Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Sledujete rádi televizi? Vyšpehovali jsme, co právě natáčí ČT!Úvodník: Drsná romance z koncentračního tábora, další pokračování Sanitky i tajemství, jaká lidstvo ještě nezvládlo rozlousknout. To vše se peče v letní televizní kuchyni!

Článek:
Projděte si přehled toho nejzajímavějšího, co ještě v programu nenajdete, ale Česká televize to pro vás již chystá...

Název pořadu:          Sanitka II
Název seriálu:           Sanitka II
Autor scénáře:            Hubač Ivan
Dramaturg:                 Otčenášek Jan  
Vedoucí výroby:         Jirásková Ilona (736 531 320)
Režie:                         Renč Filip

Pokračování legendárního seriálu z 80. let minulého století. Zažijeme setkání s původními postavami, nyní již o něco staršími, i s postavami úplně novými, které se připojují k třináctidílnému televiznímu románu o záchranné službě těchto dní. Jen to stejný úkol, jako před lety, ale přesto se v mnohém změnil, stejně, jako se změnila doba i lidé, kteří v ní žijí...
  
Název pořadu:   Colette
Autor scénáře:    Cieslar Milan
Dramaturg:         Suda Kristián
Vedoucí výroby:  Koštýř Jiří
Režie:                 Cieslar Milan

Milostný příběh z prostředí osvětimského koncentračního tábora je příběhem o dvou odlišných podobách lásky i o tenké hranici mezi dobrem a zlem, pravdou a lží, láskou a nenávistí.
Colette Cohenová, devatenáctiletá belgická Židovka s démantem pod jazykem, který je spojen s její iluzí o jejím budoucím světě a životě, je zmítaná mezi hlubokým milostným citem a brutálním sexuálním násilím; dvě podoby lásky tak odlišné jako pravda a lež: milostný příběh z prostředí osvětimského lágru je tak i příběhem o zmatení všech lidských hodnot, kdy je jen tenká hranice mezi pravdou a lží, láskou a nenávistí.
 
Název pořadu:    8 hlav šílenství
Autor scénáře:     Nováková Marta
Dramaturg:          Suda Kristian
Vedoucí výroby:  Koštýř Jiří
Režie:                  Nováková Marta
Historická epopej o osudech významné ruské básnířky Anny Barkové, která prožila většinu svého života ve vězeních bulavu, jsou obrazem dějin totality Ruska dvacátého století. Dobové dokumenty se tu prolínají s biografickými reáliemi a literárními texty Anny Barkové v silném emotivním apelu o odpovědnosti člověka k vlastním dějinám.
 
Počátky.
Režie: Linda Jablonská
Dramaturg: Dušan Mulíček
Produkce: Kateřina Zavadilová

Dokument sleduje osudy tří dívek – chovanek z Výchovného ústavu pro děti a mládež v Počátkách. Tématem je start do života se sociálním handicapem. Příběhy ověřují otevřenost české společnosti vůči sociálním outsiderům i schopnost dívek postarat se samy o sebe. Dívky mají 18 až 19 let a v červnu 2012 musí opustit bezpečí ústavu, ale nemohou počítat s pomocí rodiny. Vydají se na cestu svých dospělých životů.

Stopy, fakta, tajemství
Režie: Petra Všelichová, Pavel Dražan
Dramaturgie: Martin Červenka
Produkce: Lenka Pchálková
Autor námětu: Stanislav Motl

Stopy, fakta, tajemství je autorský projekt publicisty a spisovatele Stanislava Motla. Cyklus odhaluje neznámé epizody z našich novějších dějin i ze zcela nedávné minulosti. Jedná se o televizní pátrání po senzačních událostech, šokujících souvislostech a dramatických lidských osudech.
Moderátor-badatel nachází stopy těchto tajemných příběhů v hlubinách archivů. Tady také začíná jeho pátrání - zjišťuje nečekaná fakta, rozkrývá další okolnosti neznámé události a předkládá nové hypotézy. Z prostředí archivu míří na místa, kde se tato utajovaná událost odehrála, hledá pamětníky a další svědectví.
Silné a vzrušující téma vytváří ve spojení s prvkem detektivního pátrání atraktivní televizní formu. Ta nepochybně zajistí diváckou oblibu. 
Cyklus vychází ze stejnojmenné rozhlasové podoby pořadu. Český rozhlas ji pravidelně vysílá od roku 2010. Autor Stanislav Motl za něj byl již podruhé oceněn prestižním „rozhlasovým Oskarem“.

Divočina bez hranic
Režie: Jaroslav Večeřa, Petra Všelichová
Dramaturgie: Jaromír &Slosar
Produkce: Ivo Hranický
Průvodce pořadem: Tomáš Kočko

