balet nebo krátké filmy a první fanoušky získali přes portál MySpace, kam nahrávali své písničky. Eklektické debutové album A Mouthful vydané v roce 2008 je vyneslo mezi nejopěvovanější objevy starého kontinentu a The D? strávili následující dva roky koncertováním po celém světě. Zahráli si i na velkých festivalech jako jsou dánské Roskilde či australský V Festival. Druhé album Both Ways Open Jaws se do francouzských obchodů stěhovalo v březnu loňského roku, zbytek světa se ale dočkal až na podzim. Skvěle přijatá deska jim vysloužila srovnání s excentrickými popovými inovátory jako jsou Sufjan Stevens, Joanna Newsom či rapperka M.I.A. Severský cit pro melodii, který v sobě Olivia nemůže zapřít, pak připomíná třeba The Cardigans.
 
„Chceme dělat muziku, k jejímuž poslechu nepotřebuješ žádný návod,“ říká Dan Levy a Olivia Merilahti dodává: „Pořád hledáme dokonalou píseň a věříme, že pokud taková píseň existuje, pak ji můžeme aranžovat miliony různých způsobů“. Jejich nápady doslova nabitá hudba surfující nad všemi žánry disponuje skoro léčivými účinky. O její síle se budou moci přesvědčit i domácí posluchači při české premiéře The D? na večírku EuroConnections 17. dubna v pražském Paláci Akropolis. Koncert pořádá Palác Akropolis ve spolupráci s Francouzským Institutem v Praze.
 
 
A co ke svému vystoupení coby předkapela dodávají Toxique?
 
„Když jsem se dozvěděli, že bychom měli zahrát v Akropoli jako hosté The D?, měli jsme trochu smíšené pocity. Ne, že bychom snad nebyli rádi za tak milou společnost! Problém byl ale v tom, že The D? jsou jednou z našich nejoblíbenějších kapel a jejich poslední desku sjíždíme pořád dokola - tudíž většina z nás už měla na jejich koncert dávno koupený lístek. Co s tím? Rozhodli jsme se, že lístky darujeme kámošům a koncert si užijeme z druhé strany sálu. Pokusíme se ten večer trochu usměrnit naše electrochoutky a připravíme si akustičtější verzi naší nové desky Tips For Grown Up Kids. Na tenhle večer se fakt strašně těšíme! A vy?“
 
 
Více informací a audio ukázky:

http://thedomusic.com
http://www.myspace.com/thedoband

 
Diskografie:
Empire of the Wolves / Soundtrack (2005)
A Mouthful (2008)
Dust It Off - EP (2010)
Both Ways Open Jaws (2011)
 
Napsali o albu Both Ways Open Jaws od The D?:
 
Skutečně úchvatná deska, na níž se The D? daří prezentovat svoji půvabnou „divnost“, o kterou se  Florence & The Machine a spol. jen marně snaží.
BBC
 
Na nové desce duo pokračuje v průzkumu všech zákoutí divno-popu a přitom zvýrazňuje svůj autorský rukopis. Je to skvělý indie pop/rock střižený folkem a s výrazným směřováním k experimentům.
 Consequence of Sound
 
Skutečná síla unikátního mixu The D? není ani tak v skvělých hudebních nápadech, které by nejspíše stačily samy o sobě, ale v chuti vrhat se do dobrodružství a naplno si ho užívat.
Pop Matters


www.palacakropolis.cz
 


13.04.2012 - redakce