Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Sladké, ujeté texty. Jednoduše rozkoš. Až z Norska.Úvodník: V rámci dalšího večera „kulturní cestovky“ Planet Connection můžete 25.dubna vnímat v Paláci Akropolis Norsko všemi smysly. Čeká vás nabitý program, který vyvrcholí koncertem Hanne Hukkelberg. Ta přijede po dvou letech představit společně s několika doprovodnými hudebníky své nové album Featherbrain.

Článek:
Před tím se můžete vydat za polární září s cestovatelem Martinem Krajíčkem, shlednout krátké filmy z této úžasné země s názvy Natural Glasses a Dánský básník, ochutnat norské speciality Lefse a welcome drink a večer zakončit skandinávským chill-outem mix DJe Jirky &Steffla.

V restauraci Paláce Akropolis budete moci se vstupenkou uplatnit 40% slevu na speciální norské menu.


Několikanásobná držitelka norských hudebních cen se po třech letech připomíná s novým albem Featherbrain, na němž se vrací k hravým kompozicím svého debutu Little Things z roku 2004. Na něm stvořila unikátní zvukový hybrid, v němž měly místo třeba hrací skříňky, mandolíny, Glockenspiel, skleničky na vodu anebo drnkání na cyklistické špice. Novinka je o něco méně hudebně výstřední, zato ale intimnější a žánrově pestrobarevnější. 

Little Things distribuované ve světě značkou The Leaf Records vystřelily Hukkelberg do absolutní špičky nezávislého popu a skladbu Searching díky použití v reklamě brzy znaly z televize miliony lidí. Vynalézavé zvukové univerzum jejího debutu uzavřené navíc do funkčního celku ji proslavilo, ale zároveň jako kdyby neposkytovalo žádné cestičky k dalšímu vývoji a norská zpěvačka se hned na začátku své kariéry ocitla tak trochu v pasti. Inspiraci pro temnější a emocionálně vypjatější album Rykestrašzlig;e 68 hledala v Berlíně, na třetí studiové desce Blood From a Stone utekla do svých teenagerských let, kdy milovala rock a hostovala na albu doom metalových Funeral. Je moc dobře, že se na svém čtvrtém počinu Featherbrain odvážila vrátit ke stylu, který jí sedí nejvíce – tedy rozverné, ale zároveň intimní písničkářské miniatury plné nalezených zvuků a nečekaných koncepčních zvratů. 

Přes nepopiratelný kompoziční talent je ale největší síla Hanne v jejím hlase a novou desku na něm postavila zcela sebevědomě a bez zábran. Nejsou to ale žádné vokální ekvilibristiky, spíše chytře využívá všech jeho odstínů. V I Sing You něžně šeptá, zatímco v My Devils ho vrstvením samplů proměňuje v ďábelskou zbraň. Deska z velké části vznikala v New Yorku, nicméně uhrančivá The Time and I and What We Make byla nahraná v kostele rodného Kongsbergu s jejím otcem za varhanami. V závěrečné Erik si zapěla duet s osmaosmdesátiletým bardem Erikem Visterem, jehož hlas trochu připomíná Roberta Wyatta a má přes své opotřebování obrovskou emocionální sílu. Norsky zpívaná píseň je tak trochu návratem k zdroji jejího písničkářství a severské poetice, od níž se na posledních deskách tolik snažila utéct. 

Hanne Hukkelberg natočila bez debat svoje nejlepší album. Featherbrain je možná trochu schizofrenní deska, na které najdete lo-fi hříčku SMS nahranou přes mobil i osmiminutovou Too Good To Be Good s bouřícími smyčci, je to ale jen důkaz její hudební dospělosti a sebevědomí. Můžeme o ní říkat, že je to Björk vysvlečená z technologických udělátek, méně výstřední tUnE-yArDs či melancholičtější Florence And The Machine, mnohem lepší ale bude konstatovat, že Hanne Hukkelberg je na nové desce především sama sebou.

Více informací a audio ukázky:
www.hannehukkelberg.com
www.myspace.com/hannehukkelberg
 
Napsali o Hanne Hukkelberg:
„Jednoduše rozkoš ... sladké, ujeté texty pod nimiž se zjevují samply bublajících tekutin, opilých varhan a láskyplně svírané harmoniky jež působí stejně uklidňujícím dojmem jako sonická vířivka.“

- The Daily Telegraph
 
„Hukkelberg dokáže být úchvatně originální a zároveň kolem sebe šířit oslňující šarm. (...) Je to fascinující hudební stvoření, jež se vynořilo ze stínů obskurity.“

- Rock Sound
 
Její hladivý a citově naléhavý hlas nás uvádí do hudebního vesmíru, jehož přesné definování je nám zapovězeno. Její hudba je mimo všechny známé škatulky a přesto rezonuje známou intimitou."

- DJ Magazine
 

Více informací + zdroj:
www.palacakropolis.cz


Program:
19:00
Martin Krajíček: Norskem za polární září – promítání fotek spojené s cestovatelskou diskusí.
"Díky putování za polární září Norskem uprostřed zimy jsme poznali mnoho tváří evropského dalekého severu. Od pohostinnosti místních lidí, přes pusté bílé pláně až po krutý mráz a několikadenní vichřici v nejsevernějším cípu Evropy. Také jsme zažili unikátní laponský muzikál, hotel z ledu anebo slavnost v nejsevernější osadě Evropy. A velkolepé vesmírné divadlo - polární záři - jsme si nakonec také užili."
 
20:00
Projekce 2 úspěšných krátkých filmů z loňského roku: Dánský básník a Natural Glasses
 
20:30
koncert norské písničkářky Hanne Hukkelberg
 
 

21.04.2012 - redakce