Televizní studio Ostrava navazuje na loni úspěšné Návraty k divočině a pro podzimní vysílání připravuje další cyklus. V těchto dnech vyráží na natáčení osvědčená parta v čele s dramaturgem Jaromírem &Slosarem a režisérem Jaroslavem Večeřou. Začínají na rakouské straně Podyjí v Thaytalu, kterému bude věnován první díl nové série Divočina bez hranic. Od poloviny října do konce roku bude naším průvodcem muzikant a cestovatel Tomáš Kočko. A sobotní dopoledne na ČT2 si pro své diváky vyhradí půlhodinku na putování přírodou lemující reliéf naší země.
Vloni jsme cestovali s televizním štábem českými a slovenskými národními parky, letos se vydáme divokou krajinou na druhé straně naší hranice. Příroda pochopitelně žádné politické dělení neuznává. A tak se snahy chránit ji a uchovat v co nejméně dotčené podobě potkávají všude tam, kde národní parky a chráněné oblasti dělí vlastně jen jiná legislativa a čára na mapě.
 „Tentokrát se nebudeme prodírat málo dostupnými místy, naopak nabídneme stezky turisticky vlídné,“ říká Tomáš Kočko, který už má pohromadě zpěvník písniček pocházejících z navštívených oblastí a každé nové vydání pořadu zahájí jednou z nich. „Těším se na polskou stranu Krkonoš, nebo na Poloniny, na jejichž území se setkávají Češi, Poláci i Ukrajinci,“ dodává T. Kočko, “ještě nikdy jsem nebyl v Aggteleku, což je maďarské pokračování Slovenského krasu, ale už mám předem zcestovalé Saské &Svýcarsko a Bavorský les.“
Pokaždé s ním bude český nebo slovenský průvodce z chráněného území na naší straně. Stejně jako vloni, i letos bude fotit všude, kde to jen trochu bude možné. Tyhle obrázky a další zajímavosti najdou diváci na webu ČT.
Divočina bez hranic zmíní nejen přírodní unikáty, ale i atraktivní pamětihodnosti, které by poutník neohraničenou divočinou neměl minout.

Tajemství železnic
Dramaturgie: Jakub Slomiany
Produkce: Andrea Jarmarová

Železniční doprava v českých zemích má své počátky už v první třetině 19. století. V průběhu posledních desetiletí u nás sice dochází k rušení některých regionálních tratí, přesto ještě stále máme jednu z nejhustších sítí železniční dopravy na světě. K tomu se logicky váže také existence velkého množství technických památek a unikátů na našem území. Některé z nich jsou obecně známé, jiné jsou důmyslně ukryty před zraky obyčejných smrtelníků a zachovávají si svá tajemství, o nichž ví jen hrstka železničních nadšenců. V jednotlivých dílech dokumentárního cyklu budeme vyprávět příběhy lidí, a zejména železničních staveb, které fungují dodnes, ale také těch, z nichž zůstala pouze torza, jež pohlcuje okolní krajina. Zaniklé a umírající stavby přiblížíme divákům v rozhovorech s odborníky, historiky i pamětníky...

Neobyčejné životy
Režie: Petr Lokaj, Miloš Zábranský, Radka Lokajová, Pavel Křemen, Ján Novák, Ondřej Kepka
Produkce: Simona Nováčková, Danuše Břeská, Olga Grossmannová

Letošní podíl TS Ostrava na portrétních dokumentech ČT1 již není v duchu nežijících osobností z oblasti kultury, jako byly Příběhy slavných nebo dříve Předčasná úmrtí. Připravujeme portréty hereckých i dalších uměleckých osobností, které mají kus své profesionální i životní dráhy za sebou a dokázaly, že patří nejen k populárním tvářím, ale především k výrazným osobnostem divadla, filmu i televize. Ohlížejí se za svou dosavadní tvůrčí prací a zároveň odhalují leccos o sobě a svém dalším směřování. Setkáme se tak nejen s Tomášem Töpferem, ale také třeba s Jiřím Menzelem, Simonou Stašovou, Martinem Dejdarem, Zlatou Adamovskou, Tatjanou Medveckou a dalšími.   
Dramaturgem je Vladimír &Stvrtňa.
 
Occamova břitva
Hrají: O. Sokol, Z. Stivínová, H. Čermák, Z. Slavíková, N. Lichý, I. Franěk a další
Autor scénáře: Miroslav Sovják
Režie: Dan Svátek
Dramaturgie: Martin Novosad
Produkce: Hana Přidalová

Thriller ze současnosti o manželském páru obyčejných čtyřicátníků, kteří se shodou okolností stanou nechtěnými svědky zločinu. Následné dramatické události čím dál víc znejišťují jejich postoj, jak se správně zachovat, a postupně vedou až k rozkladu jejich vztahu.
Scénář nabízí velmi silný a uvěřitelný příběh o svědomí, který by se mohl stát každému z nás. Vyprávění je plné nečekaných zvratů, kdy nelze dopředu odhadnout, jak se vyhrocené situace, chování postav a napínavé dějové zápletky budou vyvíjet.


Sex se smrtí
Hrají: J. Langmajer, M. Stránský, S. Babčáková, L. Fizerová, H. Vágnerová a další. 
Režie: Robert Sedláček
Scénář: Zdeněk Zapletal
Dramaturgie: Aleš Jurda
Produkce: Ljuba Pašková

Detektiv vyšetřující sériové vraždy se stane podezřelým z jednoho ze zločinů, který kopíruje předchozí schéma, ale současně se mu i vymyká. Tato odlišnost navede detektiva, postaveného mimo službu, a tedy pátrajícího na vlastní pěst za tiché pomoci kolegy, na stopu skutečného pachatele.
Příběh pracuje s klasickými žánrovými motivy. Neakcentuje ani tak proces vyšetření zločinu jako lidské osudy - hrdiny detektiva, jeho bývalé ženy, kolegy, nešťastné vražedkyně… Hrdina je představen dilematem mezi kolegiálností a povinností.
Příběh nepostrádá napětí, ale neusiluje o jeho budování, ani o prohlubování realistické psychologické kresby.

Zdroj: ČT
 


02.07.2012 - redakce