Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Najbrtův Polski film v hlavní soutěži karlovarského festivaluÚvodník: Nový celovečerní film režiséra Marka Najbrta Polski film bude reprezentovat Českou republiku v hlavní soutěži 47. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. O Křišťálový globus pro nejlepší film se utká celkem 12 filmů z celého světa.

Článek:
Kruh se uzavřel. Polski film začal své natáčení před rokem na festivalu ve Varech a ve Varech jej po roce uvidí i první diváci. Mám radost a těším se, že si to se všemi herci a spolutvůrci pořádně užijeme,“ reagoval režisér Marek Najbrt.

Polski film prezentuje žánr unikátní nejen v rámci soutěžní sekce, ale i ve středoevropské kinematografii. V Polskem filmu se prolíná několik rovin, fikce a realita, soukromý a pracovní život hlavních protagonistů, peripetie vzniku filmu od prvního nápadu až po slavnostní premiéru... Slovy jeho tvůrců jde o film o přátelství a absurditě hereckého života, balancujícího mezi realitou a iluzemi. „To, že ústřední herecká čtveřice Marek Daniel, Pavel Liška, Tomáš Matonoha a Josef Polášek, ale i Jan Budař a svým způsobem i Jana Plodková a polská herečka Katarzyna Zawadzka dali k dispozici své identity, je základní deviza celého projektu. Nechtěli jsme natočit jen nějakou nezávaznou taškařici. Naším cílem bylo říct něco o existenci těch lidí, takže kromě fikce je ve filmu i hodně pravdy. I když řečeno s našimi hrdiny: To, že hraju sám sebe, ještě neznamená, že jsem to já...,“ vysvětluje Marek Najbrt.

Polski film vznikl podle scénáře Roberta Geislera, Benjamina Tučka a Marka Najbrta v koprodukci společnosti Negativ, polské produkční společnosti OFF Production a České televize, za přispění PISF (Polski Instytut Sztuki Filmowej), Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie, ve spolupráci s HBO.

Zdroj: NEGATIV FILM PRODUCTIONS
www.negativ.cz
 
http://www.facebook.com/FilmPolski
 


21.06.2012 - redakce