Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - VNITŘNÍ ZÁLEŽITOSTI - TV tip - Mocná ruka zákonaÚvodník: Policista kontroluje policisty - a nestačí se divit...

Článek:

Jen málo amerických akčních filmů snese náročnější měřítka kvality a jen zlomek má vyšší ambice umělecké či společenské. Mezi výjimky patří snímek VNITŘNÍ ZÁLEŽITOSTI režiséra Mikea Figgise (Mr. Jones, Leaving Las Vegas, Ztráta sexuální nevinnosti), s nímž se opětně můžete setkat v televizi.

Vnitřním oddělením /Internal Affairs/ je nazýván ten policejní útvar, kde vybraní policisté mají za úkol kontrolovat své řadové kolegy, aby nepřekračovali zákon ať už formou úplatků či jinými život zpříjemňujícími úlevami.

Raymond Avilla (Andy Garcia) je právě přidělen na prověrku k losangelskému sboru, vedenému na pohled sympatickým a všeobecně oblíbeným Dennisem Peckem, údajně nejchopnějším mužem, kterého policie má. Avilla zprvu nechápe, proč právě takový kvalitní muž zůstává pořád na ulici. Když zjistí, že má luxusní dům a žije život, který si ze svého platu rozhodně nemohl dovolit, pojme podezření, že Peck je zapleten do vražd a pašování drog. Jenže Peck je dobře zajištěn. Každý ze sboru je mu něčím zavázán, nikdo nechce vypovídat a pokud se tak stane, je násilím umlčen. Příslušník vnitřního oddělení se pouští do předem prohraného zápasu, kdy čelí silnému a ničeho se neštítícímu protivníkovi, pod jehož laskavou tváří se skrývá nejenom brutalita, ale i úskočnost (přesvědčivý Richard Gere).

I když Figgis nepostavil film na origináoní zápletce (vzpomeňte podobný příběh třeba v McBrideově POLICII Z NEW ORLEANSU) přistoupil k tématu s plnou vážností (napsal si pro film i sám hudbu). Natočil stylové čisté dílo, převyšující podobné americké vzory. Temný příběh o světě zločinu, který je schopen na sebe vzít jakoukoli podobu, je inspirativní i pro policejní sbory v jiných částech světa. Myslíte si, že bychom u nás podobného Raymonda Attilu nepotřebovali?
Foto: film-osobnosti.cz, filmito.cz

*********************************

VNITŘNÍ ZÁLEŽITOSTI (Internal Affairs), USA 1990, režie Mike Figgis,

uvádí Nova ve středu 25. dubna od 23,05 hodin.

 


Richard Gere, Andy Garcia


20.04.2012 - Stanislav Polauf